Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Incompatibilitate w8 si placa video?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
scarecrow90

scarecrow90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.11.2014
Salut,

In primul rand vreau sa imi cer scuze in cazul in care postez intr-o sectiune gresita.

De curand am achizitionat un laptop Dell; acesta ruleaza un sistem de operare Windows 8.1 (licentiat daca are vreo importanta).

Laptopul are 2 componenete hardware de tip videocard. O placa video integrata: "Intel HD Graphics 4000" (4Gb memory) si una dedicata: AMD RADEON (2Gb memory). In dxdiag imi arata doar placa video integrata. Driverele au ultima versiune si am si catalyst instalat aditional.

[ http://i61.tinypic.com/23wuvqq.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i58.tinypic.com/rlkn7l.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum intrebarea mea este urmatoarea: Este posibil ca windowsul sa nu recunoasca in totalitate placa video dedicata si sa foloseasca doar placa integrata? Daca nu imi puteti da o explicatie,cum functioneaza acestea? Sau, eventual, cum as putea vedea care din palci ruleaza in timpul unei utilizari mai intese a procesorului grafic?

Sa fiu sincer nu folosesc laptopul pentru gaming dar randez foarte mult cu el in diferite softuri ca 3Ds max, Maya, Octane, acestea au nevoie de un procesor grafic cat mai puternic si stabil. De aceea as aprecia orice ajutor din partea voastra.

Multumesc anticipat pentru timpul si rabdarea acordata.

Cu respect,
Ciprian

Edited by scarecrow90, 12 November 2014 - 21:45.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Cea integarta ruleaza când lucrezi office, navighezi pe net, etc.
Cea dedicata când intrii in jocuri.

Asa functioneaza combinatia integrata + dedicata.

O problema in cazul tau - din cate stiu seria HD4000 e doar partial suportata de Windows 8 - o perioada foarte mare nici nu au existat drivere.
Si de obicei in cazul asta exista o ordine de instalare a driverelor, si uneori e nevoie sa pui doar driverele de la producatorul laptopului ca sa functioneze.

#3
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Laptopul vede un „main” pe cea integrată. Când este necesar de mai mult, începe să o folosească pe cealaltă. Eu am W7 și arată doar placa integrată cu suma totală.
Eu am un Asus K53SJ.

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 eiffel, on 12 noiembrie 2014 - 21:50, said:

Cea integarta ruleaza când lucrezi office, navighezi pe net, etc.
Cea dedicata când intrii in jocuri.

Asa functioneaza combinatia integrata + dedicata.

O problema in cazul tau - din cate stiu seria HD4000 e doar partial suportata de Windows 8 - o perioada foarte mare nici nu au existat drivere.
Si de obicei in cazul asta exista o ordine de instalare a driverelor, si uneori e nevoie sa pui doar driverele de la producatorul laptopului ca sa functioneze.
0
salut,confunzi seria hd 4000 de la intel cu cea de la amd,care intr-adevar,ruleaza cu driveri WDDM la nivel de windows 7 (1.1) insa asta nu e o problema fiinda placile ruleaza fara probleme.
@Op tu ai o tehnologie numita optimus care dezactiveaza sau activeaza grafica dedicata doar la nevoie.In unele cazuri este posibila configurarea gpu-urilor independent de os,thinkpadul meu imi da voie in bios sa aleg doar gpu-ul dedicat(quadro 4200) insa rezultatul e dezastruos pentru baterie,in mod normal am vre 6-7 ore,fara optimus am 4.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Sorry, eram cam obosit la ora aia - am vazut si seria 4000 si radeon si le-am amestecat.
Oricum restul ramane valabil.

#6
scarecrow90

scarecrow90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.11.2014
Va multumesc tuturor pentru raspunsurile si explicatiile voastre.

Insa, problema este urmatoarea. Cand rulez un soft puternic, ma aleg cu placa integrata si cu 12 fps.
Am incercat un benchmark, acesta l-am trecut in switchable graphics la best performance (in catalyst) dar degeaba..cand ruleaza 3D tests tot ce primesc este un raspuns din partea placii integrate si media este de 8-10 fps...ceea ce este foarte slab.

Mai mult decat atat am descarcat un joc (Tera) care ruleaza cu 6-23 fps cand ar trebuii sa ruleze cu 60....sau hai 45.
Daca dezactivez placa integrata nu mai functioneaza deloc, am lag pana si cand mut o fereastra de windows explorer si imi ruleaza totul sacadat probabil sub 5 fps.

Ce as putea sa fac? In bios nu am gasit nicio optiune legata de placa video..desi este ultima versiune. i-am facut upgrade de pe site-ul lor oficial.

Cu respect,
Ciprian

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate