Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Livrarea "gratuita" tocmai.ro NU este deloc gratuita !

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.12.2006
Am incercat astazi sa vand un obiect pe site-ul tocmai.ro, bifand si mult promovata optiune cu "livrare gratuita".

Am aflat ca aceasta NU este deloc gratuita, vanzatorul trebuie sa plateasca 12.71 lei. Altfel nu-si va primi banii ramburs, ceea ce este evident imposibil si de neconceput intr-o tranzactie de tip vanzare.

Deci practic nu asigura nimic gratis pt vanzator, deoarece este imposibila vanzarea unui obiect efectuand doar livrarea si atat, fara returnarea banilor (exact acest lucru il presupune o vanzare: dai un produs, primesti banii in schimb)

Cum poate fi o mare pacaleala un lucru atat de intens promovat, inclusiv la televizor prin o multime de reclame ?!

Mi se pare formidabil, nu exista o lege ceva prin care statul sa se autosesizeze si sa se ia masuri?
Este o minciuna grosolana, tocmai.ro isi face atata reclama la un functie pe care de fapt NU o ofera.

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
a fost o perioada promotionala care s-a incheiat
acum livrarea nu mai e gratuita!!!

de ce ar asigura ceva gratis pentru vanzator?!?
sau tu ai impresia ca livrarea nu costa bani??? cine plateste curierul si de unde?

livrarea n-a fost, nu este si nu va fi gratuita

a facut cinste văru' cu ea o perioada!

Edited by Nero-d, 22 October 2014 - 22:25.


#3
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
normal, ca daca vezi ca iesi pe minus, prost sa fii sa mai ai livrarea gratuita.....

#4
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006
Scrie foarte clar sus pe pagina ca face cinste cu transportul coletului, rambursul ti-l platesti daca vrei cash-ul inapoi. Chiar si asa ar fi ok daca nu ar fi interzis multe chestii - cum ar fi piesele auto. Acolo se plateste tur+retur.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Livrarea este gratuita, transferul banilor ramburs se plateste ( nu zice nicaieri ca si asta e gratuit ). Din cate stiu, clientul poate avea si optiunea de a plati folosid un card, caz in care banii sunt virati in contul tau gratuit ( parca ).

Cum intru in posesia banilor?

    pentru toate expeditiile (atat cele pentru care tocmai.ro plateste transportul produsului de la vanzator la cumparator, cat si pentru cele achitate integral de vanzator/cumparator) vanzatorul va achita taxa de ramburs bani in plic

    pentru toate expeditiile pentru care tocmai.ro plateste transportul produsului de la vanzator la cumparator, vanzatorul va achita taxa de ramburs bani in plic in valoare de 10.25 plus TVA

    pentru expeditiile achitate integral de vanzator/cumparator, taxa de ramburs, calculata in functie de numarul de kilometri suplimentari si greutatea coletului, va fi achitata de catre vanzator, in momentul in care intra in posesia banilor.

    poti alege sa primesti contravaloarea produsului vandut folosind serviciile FAN Courier (ramburs bani in plic) si sa beneficiezi de tariful preferential negociat de tocmai.ro cu FAN Courier sau alegand o metoda proprie.

Edited by lex404, 22 October 2014 - 22:27.


#6
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.12.2006

View PostNero-d, on 22 octombrie 2014 - 22:22, said:

a fost o perioada promotionala care s-a incheiat
acum livrarea nu mai e gratuita!!!

de ce ar asigura ceva gratis pentru vanzator?!?
sau tu ai impresia ca livrarea nu costa bani??? cine plateste curierul si de unde?

livrarea n-a fost, nu este si nu va fi gratuita

a facut cinste văru' cu ea o perioada!

Mi se pare normal.
Dar sa nu ma continue in minciuna!

Rambursul este ceva fara de care o vanzare nu poate avea loc. Degeaba se asigura livrarea, daca banii nu sunt returnati. E la mintea cocosului, nu? Doar nu "vand" produsul meu pe gratis. Evident ca vreau sa iau si banii pe el.
O livrare implica ambele parti: livrarea coletului la cumparator, apoi evident livrarea banilor la vanzator. Nu se poate face vreo tranzactie doar cu o singura "parte".

#7
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postlex404, on 22 octombrie 2014 - 22:26, said:

  
pentru expeditiile achitate integral de vanzator/cumparator, taxa de ramburs, calculata in functie de numarul de kilometri suplimentari si greutatea coletului, va fi achitata de catre vanzator, in momentul in care intra in posesia banilor.


Asta este foarte tare Posted Image

De multe ori kilometri astia suplimentari costa mai mult decit un transport normal. Pentru produse de pina in 50ron (zic si eu o suma), ma pot trezi ca de fapt nu mai primesc nici un leu si ca de fapt eu mai trebuie sa le dau bani ca sa acopere kilometri suplimentari.

----
Daca nu exista povestea (minciuna) asta cu transport gratuit, este clar ca-i spuneam cumparatorului ca trebuie sa-mi dea 50 ron pe produs si sa suporte suplimentar si integral toate cheltuielile de transport si sa aleaga el prin cine-i convine (ca poate prefera prin Posta Romana).
Dar daca cumparatorul stie ca este transportul gratuit, este clar ca opteaza pentru curierat. Si in cazul asta vinzatorul se trezeste pe minus (ca nu a citit bine si nu a bagat macar un 100 ron in plus la pretul produsului. Asa, sa fie, ca sa nu ia teapa).

Edited by florin71_skoda, 22 October 2014 - 22:42.


#8
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postallah2, on 22 octombrie 2014 - 22:30, said:

O livrare implica ambele parti: livrarea coletului la cumparator, apoi evident livrarea banilor la vanzator.
De ce incurci "livrare" cu "vanzare"? Ei spun ca vanzarea este gratuita sau livrarea este gratuita?
Eu vad acolo doar "transportul coletului", nicidecum "taxe de vanzare zero". Ca sa nu mai spun ca au o steluta mare care te trimite la Termeni si Conditii.

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Pai na, cauti un cumparator de la oras nu din Cuca Macaii Posted Image

Apropo, in reclama nu e nicio minciuna. Voi nu stiti intelege bine limba romana ( v-o zice un bozgor ).

Tocmai achita contravaloarea trasportului coletului ( in limita unor termeni specificati, de bun simt chiar ). Rambursul este un alt transport si nu al produsului ci a banilor.  Deci, nicio minciuna Posted Image

VINZI iar tocmai.ro plateste transportul coletului
CUMPERI si verifici produsul la livrare

Edited by lex404, 22 October 2014 - 22:42.


#10
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.12.2006
Livrarea gratuita nu are nicio utilitate fara si returnarea banilor. La asta ma refer. Livrarea in totalitate trebuie sa contina si livrarea coletului la cumparator, si livrarea banilor ramburs la vanzator.
NU se poate doar pe jumatate, altfel afacerea nu se poate incheia.

Luat mot-a-mot nu este minciuna, dar in practica este o mare pacaleala. E ca si cum eu zic ca vand un iPhone, apoi iti aduc o bucata de hartie pe care scriu "iPhone". Pai am specificat eu undeva ca-ti vand smartphone-ul iPhone?

Edited by allah2, 22 October 2014 - 22:47.


#11
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
http://media.tocmai...._top_tocmai.png

Unde palaria mamei ei de treaba vezi tu livrare gratuita a banilor? Ce este asa de greu de inteles? Ai livrare gratuita a coletului si atat! Si asta in anumite conditii! Sau nu [prea] stii sa citesti?

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Ba se poate.
PCGarage ofera livrare gratuita. Daca platesti cu OP sau card, e 100% free. Daca platesti ramburs, platesti pentru transportul banilor.

Asa si Tocmai, iti plateste livrarea coletului ( care sa zicem ca ar avea 9.9 Kg ) dar  rambursul (plicul cu bani) ii platesti tu.

#13
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 12.02.2010
eu numai cu ei lucrez
mi se pare foarte putin 12.71 pt o livrare cu verificare
fan curier mi se par f prompti si sunt multumit
la olx e 25 ron prin cargus, deci ce alegi?

#14
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
Ba da esti roman 100% sa mor io de nu. Si cand ti se da ceva gratis tot nu esti multumit. Si cu sunca in pod si cu sufletu in rai si cu.................rambursul gratuit :) .  Pe langa ca esti limitat si nu stii sa citesti niste termeni si conditii.

Edited by trustmygod, 22 October 2014 - 22:50.


#15
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.12.2006

View Postdexterash, on 22 octombrie 2014 - 22:47, said:

http://media.tocmai...._top_tocmai.png

Unde palaria mamei ei de treaba vezi tu livrare gratuita a banilor? Ce este asa de greu de inteles? Ai livrare gratuita a coletului si atat! Si asta in anumite conditii! Sau nu [prea] stii sa citesti?

Tot n-ai inteles ce vreau sa zic:
"Livrarea gratuita nu are nicio utilitate fara si returnarea banilor. La asta ma refer. Livrarea in totalitate trebuie sa contina si livrarea coletului la cumparator, si livrarea banilor ramburs la vanzator.
NU se poate doar pe jumatate, altfel afacerea nu se poate incheia.
Luat mot-a-mot nu este minciuna, dar in practica este o mare pacaleala. E ca si cum eu zic ca vand un iPhone, apoi iti aduc o bucata de hartie pe care scriu "iPhone". Pai am specificat eu undeva ca-ti vand smartphone-ul iPhone?"

Concluzia: promoveaza intens un lucru care de fapt nu are utilitatea la care te-ai astepta.

NU este vorba de bani, este vorba de idee. Promovare mincinoasa, mot-a-mot e corect, in practica departe de ce te-ai fi asteptat!

Edited by allah2, 22 October 2014 - 22:52.


#16
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postlex404, on 22 octombrie 2014 - 22:48, said:

Ba se poate.
PCGarage ofera livrare gratuita. Daca platesti cu OP sau card, e 100% free. Daca platesti ramburs, platesti pentru transportul banilor.
De unde sa stie astfel de chestiuni romanul obisnuit cu ramburs si cumparaturi din bazarele Tocmai, OLX si Okazii?

View Postallah2, on 22 octombrie 2014 - 22:51, said:

Livrarea in totalitate trebuie sa contina si livrarea coletului la cumparator, si livrarea banilor ramburs la vanzator.
NU se poate doar pe jumatate, altfel afacerea nu se poate incheia.
Mai baiete, unde ai vazut tu "vanzare gratuita" sau "afacere gratuita"? Te mai intreb odata, ca poate mi-s eu chior. Pune naibii mana pe un dictionar si vezi ce inseamna "livrare" si "vanzare".

#17
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Posttrustmygod, on 22 octombrie 2014 - 22:49, said:

... Si cand ti se da ceva gratis tot nu esti multumit. ...

Pai nu este deloc gratis in anumite conditii (doar pare gratis). Daca tu vinzi ceva la unul din Cuca Macai si tu stai in Macaia Cuca o sa te trezesti ca tot tu esti dator.

Ca sa fie totul ok  vinzatorul trebuie sa stea intr-o resedinta de judet, unde firma de curierat are punct de lucru si cumparatorul la fel. Altfel o sa iesi pe minus si in anumite situatii vinzatorul trebuie sa dea el bani firmei tocmai.ro si sa-si vinda produsul pe minus.

Edited by florin71_skoda, 22 October 2014 - 22:57.


#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Si ca sa inteleaga tot romanul, vanzarea se poate realiza si fara ramburs, utilizand un alt instrument de plata ( OP, CEC, Procesator de plati Online ). Drept urmare, afirmatia cum ca "vanzarea fara ramburs nu se poate" este falsa. Se poate, rambursul e un sistem invechit de pe vremea strabunicilor mei cand trimiteau bani de la Viena in Ardeal, via plic.

Acum, totul s-a usurat. OP, Internet Banking, Card...drept ii, nu stiu daca Tocmai ofera posibilitatea asta ( card am aflat ca nu ).

View Postflorin71_skoda, on 22 octombrie 2014 - 22:55, said:

Pai nu este deloc gratis in anumite conditii (doar pare gratis). Daca tu vinzi ceva la unul din Cuca Macai si tu stai in Macaia Cuca o sa te trezesti ca tot tu esti dator.

Ca sa fie totul ok  vinzatorul trebuie sa stea intr-o resedinta de judet, unde firma de curierat are punct de lucru si cumparatorul la fel. Altfel o sa esi pe minus si in anumite situatii vinzatorul trebuie sa dea el bani firei tocmai.ro

Si orasele mai mici au puncte de lucru Fan Courier.

Edited by lex404, 22 October 2014 - 22:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate