Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Bazait invertor 12V-220V

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
macarie

macarie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.07.2004
Buna ziua!

Am nevoie sa imi alimentez laptopul de la o baterie auto. Am cumparat un invertor pe care l-am cuplat la o baterie auto. Cand alimentez laptopul prin alimentatorul lui de la 220V-ul produs de invertor se aude un bazait destul de tare in interiorul alimentatorului. Laptopul se incarca, totul pare ok, dar nu mi se pare ok bazaitul din alimentator. Imi este teama sa nu se arda alimentatorul laptopului. Este ok sunetul acesta?

Zgomotul e doar cand il pun pe invertor. Precizez ca invertorul e cu sin modificat.
Schema e asa: baterie 12V - 7A ----> Invertor (am incercat cu 2 care fac la fel, unul de 150W altul de 300W) 12Vcc-220Vca ----> Laptop pe care il alimentez la 220V-ul dat de invertor.
Pe alimentatorul laptopului scrie input:110-240V- 1,5A, output 16,5-18,5V - 4,6A Max. Am inteles ca ar lua cam 85W

Este posibil sa dea invertorul o frecventa prea mare la cei 220V si acesta sa fie motivul pentru care se aude acel bazait? Daca spre exemplu curentul iese la 85Hz fata de 50Hz imi poate afecta alimentatorul laptopului?

Multumesc mult!

#2
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Cand o sa-ti iei invertor Sinus cu 200w reali in regim continuu pe iesire nu o sa mai ai problema asta.
Normal alimentatorele in comutatie nu ar trebui sa aibe probleme cu unda modificata dar eu inclin sa cred ca acel invertor este o chinezarie ordinara si ce scote nu este in parametri.

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
sau incarcatorul de la laptop e de slaba calitate

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

 macarie, on 25 octombrie 2014 - 15:37, said:

Am nevoie sa imi alimentez laptopul de la o baterie auto. Am cumparat un invertor pe care l-am cuplat la o baterie auto. Cand alimentez laptopul prin alimentatorul lui de la 220V-ul produs de invertor se aude un bazait destul de tare in interiorul alimentatorului.
Este prost probabil, are filtrare insuficienta. Nu ar trebui sa-l afecteze cu nimic frecventa intrucat el face curent continuu si dupa aia lucreaza pe regulare. Totusi e posibil ca unele alimentatoare sa aibe si PFC activ facut cam aiurea si ala sa reactioneze aiurea la curent.

#5
dotunderground

dotunderground

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 06.01.2007

 macarie, on 25 octombrie 2014 - 15:37, said:

output 16,5-18,5V - 4,6A Max. Am inteles ca ar lua cam 85W
Alimentatorul laptopului e, probabil, un aftermarket, nu unul original. Din aceasta cauza, combinatia invertor - alimentator e posibil sa nu fie chiar pe placul alimentatorului. Rezolvarea e ori schimbi alimentatorul, ori schimbi invertorul, ori, daca nu te deranjeaza prea tare zgomotul produs, le lasi asa cum sunt: la un moment dat unul dintre ele va ceda, dar acest lucru e posibil la orice alimentator sau invertor, indiferent ca e alimentat din reteaua electrica de 230V ~ sau dintr-o baterie de 12V. Traim intr-o societate de consum, asa ca nu trebuie sa te mire faptul ca se arde un alimentator, un invertor sau chiar un laptop: la urma urmei, unii chiar le proiecteaza sa se arda, nu trebuie sa-si merite si ei banii?

#6
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
O solutie mai simpla , si ca autonomie ca nu mai ai doua conversii , este un convertor direct 12-18v.

Attached Files

  • Attached File  20-3.jpg   87.16K   19 downloads


#7
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
stii ca nu e deloc eficient sa urci la 220v dupa care sa scazi la 18. cumpara-ti un alimentator pt mufa de bricheta din masina. e mai eficient sa ridice ala 5-6v.

#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Omul n-a zis ce laptop are, sunt modele ce nu merg cu-n alimentator de 6$, au 3 fire la mufa, nu 2.

#9
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
Si cele cu 3 fire functioneaza dar nu incarca bateria , celputin pe Dell.

#10
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Am un Acer cu acumulator de 11,1V (cred)si merge foarte bine la bricheta auto pe direct,fara nici un adaptor.Practic am construit un cablu cu mufa de incarcator laptop si [stecher] pt mufa de bricheta (facut dintro carcasa de incarcator auto de telefon)

#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

 istratei, on 25 octombrie 2014 - 19:57, said:

Si cele cu 3 fire functioneaza dar nu incarca bateria , celputin pe Dell.
Depinde,  nu toate se comporta la fel. Unele nu-ncarca, altele abia se misca cu alimentatorul cuplat, oricum, nu se pot folosi astea "universale".

#12
macarie

macarie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.07.2004

 rumegus, on 25 octombrie 2014 - 19:10, said:

Omul n-a zis ce laptop are, sunt modele ce nu merg cu-n alimentator de 6$, au 3 fire la mufa, nu 2.

Laptopul este un macbook pro. Alimentatorul este cel original. A fost luat luat de la istyle romania, a costat putin peste 10.000lei. Am incercat si cu un invertor de 300W, acelasi bazait. Pus pe reteaua normala nu are absolut nimic. Tocmai din acest motiv, am vrut sa trec prin alimentatorul laptopului si m-am complicat cu 12V--->220V--> 18V, ca nu cumva sa prajesc direct laptopul. Ideea e ca laptopul se incarca, dar bazaia ingrozitor alimentatorul.

Am mai observat ceva. Mi-am pus la incarcat iphone-ul prin incarcatorul original, la invertor la 220V, incarcator care e format dintr-o baza si cablul de usb. Cred ca iese curent de 5V-1Ah de acolo. Se intampla ceva ciudat: nu imi mai functioneaza touchscreenul, telefonul aproape ca e blocat, merge foarte greu, o ia razna pur si simplu.

#13
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007
Subscriu:

 istratei, on 25 octombrie 2014 - 18:28, said:

O solutie mai simpla , si ca autonomie ca nu mai ai doua conversii , este un convertor direct 12-18v.


#14
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 istratei, on 25 octombrie 2014 - 18:28, said:

O solutie mai simpla , si ca autonomie ca nu mai ai doua conversii , este un convertor direct 12-18v.

Mai "simpla" si ca pret!

Edited by barbu78, 27 October 2014 - 19:08.


#15
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011

 macarie, on 27 octombrie 2014 - 18:14, said:



Am mai observat ceva. Mi-am pus la incarcat iphone-ul prin incarcatorul original, la invertor la 220V, incarcator care e format dintr-o baza si cablul de usb. Cred ca iese curent de 5V-1Ah de acolo. Se intampla ceva ciudat: nu imi mai functioneaza touchscreenul, telefonul aproape ca e blocat, merge foarte greu, o ia razna pur si simplu.

nu ai un inverter de calitate, produce paraziti care ajung in iphone si ii da peste cap electronica (controllerul touchscreen-ului). renunta la inverter.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate