Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Modificare de pozitie ptr editorul de modelare in Creo 3.0

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
sandu10

sandu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 22.09.2010
Salutari,

Scenariu:  In modelare Creo 3.0 ca si vechiul ProE WF mai la toate operatiile Extrude, Revolve, samd... exista un editor (l-am denumit astfel neavind pe moment alta ideie),
acest editor de optiuni si setari ptr operatia de modelare avea in WF posibilitatea de a fi mutat ca si pozitie fie sus stinga sub riboame cum este acum la Creo 3.0, s-au sa fie dispus
jos in stinga deasupra la textul in care Creo 3.0 ne da informatii de text despre ceeace lucrezi current.

As dorii sa fiu ajutat daca se poate sa gasesc acea setare care-mi permite ca sa controlez pozitia acestui editor in sensul ca sa il dispun in stinga jos unde consider a fii mai usor de lucrat cu el
si datorita deplasarii mai scurte a mausului si alt motiv ar consta in faptul ca in stinga sus sunt mai toate riboamele si toate iconitele de comenzi si sistemul de operatii, de asemenea as vrea sa
salvez aceasta setare de pozitie a acestui editor. Multumesc mult.

Sandu10,

Edited by sandu10, 18 October 2014 - 16:42.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pe celalalt topic te-ai umflat in pene si ai incercat sa fii cel mai tare desi tot tu erai cel ce venea sa caute raspunsuri.

dar la un mic browsing, mai exact primele rezultate de pe google, am gasit cateva sute de tutoriale despre ce vrei si ce nu vrei referitor la creo.

te-ai gandit ca poate ai acolo raspunsurile cautate? sau de fapt cauti sinteza lor in functie de intrebarile tale?

1 2 3

#3
sandu10

sandu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 22.09.2010
pe celalalt topic am fost provocat idem cum faci acum.
daca cineva mi-a cerut ajutorul s-au informatia a avut-o
fara alte comentarii inutile, ma bucur ca ai obs topicul,
din pacate daca tot te pasioneaza rubrica mondena
trebuia sa intelegi ceva de acolo si sa tragi niste invataminte
de ce ptr ca este bine sa vezi ai cealalta jumatate de pahar...
apreciez foarte mult totusi ca-mi raspunzi si te rog inca o data
fara alte comentarii inutile, nu i-si au rostul si timpul,
eu muncesc mult, I-mi place ceace ce fac, caut informatii
pe unde pot si incerc sa fiu respectuos si distant, nu comentez
si nu fac gilceava, dar daca sunt provocat s-au jignit actionez
ca atare, sper ca este de ajuns.
Mersi mult de informatii am sa le accesez am mai gasit pe you tube
dar nu sunt foarte concentrate pe specific clar si exact adica foarte
in general.

Mersi ,

Edited by sandu10, 18 October 2014 - 20:33.


#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
de fel sunt mai acida cand e vorba chestii care se gasesc foarte usor pe net. e un defect al meu poate, dar unii chiar au o lene de nedescris in cautarea informatiilor (persoanele de fata se exclud, nu e un afront, vorbesc la general). asa ca da, ma irita nepasarea

#5
sandu10

sandu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 22.09.2010
personal sunt departe de lenevie, I-mi place sa caut daca am timp
acum nu am de multe ori nu am acest timp aici e marea problema
uneori in SW a trebuit sa lucrez fara subscriptie de service si trebuia sa-mi fac treaba
SW mai crapa nu poti sa le stii pe toate, proiectele trebuiesc livrate la timp fara greseli
atit patronal cit si clientul sti si tu asta nu le pasa vor rezultate asta inseamna timp
cind un individ idiot coborit de pe bivol si s-a urcat direct in Merceds ptr ca in ferma lui
s-a descoperit petrol si mai tirziu a inceput sa faca afaceri si este zgircit pina la paranoia
crede-ma nu-I pasa nu stie si nici nu vrea sa auda ce problem ai tu cu softul...asa boul m-a taiat
subscriptia la SW  mai lucra daca poti, si multe multe altele.
acum in 3 zile trebuie sa-mi readuc aminte Creo Pro/E ca sa ma duc in noua pozitie
fara sa ma fac de ris simplu, de 6 ani nu am atins ProE am fost fortat de viata
sa invat SW asta este acum ma reintorc la ProE care nu mai este cea fost este
mult schimbat desi acelasi in principiu diferit ca si aplicatie catre comenzi, scriu si tastez repede
fac greseli de gramatica stiu dar cum ziceau si cei de la Vacanta Mare exista o explicatie
din 2008 eu sunt departe de de Ro, unele problem in limba apar cu trecerea anilor e inevitabil
plus virsta de ce imbatrinesti mai greseti si uite asa nu este bine sa judeci s-au faci misto s-au jignesti
nu ai toate datele nu stii cu cine corespondezi doar I-ti inchipui....despre SW am cele mai multe intrebari fara
raspuns la cele care am gasit raspuns in timp l-am scris pe forum, daca cineva mi-a cerut ajutorul l-am dat
nu am spus ca nu am primit raspunsuri in general dar s-a imtimplat sa ma atace fara rost 2-3 insi in acelasi timp
fara real motiv, ba ca de gramatica ba ca de punctuatie nu sunt literat nu sunt professor de limba Romana , am crezut ca aici la Cad forum discutam technical si 3D Soft nu gramatica,
a trebuit sa ma apar cumva, bine ca nu a fost decit pe net daca eram face to face poate se ajungea la
chesti grave, asta ca sa intelegi mai bine ce-a fost....

Sandu10,

#6
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007
La asta nu stiu sa-ti raspund. Probabil este vreo setare ca sa apara cum vrei tu. La mine e asa cum l-am deschis prima data, adica sus sub ribbon. Eu vreau inapoi meniul pre WF si sa nu mai vad rahatul asta de ribbon never ever! Acel meniu a fost foarte logic si usor de utilizat. Ribbonul e un cacat, pina faci o comanda te plimbi de citeva ori cu mouseul pe tot ecranul.
Eu am sarit peste WF. Am aterizat din versiunea 2001 direct in Creo, in 2 sapramini m-am obisnuit cu noua interfata. Vezi ca sus linga butonul help e o lupa. Daca stii comanda din vechiul pro, tasteaza-l in fereastra care apare daca faci click pe lupa si te va duce automat in locul unde se afla butonul pentru acea comanda (asta in creo 2, in vers 3 nu stiu). Cel mai mult mi-e dor de meniul de rounduri si de tranzitiile din 2001.

Edited by fezo, 21 October 2014 - 19:11.


#7
sandu10

sandu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 22.09.2010
Mersi Fezo apreciez mult,
ai dreptate ...insa Riboamele nu sunt o ideie rea
modul in care sunt grupate este delasator asa este
mult timp sa te duci din tab in tab si pe deasupra mai
se si auto ascunde poate exista solutii de customizare
acest Creo pare sa fie o copie nereusita a interfetei '
de la SolidWorks 2009-2014, la WF faceam pe vremuri
mapkeys asa le denumeam erau un fel de shortcut la o comanda
de juluzea mai lunga si alocam o litera tastata unei secvente mai lungi
de comanda ...si eu am prims un pic 2001 ProE era parca mai usor de lucrat
dar WF chiar in timp mi-a placut nu era stabil ca 2001 dar...asta este evolutia.

Mersi,

Sandu10,

#8
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007
Mapkeys poti sa faci si in Creo. Eu am a gramada facute. Ca sa nu schimb atit de mult intre taburi am customizat nitel interfata si am pus pe primul tab tot ce imi lipsea. Astfel am pe primul tab butoane pt axe, plane, masuratori, draft check, etc. Partea nasoala este ca trebuie sa customizezi si modul part si modul assy.
Cit despre culori, cind s-a trecut la Creo 2 a aparut fundalul alb. E otrava pt ochi. Bine ca am gasit niste setari vechi pre WF, cind fundalul era inca albastru si cotele galbene. Am impresia ca cel care a stabilit aceasta schema de culori cu fundal alb e daltonist.

#9
sandu10

sandu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 22.09.2010
ar fii fain daca ai putea cind ai timp sa creezi ceva materiale cum ai customizat
riboamele ideia este excelenta nu stiu cum ai facut si cum le-ai grupat care cu care...
ceva pdf ppt file , mersi mult.
era sa uit setarea ptr culorile vechi este super o poti seriu cum ai facut intradevar acel
alb este suparator.

Sandu 10,

#10
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007
Uite aici setarile pt culori. Parca setarea este load syscol file sau ceva asemanator. Il gasesti la optiuni. Specifici calea catre fisier apoi salvezi setarile.

Attached Files



#11
sandu10

sandu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 22.09.2010
Mersi Mult, o ce fain ca ai putut sa ma ajuti
asa ma enerva albul din default!
Super, Multumesc.

Sandu10,

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate