Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce este mai indicat dpdv SEO?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
Salut, vreau sa achizitionez un template pt un site de promovare a unor componente electronice (cam 30 produse distincte). As vrea sa stiu care varianta de site este mai "apreciata" de google: site-urile care au tot continutul intr-o pagina si se scoleaza in cadrul ei sau site-uri care au pagini separate pt fiecare item in parte si url friendly? Ma intereseaza strict din acest pdv, sau altfel spus, se presupune ca, continutul ambelor tipuri de site este "la fel de optim"!
Multumesc!

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Depinde, nu este vreo regula generala.
Am vazut intre primele rezultate de pe Google si pagini cu mai multe produse care contineau cuvantul cautat, dar si pagini fix cu descrierea unui singur produs.
Eu as merge pe o pagina cu descrierea completa a unui singur produs, iar undeva jos as pune o lista de genul "produse asemanatoare"/"produse din aceeasi categorie", nu mai mult de 3, ca sa nu deranjeze nici vizitatorul.

Edited by gumball3000, 29 October 2014 - 19:35.


#3
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
Din punct de vedere al vizitatorului, cred ca este mai bine genul de site cu o pagina per produs cred, nu? Mie mi se pare ca este mai usor sa gasesti ceva. Nu stiu daca nu cumva si din punct de vedere al performantelor e mai indicat un site cu pagini per produs...nu se incarca atita amar de continut (chiar daca cu lazy). Dar de asta am scris aici pt ca vreau sfatul unor oameni care stiu ce vorbesc...faptul ca mie mi se pare ok ceva nu inseamna ca asa si este!

#4
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Eu zic ca mai bine optimizezi SEO daca ai pagina separata pentru fiecare produs ... ai pe langa cuvinte cheie/linkuri/etc si cuvinte cheie in url, ceea ce ajuta destul de mult (siguri, daca faci linkuri destepte, nu de genul produs.php?productid=5). Plus ca si in descriere/cuvintele cheie ale paginii poti optimiza pentru produs, nu sa bagi la gramada termeni intr-o pagina generala.

Edited by utopium, 29 October 2014 - 19:48.


#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ai putea testa ambele variante si vezi apoi care obtine rezultate mai bune.

#6
danbooks23

danbooks23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 07.06.2012
pagini separate pentru fiecare produs

De ce?

1. Creezi mai multe pagini in site-ul respectiv
2. Este mai bine din punct de vedere usabilty: utilizatorul gaseste mai repede ce il intereseaza, viteza de incarcare este mai buna etc
3. Google in ultimii ani a pus accent mai mare pe "utilizator". Daca site-ul tau ofera utilizatorului o experienta mai facila, cu atat este mai bine privit!

#7
Marcel9

Marcel9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.10.2014
Daca am un site interesant si de bun simt si am 200 de prieteni virtuali cu care vb zilnic si ii rog sa-mi intre pe site si eventual sa dea clic si pe reclame mai castig bani din reclame, deoarece o sa am zilnic aceleasi IP-uri care viziteaza ??

:dontgetit: :naughty:

:idea: :idea: :idea: Dar daca ne strangem vreo 200 cu site si ne dam clic reciproc intre noi zilnic ??

Multumesc f mult, anticipat.

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
NU vad ce legatura are mesajul tau cu topicul de aici, dar daca vei face asta vei fi banat in scurt timp, te alegi doar cu deranjul prietenilor.

#9
Marcel9

Marcel9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.10.2014
Imi cer scuze, am deschis nou topic.Voi fi banat de google ??

#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
da

#11
Marcel9

Marcel9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.10.2014
Noul topic e aici : http://forum.softped...intre-prieteni/   Posted Image

#12
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View PostThePuiu, on 29 octombrie 2014 - 18:58, said:

Salut, vreau sa achizitionez un template pt un site de promovare a unor componente electronice (cam 30 produse distincte). As vrea sa stiu care varianta de site este mai "apreciata" de google: site-urile care au tot continutul intr-o pagina si se scoleaza in cadrul ei sau site-uri care au pagini separate pt fiecare item in parte si url friendly? Ma intereseaza strict din acest pdv, sau altfel spus, se presupune ca, continutul ambelor tipuri de site este "la fel de optim"!
Multumesc!

Fiecare produs cu pagina lui. Nu o sa fie deloc user-friendly sa ai o pagina kilometrica cu toate produsele.

Cum o sa optimizezi pagina respectiva, pe ce cuvinte cheie o optimizezi daca ai 30 produse pe ea?

De asemenea, nu recomand sa folosesti un simplu template html, ci un CMS. Pe partea de optimizare seo o sa fie foarte greu sa iei fiecare pagina in parte si sa o modifici. La fel si daca vrei sa schimbi ceva pe site, sa modifici un pret, o descriere, o sa trebuiasca sa downloadezi fiecare pagina in parte, sa o editezi, apoi sa o urci pe server.

#13
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
Pai continutul fiecarei pagini va fi dinamic, citit din sql server. Doar template ul paginilor vroiam sa il cumpar (pina la urma am trecut la construirea lui ca sa iasa exact cum vrea clientul). Am optat pt varianta un produs pe o pagina si zona footer cu produse similare

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate