Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Sfat achizitie auto 6000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
MaziluDani

MaziluDani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.10.2014
Salutare tuturor ! Doresc sa achizitionez curand o masina iar bugetul ar fi de 6000 euro. Ce am gasit : 1) Freelander facelift 2005 td4 ; stiu ca e 4x4, motor BMW distributie lant. Ce nu stiu insa e cat de fiabile sunt.. Ma cam ingrozesc forumurile Englezesti (vascocupla, turbo, problm electrice etc.. )

2) Audi a4 b7 2006 2.0 Tdi. Ce am gasit, sunt niste variante cam chiele ( fara piele, senzori, clima , xenon etc )Nu stiu nimic despre masinile astea, dar am auzit vorbindu-se despre probleme la injectoare...

3) VW golf 5 4motion 1.9 Tdi

4) masini din clasa medie - low : Mazda 2,Mazda 3, Ford Fiesta ,Seat ibiza, toate benzina si din anul 2009 -2010. Aceste masini ar fi ieftine de intretinut si nu as sta cu stres ca pica nu stiu ce si ma usuca la buzunar.. Masina va fi folosita 95% in oras (daca are vreo imp acest aspect)

As fi tentat de Freelander, mi se pare foarte practic pt Romania, dar nu am gasit niciun proprietar cu care sa stau de vorba si nimeni nu prea stie nimic de ele.. Nu sunt foarte populare... Puteti veni si cu alte variante ce sa se incadreze in buget, dar numai masini cu tractiune pe fata, sau 4x4 cu bmw si Mercedes nu ies iarna de acasa (stau inafara orasului)

Honda civic iar imi place, dar preturile sunt cam mari... Lancerul e scump si el..

Nu stiu ce sa fac.. Parca as vrea un 4x4, dar ma apuca groaza daca o sa cada ceva de la acest sistem.. bani afara din casa va dati seama ca nu vreau sa dau..

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 MaziluDani, on 31 octombrie 2014 - 10:13, said:

.. Masina va fi folosita 95% in oras (daca are vreo imp acest aspect)


la 6000 buget si la folosinta oras eu as merge pe
ford ka
opel corsa
skoda fabia
fiesta
aygo

kam cati km faci zilnic ?
banuiesc ca in mare parte masina va fi folosita pt dus intors munca ,corect ?

#3
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
Fiat Panda 4x4?
Ceva de genul: http://www.autovit.r...-C34821372.html

#4
MaziluDani

MaziluDani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.10.2014

 petre69, on 31 octombrie 2014 - 10:31, said:


la 6000 buget si la folosinta oras eu as merge pe
ford ka
opel corsa
skoda fabia
fiesta
aygo

kam cati km faci zilnic ?
banuiesc ca in mare parte masina va fi folosita pt dus intors munca ,corect ?

Da, asa este munca dus si venit + deplasare pt niste cursuri ce le fac..

Forda Ka si aygo, nu prea sunt ele pt barbati.. si sunt prea mici pt mine.. am 1.84 si 85kg..

Km zilnic cam 30 + -  dar anual nu fac 9000.


 Volvo, on 31 octombrie 2014 - 10:37, said:

Fiat Panda 4x4?
Ceva de genul: http://www.autovit.r...-C34821372.html

Nu as merge pe Fiat, desi e 4x4..

Fug de masini italiene, frantuzesti, coreene.
M-as orienta pe piata germana, japoneza si englezeasca(exclusiv Land Rover aici cu motor bmw)

Edited by MaziluDani, 31 October 2014 - 10:50.


#5
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Cumperi o masina 4x4 cand chiar te folosesti de ea, gen iesi foarte des la padure/drumuri pietruite/faci munte/zbori cu parapanta etc. Daca vrei sa cumperi o masina suv/jeep veche fara multe sisteme de safety doar ca este zapada o mica portiune din an atunci e cea mai proasta decizie.

Pe langa consum marit (1-2-3l/100km) ai sa te lovesti de reparatii mult mai scumpe decat una clasica, de la bucse/piese in plus pana la revizii la sistemul 4x4 (ulei/filtru etc), + ca poate ai o mica defectiune pe care nu o sesizezi la sistemul 4x4 si atunci o sa plangi.


In bugetul respectiv iei exact asta:

- VW golf 5 1.9/2.0 TDI cu 200 000km aprox - taxa de mediu poate fi de la 420 euro la 1200E in functie de an.
- vw golf 5 benzina cu 100 000-130 000km.
- Honda civic 1.8 benzina - cu km multi si cam cheala- daca ai vreodata nevoie de piese la ea din banii tai si nu din rca o sa-ti dai suturi in oua.
- ai sa razi dar poti prinde Logan 1.5 dci sau Renault Megane 1.5 dci (loganul cu 35 000-75 000km an 2012-2013 sau megane cu 150 000km de pe franta.

Ce recomand eu, mai strangi 500-600 euro si iei Ford focus 3 2012 facelift break cu motorul de 1.6 HDI, sau seat ibiza break 2012 motorul de 1.6 TDI.

O a doua recomandare este Skoda Octavia an 2009 (euro 4 1.9 tdi singurul motor euro 4 de pe ea AXR/ sau an mai nou si iei bxe/bls dar tot euro 4)

Atentie fara masini fancy care nu au ce cauta in bugetul asta: fara Audi fara BMW fara Mercedes, fara masini pretentioase pt pretentiosi gen alfa romeo/toyta/mazda lasa-i pe altii sa-si cumpere de astea. Si ca sa va dau un exemplu cine vrea sa-si cumpere Toyota si apoi sa caute niste piese de ca roserie sau tubulatura la motor sa vada cat costa, apoi sa -si dea doua palme si sa uite de japoneze pt non-casco.

Un furtun la clima in caz de impact frontal se gaseste doar pe original are lungime de sub 1 metru si costa 1700 ron, nu mai zic de bara fata/fete de usi- de banii imi imi repar masini premium nu conserve de yaris.


Nici nu am vazut ca faci asa multi km in oras, nu mai sterg ce am scris pt ca ramane util pt cine mai citeste, pt oras la 6000 coco iei masina clasa compacta/ 4 usi/ scurta un hatch benzina gen ford fiesta/ seat ibiza/vw polo/citroen c4/logan  nou pe gaz/ atentie polo/ibiza doar daca vrei sa te risti cu motorul 1.2/1.4 tsi.
-

Edited by Deenman, 31 October 2014 - 11:16.


#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Ai cam amestecat categoriile de masini acolo.Pana la urma ce te-ar interesa mai exact?

#7
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011

 petre69, on 31 octombrie 2014 - 10:31, said:

la 6000 buget si la folosinta oras eu as merge pe
ford ka
opel corsa
skoda fabia
fiesta
aygo

Gizăs craist! Ka si Aygo nu merita 6000 de euro nici noi.

In rest as face ca @Deenman si as merge pe Focus sau 308, nu te apuca sa bagi 6000 intr-un Golf de 10 ani ca s-ar putea in timp sa mai descoperi si altele (venind de pe drumuri bune din vest se lasa suspensia, poate un ambreiaj, un injector ceva) si peste cativa ani nu o sa-ti par rau asa de tare daca ai baga bani intr-o masina 2011 decat daca i-ai baga intr-o masina 2005-2006. La Golf te salta firma, te salta taxa, etc.

#8
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
Pentru ce sa iti iei diesel la 9000 km / an  (95% in oras) !?

FYI , un diesel, oricare ar fi el, se incalzeste greu. Pana ai ajuns tu la destinatie e posibil sa nu functioneze in parametrii optimi si o sa consume mult , nu 5% cat te astepti tu. Nu mai punem in calcul costul de intretinere pentru un diesel fata de un motor pe benzina de cilindree mica.

Pentru ce sa iti iei Land Rover ca masina de oras !?

#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 BV87FFF, on 31 octombrie 2014 - 11:41, said:


Gizăs craist! Ka si Aygo nu merita 6000 de euro nici noi.

.
de ce?

#10
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Di ce ai sugerat tu acolo, la pretul de 6k:
- Freelander e de toata jena, o sa ajungi mecanic calificat!
- Mazda 2 (clasa mica) si 3 (clasa compacta) sunt ok.

#11
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 MaziluDani, on 31 octombrie 2014 - 11:01, said:

Da, asa este munca dus si venit + deplasare pt niste cursuri ce le fac..

Forda Ka si aygo, nu prea sunt ele pt barbati.. si sunt prea mici pt mine.. am 1.84 si 85kg..

Km zilnic cam 30 + -  dar anual nu fac 9000.

ok , mai ramane corsa ,fiesta eventual yaris si Fabia .......si chiar scoda city sau cam asa ceva
tu asculta la ce-ti zice unul ca mine ca eu stiu care e treaba
sa nu mai zic ca ai bagat in cautare o gramada de optionale complect inutile pt ce vrei tu si risti sa platesti optionale in loc sa cumperi masina
la ce ai nevoie de xnenoane ,piei ,trape ,incalzire nu stiu de care si bla bla bl-uri inutile
tu ai nevoie de masina cu ac ,caldura,servo directie si cam atat
ca mai prinzi o incalzire in scaune sau oglinzi e altceva dar cauta sa dai banii pe masina
mare atentie la ce ti-am zis

#12
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
Lada Niva - an fabricatie 2010 - 2013, te incadrezi in pret si ramai cu bani, are 4x4, volan, clima, roti, servo.

#13
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Gasisem o Bora acum o saptamana si am postat-o intr-un alt subiect, dar nu mai stiu in care. Stiu ca avea km foarte putini si era diesel. Revin cu edit imediat, pana una alta:

http://olx.ro/oferta...at-ID1lK3r.html
http://olx.ro/oferta...di-ID1BTbW.html

Desi nu imi plac cum arata, iar prima nu are taxa platita, insa daca negociezi la sange poate lasa la pret taxa.


Edit: http://olx.ro/oferta...km-ID2rQ4l.html

Am gasit-o, nici asta nu are taxa platita (nu se mentioneaza nimic de ea + ca e prim proprietar, deci implicit nu e platita), dar daca procedezi cum am zis mai sus la Passat, poate ai succes, mai ales ca e mai mica taxa (cred).

Edited by Yukoto, 31 October 2014 - 20:13.


#14
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
Asa rau stateau astia de la VW in 2005 de Golf 5 in varianta FULL cum scrie in anunt avea aer conditionat manual (tip aragaz)? :( Nu mai zic de celelalte dotari (in minus).

#15
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
@Yukoto: Ai un talent extraordinar de a posta gunoaie. In iulie Passat-ul ala avea a doua oara 150k, iar acum are 143k ... probabil ghiorlaul de la Suceava s-a saturat sa-l lase BCK-ul in drum si vrea sa-l vanda altui fraier. Apoi Golful e o cocina FULL CHEALA vanduta de un samsar. Macar daca postai doua anunturi de Germania cu unic proprietar persoana fizica si masini pe la 150k care sa arate ca noi. Macar ...

Cu tot cu taxa si revizie generala plus niste anvelope ajungi sa dai 7000 de euro pe un gunoi de acum 10 ani. Romanians, v-a luat TDI mintile!

EDIT: Nu confundati Passat B5 cu Passat B6. B5 e o masina confortabila cu o intretinere decenta, B6 e masina pentru oameni cu buzunare adanci ... computer pe coloana de directie, frana de mana cu motorase exorbitant de scumpe, plus multe alte computere si repere scumpe in draci, un adevarat tocator de bani daca ai sansa sa iei unul ciobanit.

Edited by BV87FFF, 31 October 2014 - 22:56.


#16
MaziluDani

MaziluDani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.10.2014
Citind comentariile, am ajuns la concluzia -> benzina. Diesel e cam chinuit in oras..
Benzina aspirat ar fi cea mai buna varianta.. tsi este o loterie din ce am vazut pe forumuri..
In 2013 facusem un test drive cu un lancer, 1.8 mivec si am ramas placut impresionat de masina. Voiam sa fac leasing, dar am zis ca mai bine nu, nu se stie in ce gaura financiara as intra si raman pieton..
Preturile la ala din 2009 sunt cam mari, parca as mai sta sa strang vreo cateva sute de euro si sa merg pe un lancer 1.5 sau 1.6 daca gasesc..

O alta varianta ar fi Mazda 3 (hatch sau sedan) 1.6,  desi spunea un coleg pe aici ca e cam scumpisoara in caz de trebuie sa schimbi anumite elemente (in special la capitolul caroserie).
Ford Fiesa intra si el in competitie, 1.4i , cred ca ar fi bunisor. Nu am avut niciodata Ford, trebuie neaparat sa merg cu o astfel de masina. Cica sta prost la calitatea materialelor .. Om vedea dupa ce ma urc intr-unul..

Ce ziceti de aceste nominalizari ?


#17
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Focus sau 308.

http://www.autovit.r...-C34937552.html

http://www.autovit.r...-C34952515.html

#18
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
Iti iei un 520D E60 si ai terminat povestea. Comfort si consum mic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate