Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Radarul pădurilor

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008

Quote

Orice persoană va putea solicita verificarea unui transport de lemn, apelând 112 și indicând numărul mașinii.
Acest lucru va fi posibil după 8 octombrie, când va fi lansat sistemul de control pentru prevenirea tăierilor ilegale, care poartă denumirea de ”Radarul pădurilor”, a declarat ministrul delegat pentru Ape, Păduri și Piscicultură, Doina Pană, conform Mediafax.
Sistemul este promovat într-un scurt material video, lansat de Departamentul pentru Ape și Păduri, pentru sensibilizarea oamenilor privind problema defrișărilor ilegale.
“Radarul pădurilor” este un sistem informatic care permite monitorizarea traseului lemnului de la plecarea din pădure și până devine mobilă sau iese din țară, în timp real, se arată într-un comunicat al departamentului.
La fiecare transport de lemn, lucrătorul silvic sau firma care a cumpărat lemnul trebuie să înscrie în sistemul informatic SUMAL, pe care îl accesează de pe smartphone. Datele de pe avizul de însoțire a transportului vor fi verificate de sistem și, dacă avizul a fost procurat legal, iar cantitatea respectivă de lemn a fost recoltată legal, sistemul va emite un cod unic, care trebuie înscris în avizul de însoțire. În cazul în care datele înscrise pe aviz nu sunt corecte, aplicația nu generează codul unic și serverul central emite un mesaj de avertizare pentru utilizator și o alertă către organele de control.
În cazul unui control, transportatorul trebuie să prezinte avizul cu cod unic. Legalitatea transportului se poate verifica și fără oprirea mașinii, căutând datele avizului în sistemul informatic după numărul de înmatriculare, conform sursei citate.
Când ajunge la destinație, lemnul nu poate fi recepționat până când cei din depozit nu verifică în sistemul informatic corectitudinea codului unic. Oriunde pleacă mai departe lemnul, la un alt depozit, la fabrică sau la vamă, trebuie făcută aceeași verificare. Toate depozitele de lemn trebuie amplasate obligatoriu în zone cu semnal.
sursa: emunte.ro

Cica ... acest sistem functioneaza, s-au dat amenzi in cateva zile cat intr-un an. Vi se pare normal sa sunati tocmai la 112 pentru asa ceva ? Nu puteau oferi si ei alt numar pentru a raporta transporturile suspecte ? Daca , de exemplu , suna o persoana sa verifice legalitatea unui transport, dar acesta nu exista in nicio baza de date , ce se va intampla cu persoana care a sunat la 112 ? Ar trebui sa faca o poza inainte sa apeleze 112 ? Ca sa aiba dovada ca ...totusi, acea masina exista si e plina cu lemne ? Posted Image Poate fi cineva tras la raspundere pentru o eventuala dezinformare ? A sunat cineva de pe acest forum sa verifice vreun numar de inmatriculare ? Oare operatorii de la 112 cat chef au de asa ceva , avand in vedere ca, totusi, nu e pusa viata nimanui in pericol,cel putin pe termen scurt. Pe termen lung, stim cu totii efectele defrisarilor.

[ http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/1/1688/13351623/1/radarul-padurilor-captura.jpg?width=400 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
112 e un fel de centrala, d-aia ii zice sistem unic pentru apeluri de urgenta, daca au stabilit si ei (cam tarziu, ce-i drept) ca taiatul padurii constituie o problema stringenta, atunci cam unde trebuia sunat?
Cand suni ca ti-a ocupat careva locul de parcare, nu tot acolo suni? Si ce, arde ceva?
Deci, daca e urgenta, asta e numarul alocat, e usor de tinut minte pt tot poporul, daca isi asuma si preluarea apelurilor telefonice preluate din zona padurilor, inseamna ca au si resursele necesare de logistica.

Edited by -Diana-, 21 October 2014 - 19:40.


#3
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Cei de la 112 te vor redirecționa către un departament care se ocupă numai cu așa ceva. Nu vor căuta ei înșiși numerele de înmatriculare ale vehiculelor.
Mie unul mi se pare o inițiativă lăudabilă. Poate așa se mai stopează dezastrul făcut în pădurile noastre.

#4
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Si ganditi-va cati dintre noi vor sta la panda sa urmareasca camioanele cu lemne, cred ca numarul este nesemnificativ.
In primul rand ca prea putini dintre noi locuiesc pe langa paduri de unde se defriseaza, prea putini dintre cei care locuiesc acolo vor sti ce sa apeleze si poate unii nici nu vor fi interesati, cel mai probabil se vor da in gat ei pe ei.
Chiar as fi curioasa de niste statistici reale in legatura cu chestiunea asta.

#5
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Mda, aia mari,cu multi bani, nu mai au loc de aia mai mici, adica de cei care vind si ei cite un ARO cu lemne de foc. Pentru cei cu bani ce defriseaza dealuri intregi se vor gasi tot timpul metode de fentare a sistemului. Cind invirti multi bani din afacerea asta oricum dai spaga la multa lume. Acum spaga asta sa transformat si in spaga pentru exclusivitate la furat. Si cum esti si singurul prin zona, poti sa salti un pic si pretul. Si nici nu te mai vede nimeni ce faci prin padure.

Edited by florin71_skoda, 21 October 2014 - 19:48.


#6
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Ammazon, dezastrul e deja facut...Aurul verde este de mult pe duca...aia e, daca suntem o natie de fraieri...

#7
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008

View Postammazon, on 21 octombrie 2014 - 19:42, said:


Nu am zis ca nu e o initiativa laudabila, si eu sunt la fel de surprins ca totusi , s-a facut ceva pentru a opri acest jaf de proportii . Nu am stiut ca se va face o redirectionare a apelului catre alt departament. Cu urmatoarea ocazie , voi testa si eu sistemul. Vad aproape zilnic camioane pline cu lemne pe sosele , chiar si noaptea . Imposibil sa fie toate cu acte in regula .

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Initiativa e buna, dar cu practica....
Deci cine vina sa verifice ce zic eu, pe cine trimit aia de la 112? Politia nu cred, ca nu au masini de intrat pe drumuri forestiere, iar padurarul sunt mari sanse sa fie in mana cu cei care taie lemne.

#9
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010
A trecut o caruta pe drum, cu circa 4mc lemne si vreo doi d-aia de se trag din indieni...
N-am sunat la 112. Nu cred ca si-au montat GPS pe caruta.

Edit: Ii cunosc. Din asta traiesc (ei). Si traiesc peste medie...

Edited by FreeThinker, 21 October 2014 - 19:51.


#10
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007

View Post-Diana-, on 21 octombrie 2014 - 19:46, said:


Din păcate așa este, răul a fost deja făcut.

View PostAdiFCD, on 21 octombrie 2014 - 19:47, said:


Și în cazul celorlalte urgențe (poliție, salvare, pompieri) tot așa funcționează serviciul 112. În primă fază ți se cer câteva informații elementare apoi ești redirecționat către departamentele specifice.

View PostFreeThinker, on 21 octombrie 2014 - 19:47, said:

A trecut o caruta pe drum, cu circa 4mc lemne si vreo doi d-aia de se trag din indieni...
N-am sunat la 112. Nu cred ca si-au montat GPS pe caruta.
Edit: Ii cunosc. Din asta traiesc (ei). Si traiesc peste medie...

4 metri cubi de lemn pe o căruță? Niciodată. :)

Edited by ammazon, 21 October 2014 - 19:54.


#11
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View PostFreeThinker, on 21 octombrie 2014 - 19:47, said:

A trecut o caruta pe drum, cu circa 4mc lemne si vreo doi d-aia de se trag din indieni...
N-am sunat la 112. Nu cred ca si-au montat GPS pe caruta.

Edit: Ii cunosc. Din asta traiesc (ei). Si traiesc peste medie...

Asta voiam sa zic: carutasii sunt din zona, posibil ca lumea care ii vede sa ii recunoasca.
Auto sunt inmatriculate, deci ar trebui sa fie usor de identificat.

#12
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008

View PostMizu, on 21 octombrie 2014 - 19:47, said:

Initiativa e buna, dar cu practica....
Deci cine vina sa verifice ce zic eu, pe cine trimit aia de la 112? Politia nu cred, ca nu au masini de intrat pe drumuri forestiere, iar padurarul sunt mari sanse sa fie in mana cu cei care taie lemne.
De-asta am si deschis acest topic . Ma gandeam ca o fi cineva pe aici care are mai multe informatii despre functionarea acestui sistem.  Stim cu totii cat intarzie uneori cei de pe ambulanta sau pompierii . Atunci , stau si ma intreb , oare cat de tare s-ar grabi cineva sa verifice un transport de lemne ? Posted Image

#13
aLexCM

aLexCM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 26.01.2014
"Orice persoană va putea solicita verificarea unui transport de lemn, apelând 112 și indicând numărul mașinii."
Am gasit solutia. O sa-mi iau o caruta si n-o sa poata ciudosii sa ma dea in urmarire deoarece nu o sa am numar la ea.Posted Image

#14
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Pentru defrisarile legale unde sunam?

#15
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View PostAdiFCD, on 21 octombrie 2014 - 19:55, said:

De-asta am si deschis acest topic . Ma gandeam ca o fi cineva pe aici care are mai multe informatii despre functionarea acestui sistem.  Stim cu totii cat intarzie uneori cei de pe ambulanta sau pompierii . Atunci , stau si ma intreb , oare cat de tare s-ar grabi cineva sa verifice un transport de lemne ? Posted Image

Ambulantele intarzie nu pt ca ar fi dus personalul la picnic, ci pt ca-s putine si suprasolicitate.
In plus, la o adresa nu stai dupa ceas 5 minute, in functie de caz/gravitate, te lungesti, iar de aici e lesne de inteles ca se decaleaza tot.

#16
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010

View Postammazon, on 21 octombrie 2014 - 19:51, said:

4 metri cubi de lemn pe o căruță? Niciodată. Posted Image
Sorry, am vrut sa zic steri. Si, da, incap. Ei are cai. Si e oameni cumsecade. 'Con-lucreaza' cu seful de post si cu brigadierul.

View Post-Diana-, on 21 octombrie 2014 - 19:55, said:

Asta voiam sa zic: carutasii sunt din zona, posibil ca lumea care ii vede sa ii recunoasca.
Auto sunt inmatriculate, deci ar trebui sa fie usor de identificat.
Mda, ii identificam in fiecare zi...

Edited by FreeThinker, 21 October 2014 - 20:02.


#17
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View PostRazvan_N, on 21 octombrie 2014 - 19:59, said:

Pentru defrisarile legale unde sunam?
Nu sunam ca-s de-ai lor. :)
Alea-s facute cu acte-n regula si contracte bine gandite, tocmai ca sa fie acoperiti.

#18
aLexCM

aLexCM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 26.01.2014

View PostRazvan_N, on 21 octombrie 2014 - 19:59, said:

Pentru defrisarile legale unde sunam?
La domnul padurar. Ai grija ca-i cu taxa la asta. Sa-i dai si lui ceva din ciolan.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate