Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Program de conversie bluray-mkv

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Ma chinui sa convertesc doua discuri bluray originale in mkv si nu reusesc, am incercat cu un program numit "make mkv" dar tot ceea ce face acest program este sa le copieze(ori poate nu stiu eu cum sa fac)
Recunosc ca este prima data cand incerc asa ceva de aceea rog sa-mi spuna si mie cineva CUM cu ce program pot face acest lucru mai simplu....
Mentionez ca folosesc un bluray extern Asus conectat la un laptop HP cu win 7, multumiri anticipate

Edited by Valmont43, 20 October 2014 - 22:18.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Depinde ce vrei sa faci. Vrei sa le recodezi ( sa ocupe mai putin spatiu ) sau sa le pastrezi asa cum sunt ?

Daca vrei sa le pastrezi asa cum sunt, se schimba doar containerul din ts in mkv - fisisreel video si audio sunt perfect compatibile.
Demuxezi ts-ul si le remuxezi in mkv.
Tool-ui - ts demux si MKVtoolnix.

#3
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Posteiffel, on 21 octombrie 2014 - 09:08, said:

Depinde ce vrei sa faci. Vrei sa le recodezi ( sa ocupe mai putin spatiu ) sau sa le pastrezi asa cum sunt ?

Daca vrei sa le pastrezi asa cum sunt, se schimba doar containerul din ts in mkv - fisisreel video si audio sunt perfect compatibile.
Demuxezi ts-ul si le remuxezi in mkv.
Tool-ui - ts demux si MKVtoolnix.
vreau sa le recodez ca sa imi ocupe mai putin spatiu in media player(fara sa pierd din calitate)
cu ce program pot face asta?

#4
SilverGhost87

SilverGhost87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.04.2007
Incearca VidCoder.
Cel mai simplu.
Instructiuni ai aici: http://forum.videohe...sing-free-tools
Link download aici: http://www.videohelp.../tools/VidCoder

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Un program extrem de simplu si care face mkv-uri perfect compatibile cu orice player - inclusiv standalone - http://www.freemake....ideo_converter/
E free, dar uneori ataseaza la final un "clip de 1 secudna cu sigla freemake.

#6
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

View PostValmont43, on 21 octombrie 2014 - 10:18, said:

vreau sa le recodez ca sa imi ocupe mai putin spatiu in media player(fara sa pierd din calitate)
cu ce program pot face asta?

Nu exista asa ceva.Sfatul meu este sa le remuxezi in MKV + titrare inclusa in container.Dca ai probleme cu spatiul solutia este 1-2 HDD de capacitate mare pentru ca oricum sunt foarte ieftine si nu se merita nici pe departe timpul pierdut fara folos doar pentru a le masacra.
BD-Video este deaja codat Lossy dupa master Lossless de rezolutie superioara cu encodere profi setate cum trebuie.Orice recodare ai face tu din 8 bit 420 GOP chiar si daca folosesti encodere de top cu average chiar mai mare decat sursa(adica sa obtii un fisier mai mare decat sursa)  se va vedea cu pierderi vizibile de calitate.La bitrate mai mic cum vrei tu Single-pass cu encodere dubioase rezultatul va fi mediocru.
Faci cum vrei;Chestia asta mai depinde si de sculele cu care redai materialul si in principal de educatia ochilor.Pentru unii arata foarte bine si filmele online vazute pe  Ledul FULL HD de 40-50".

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate