Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Lumia 730 vs Moto G 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 07.04.2010
730 vs Moto G

Intentionez sa cumpar un telefon luna viitoare in limita a 1000 lei si m-am oprit la cele doua modele pe care le consider cele mai echilibrate ca suport, stabilitate si performanta la nivelul lor de pret.

Moto G are avanatajul clar al pretului mai mic dar este cam inferior din punctul de vedere al designului si sta putin mai prost si la ecran si baterie fata de 730.

M-ar interesa foarte mult si parerea vostra in legatura cu acest subiect.

Subiectul Wp vs Android nu ma intereseaza, caracteristicile hardware raportate la pret sunt mai importante pentru mine.

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,751
  • Înscris: 25.01.2007
pai hardware sunt la fel, lumia castiga la calitate foto,

io as lua lumia, pentru sistemul de operare mai simplu si mai fluid.

#3
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 07.04.2010
La camera foto am ceva dileme.

La lumina buna in mod normal Moto G ar trebui sa fie mai OK avand mai multi mp poate surprinde si mai multe detalii dar la lumina slaba 730 castiga. Diferenta este ca Lumia 730 filmeaza la 1080p cu ambele camere(frontala si principala).

Ce ma face sa iau in considerare Moto G este pretul de 150-200 lei mai mic dar ma pune pe ganduri grosimea cam mare (11mm) si calitatea ceva mai slaba a ecranului.

#4
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002
Vezi aici. Nu sta rau nici Moto G la filmare/poze insa Lumia 730 cu filmare full HD si camera optimizata de pe 720 care era deja foarte buna pt un mid-range fac diferenta zic eu.
PS De urmarit filmuletul in full HD pt a observa in detaliu diferentele.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SoWGzVzjXEc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Masterboy, 24 October 2014 - 11:51.


#5
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
- ecranul chiar daca e putin mai mic, clar este mai bun, plus ca mai are si ClearBlack display ceea ce va face ca bateria sa tina mai mult.
- 730 are si NFC (daca folosesti asa ceva va fi un avantaj);
- la camera nu conteaza atat de mult mp (mp sunt pentru zoom mai mult - daca gresesc, sa ma corecteze cineva), cum conteaza calitatea ei si cate lentile are. iar camerele de pe nokia lumia in general sunt foarte bune, au lentile Carl Zeiss, plus ca vin cu un program preinstalat pentru camera cu multe setari unde eu am reusit sa scot niste poze superbe;
- 730 filmeaza full HD iar moto G doar HD;
- camera secundara pe 730 iarasi poate filma full HD;
- la procesor, ram, video, senzori, amandoua sunt la fel;
- un alt avantaj la nokia lumia 730 este ca vine cu suport GPS Beidou (pe langa Glonass), care este ultimul suport aparut;
- bateria teoretic ar trebui sa fie mult mai buna la 730, nu stiu cum e in practica acest lucru;
- un mic dezzavantaj ar fi ca cei de la Windows scot cam greu update-uri, daca nu ravnesti foarte tare dupa asa ceva, nu le vei simti lipsa.

#6
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Eu te-as contrazice la partea cu update-urile. Din vara lui 2013 pana acum am avut vreo 15 update-uri pe WP (unele mai importante altele doar pentru performance and bug fixes).
Daca vrei un telefon pentru aplicatiile uzuale, poze si browsing 730 ar fi probabil varianta castigatoare.
Daca esti pasionat de custom rom-uri, customizare, si ai nevoie de aplicatii si optiuni care nu se gasesc decat pe android, atunci moto g e o solutie mai buna.

#7
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
pai de exemplu ca sa poti trece de la wp 8 la 8.1 trebuie sa faci vreo 3-4 updateuri, si daca a fost asa la toate generatiile (amber, black) atunci inteleg de ce ai avut vreo 15 updateuri. in rest, sunt de-acord cu ceea ce zici.

#8
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
N-a fost asa de fiecare data dar probabil eu am primit mai multe update-uri si datorita faptului ca sun inscris in developer preview de cand a aparut.
Daca te gandesti totusi ca pana si telefoanele aparute in 2012 vor primi update la wp10 (desi nu toate functiile) poti afirma ca nu sta chiar rau la partea de update-uri oficiale...

#9
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
pai cei cu Developer Preview primesc de 3 ori mai multe update-uri. e clar lucru asta, ei primesc update si la beta1, beta 2 etc pe cand cei fara dev. prev. primesc doar update la varianta finala. eu nu am zis ca dupa 1-2 ani nu vei mai primi update, ci ca vin cam greu acele update-uri.

#10
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 10.09.2014
Pentru poze Nokia, pentru aplicații Motorola. În rest se cam știu detaliile.

#11
Sclaud

Sclaud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 30.01.2012
Si eu sunt in dilema asta ...
Ce ai ales pana la urma ?

#12
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 07.04.2010
Nu stiu dar cred ca am sa ma duc pe Moto G pentru Andoid L mai mult. Sper sa imbunatateasca durata de viata a beteriei asa cum am facut reclama cei de la Google.
Totusi am observat la Andoid L ca se folosesc foarte mult culorile deschise, albul mai mult decat altceva. In aceste conditii am mari dubii in legatura cu prelungirea duratei de viata a bateriei. Bine pana de Black Friday va fi lansat Nexus 6 care va putea fi testat si din acest punct de vedere.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate