Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Implant medic chirurg sau medic stomatolog generalist

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
RadautRadu

RadautRadu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.10.2010
Buna ziua, postez pe aceasta arie in speranta de a lua o decizie, una corecta.
Am lipsa un incisiv lateral, fost purtator de aparat dentar, momentan purtand o punte maryland care as vrea din toata inima sa fie inlocuita, doresc sa imi pun implant, am toti banii necesari, doar ca nu stiu unde sa fac aceasta procedura, am de ales intre :
- un cabinet din Iasi, la un medic implantolog, deci specializat pe aceasta ramura, dar unde costurile is aproximativ 600 EURO(totul, implant,coroana,etc + cateva drumuri ce trebuie sa mai fac, datorita faptului ca nu sunt din iasi )
- un cabinet de la mine din oras, la un medic realtiv tanar ( in jur de 35 de ani, deci nu e chiar nou in domeniu), sotia si el fiind amandoi medici stomatologi, dumnealui mi-a spus ca a facut cursuri pentru implanturi cabinetull pare modern, a mai inserat aproximativ undeva la 90 de implanturi, unde costurile totale sunt undeva la ~450-460 EURO

Acum stiu ca nu imi pun implant in fiecare zi,dar din cate am inteles implantul e o procedura relativ simpla si 150 EURO nu e o suma de neglijat.

Astept parerile dvs, va multumesc pentru timpul acordat.

#2
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007
hmm, ce preturi bune,  tipa asta, stomatoloaga mea tot tanara si ea, are 35 de ani, mi-a cerut 700E pt un implant, am vreo 3 de facut si vrea cate 400E avans pt fiecare cand pune suruburile, deci 1200E acum, si peste 4 luni diferenta...

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Te duci la un medic dentist implantolog.

Vezi ca si implanturile sunt de mai multe tipuri, unele mai ieftine, altele mai scumpe, intreaba si vezi ce iti ofera fiecare.

#4
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Dacă erai din București îți recomandam un medic foarte bun. Eu am dat 450 EUR pe unul cu totul. Sau dacă poți ajunge în Galați...

#5
RadautRadu

RadautRadu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.10.2010
Medic foarte bun este si la Iasi unde m-as duce, doar ca pretul...
Si e relativa chestia cu foarte bun, fiecare poate percepe medicul diferit.

Ideea e ca da, la Iasi ala la 600 EURO era cel mai ieftin, urmatorul pe lista era la 700 EURO( cu totul), dar chiar nu sunt studii/argumente care sa arate ca merita diferenta si la mine in oras nu are rost sa intreb daca are implanturi mai scumpe...ca nu consider ca imi trebuie.

#6
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
La prețurile astea ne mai mirăm că numai au românii dinți în gură. Unde sunt cabinetele de stat de pe vremuri sau cabinetele din școli unde facea tot săracul gratuit? Eu unul mi-am luat gândul, având în vedere și boala de care sufăr la mine cred ca ar costa și mai mult și nici nu știu dacă aș găsi un dentist capabil să mă trateze.

Edited by gerbil, 20 October 2014 - 12:59.


#7
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Trebuie sa vezi ce iti ofera fiecare, si eu sunt in studii pe tema asta. Cat costa implantul, cat costa coronita dupa. De aici vin diferentele, nu de la medic, ci de la materialele folosite. De ex, daca platesti implantul si nu se pinde ce faci? Ghinionul tau, nu-i asa? Sau se prinde, dar fiind unul mai ieftin peste 7-8 iti face probleme...

#8
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007
in general, cam cat se plateste pt prima data(avansul), adica intoducerea acelui surub ? ca mie mi s-a parut cam mult 400 euro, cat mi-a cerut mie...

#9
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

 gerbil, on 20 octombrie 2014 - 12:58, said:

La prețurile astea ne mai mirăm că numai au românii dinți în gură. Unde sunt cabinetele de stat de pe vremuri sau cabinetele din școli unde facea tot săracul gratuit? Eu unul mi-am luat gândul, având în vedere și boala de care sufăr la mine cred ca ar costa și mai mult și nici nu știu dacă aș găsi un dentist capabil să mă trateze.
Nu mai sunt. Pe mine m-a costat cat de un Logan bun, la mana a doua... Daca mergeam la alt cabinet probabil ca ar fi fost cat de unu' nou...

 gigi_4476, on 20 octombrie 2014 - 15:54, said:

in general, cam cat se plateste pt prima data(avansul), adica intoducerea acelui surub ? ca mie mi s-a parut cam mult 400 euro, cat mi-a cerut mie...

Este mult. Cam 200-250 euro se cere avans la montarea surubului din titan. Pe urma te va chema peste 6 luni, iar atunci cand se va comanda coroana din portelan si platesti diferenta. Atentie la negocierea cu doctorul - unii cer mai putin pe implant dar vor solicita bani pe toate celelalte "prestatii" (anestezie, cusut gingie, consultatie etc.).

#10
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Depinde si de tipul de implant folosit, si de coroana. Una e sa foloseasca implant AlfaBio si cu totul altceva Straumann. SI una e sa iti puna coroana de plastic, de ceramica partial fizionomica, total fizionomica sau de zirconiu.

I-ai intrebat pe cei 2 medici asta?

#11
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
exista coroana de plastic definitiva?...

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Exista si coroane integral acrilice definitive, insa nu gasesti asa ceva in orice cabinet, din motive destul de intemeiate.

#13
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Cu rol definitiv, ca asa vrea pacientul sau doctorul. Nu exista ceva de acrilat definitiv. Intr-un an maxim, e praf.

#14
marian_f

marian_f

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 06.12.2006
Eu mi-am pus primul si singurul implant in Iasi, la o doctorita, aproape cu un an in urma, costuri totale 2000 lei, in care au intrat implantul propriu-zis(1000 lei), lucrarea care a constat in doi dinti lipiti, o plomba, un detartraj, si ce a mai lucrat la unul din dinti. Si trebuie sa mai adaug ca a fost implant intr-un pas, adica l-a montat si la cateva zile dupa a pus si lucrarea, nu a trebuit sa astept luni de zile, cum am inteles ca e cazul la implant in doi pasi.

#15
RadautRadu

RadautRadu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.10.2010
Coroanele sunt metalo-ceramice, dar amandoi medici m-au asigurat ca sunt total fizionomice.

#16
dentist_1

dentist_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 02.04.2012
Un implant si o coroana pe implant la 450 de euro (la un loc) este un pret oarecum suspect.
Iar, medicul de la iasi care cere 600 euro are in urma manoperei un profit minim.
Ar fi bine sa intrebati ce fel de implant foloseste. Adica numele firmei. Apoi dati cautare pe google acel cuvant si vedeti daca va apare vreun rezultat in limba engleza. Asa stiti ca este cat de cat un implant folosit la nivel international. Pentru ca altfel exista tot felul de piese si materiale "china like".
Pe de alta parte trebuie sa stiti ca exista impanturi (e adevarat, din acelea scumpe, un fel de porsche la masini) care costa doar surubul in sine, ca pret de achizitie, 450 euro. In romania pretul de achizitie a unui implant mediu este intr adevar ceva mai mic.
Cred ca puteti merge linistit la medicul din oras (astfel nu v ar mai costa drumurile in plus, ati putea merge la control mai usor, eventualele probleme s ar remedia mai usor etc), cu conditia sa stiti ca va pune un implant de la o firma cat de cat cunoscuta. Succes.

#17
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

 RadautRadu, on 22 octombrie 2014 - 21:13, said:

Coroanele sunt metalo-ceramice, dar amandoi medici m-au asigurat ca sunt total fizionomice.


Eu cred ca tu, fiind la primul contact cu supertehnologia stomatologica, ai mers pe incredere si nu i-ai intrebat pe cei 2 medici ce marca de implant vor folosi. De aceea, te sfatuiesc, pentru ca este dreptul tau la o CORECTA INFORMARE, sa nu te jenezi si sa-i intrebi.

Si tot pentru o corecta informare, e bine sa stii ca un implant cu bontul de vindecare inclus, marca AlphaBio, o companie din Israel care a fost cumparata de Nobel Biocare, un mamut american, costa la poarta fabricii din Israel cam 30$. De acolo, negustorul roman il aduce pentru a-l vinde catre cabinetele din Romania cu, fie cu 70Euro, dar la negru, fara plata taxelor vamale, sau cu 100 euro, prin reprezentanta. Apoi, iti este vandut tie cu, depinde cat de subtire are obrazul medicul stomatolog, fie cu 500 euro, fie cu 600 euro. Sigur, unii mai decenti iti cer mai putin de 500 euro.

Te intrebi nedumerit, de ce un produs ajunge sa coste de la 30 de parai la 500 euro, nu? Explicatia este simpla, traim intr-o economie a serviciilor, un produs, pana ajunge la consumatorul final, trece prin maini care nu fac mai nimic, nu-i adauga nimic in plus. Diferenta de la 100 $, cat ar fi pretul legal de la reprezentanta, pana la, sa zicem un pret mediu de 500 euro, o reprezinta:

-cat de viluta sau viloaie vrea medicul stomatolog din Ro sa aiba in cativa ani
-unde vrea sa-si petreaca concediile, pe litoralul romanesc, pe cel turcesc sau pe cel maldivean.
-cat de chiusapte vrea sa-i fie masina
-cat de chinchiloasa vrea sa-i fie sotia
-etc.

Sigur, medicul stomatolog roman, daca il vei intreba, iti va spune ca el, saracu', d-abia-d-abia isi trage sufletul de reuseste sa-si acopere cheltuielile la un pret de 500 euro. Apoi, iti va spune cat il costa pe el aparatura, kitul, dotarea cabinetului, scaunul etc. Noroc ca traim intr-o societate unde accesul la informatie este liber, poti sa vezi pe forumurile medicilor stomatologi cat de "scumpe" sunt dotarile (dau anunturi ca isi vand cabinetul, full options).

Si stii care e partea nostima? Ca, daca te duci in Germania, de ex., acelasi implant costa 1500 euro (domne, cred ca astia isi stabilesc pretul in functie de salariul mediu din tara respectiva Posted Image ), si, daca il intrebi pe medicul de acolo, iti va pune aceeasi placa, ca el, la 1500 euro, d-abia isi acopera cheltuielile, ca un implant AlfaBio e rocketscience si de asta e asa scump si etcaetera. Bullshit, e fix aceeasi situatie ca cea  expusa mai sus, diferenta de pret, de la 30 $ la 1500 euro, o reprezinta viloiul dintr-o zona rezidentiala selecta, masina de 40.000 euro, concedii in locatii de lux, etc.

Gata, ma opresc aici ca iar vine moderatorul, medic stomatolog, sa imi spuna ca vorbesc prostii.

P.S. RadautRadu, ti-am dat un mesaj pe privat.

Edited by draculescu, 23 October 2014 - 12:53.


#18
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Am primit o oferta pentru implant/per dinte in jur de 1000 euro minim, exact asa s-a exprimat medicul meu.
Nu ma pricep, insa voi avea nevoie de cateva sfaturi
Pentru necunoscatori, va rog sa imi spuneti  ce anume face diferenta intre un implant ok din punct de vedere calitativ si unul slab calitativ.
Exista marci/tipuri pe piata cunoscute ? Dupa ce sa ne uitam ?
E vorba de 1000 euro/dinte fara coronita.

Multumesc

draculescu, bine bine si totusi noi trebuie sa ne reparam/intretinem dantura. Ce sa facem in conditiile astea?Posted Image
Sunt cam batrana ca sa ma apuc sa-mi etalez nurii la vreun stomatolog sa-i repare babii gura.Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate