Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cerneala pentru EPSON L800

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
Hai noroc,

Pana acum am folosit doar cerneala Epson pentru printare de fotografii. Ma gandesc sa scad costurile, si desi m-am jurat ca nu o sa cumpar de la alti producatori pentru a nu compromite calitatea, din ratiuni economie vreau sa fac pasul asta.

1. Aveti experienta cu alte cerneluri pentru imprimanta asta?
2. Ce puteti sa-i spuneti despre calitate? E la fel, mai bine, mai rau?
3. Cum se face schimbul la cerneala 3rd party?

Multumesc si haideti cu raspunsurile :)

#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
cate printuri faci? din experienta proprie la canon dar si epson p50 pot spune cu tarie ca NU MERITA decat originala, tot ce am folosit cu alta cerneala a picat! s-a infundat capul si dus a fost.

#3
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
1000 printuri foto 10x15 pe saptamana.

Edited by strainu_altfel, 01 October 2014 - 19:10.


#4
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
de cand ai imprimanta? cat ai tras pana acum pe ea? ramai pe originala, banii oricum tii scoti se pare.

#5
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
@strainu_altfel

Nu cred poti folosi alta cerneala pentru ca, de cate ori cumperi cerneala originala trebuie sa introduci codul de pe acestea (de pe sticlute/cutie) in softul imprimantei.

#6
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
ba merge dar conteaza mult ce cerneala cumpara si cum la noi oricare iti vinde orice cacat de cerneala ca fiind cea mai premium va busi imprimanta la cateva refiluri. Si citisem parca niste comenturi la l800 pe f64 ca da tenta violeta sau verzuie cerneala compatibila.

#7
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
@xxvirusxx: sunt in cautare de pareri avizate.

@xkos: o am de 2 ani. nu am tras mult cu ea, pana acum doua saptamani, cand am inceput sa trag cam 1000 pe saptamana. pana la momentul respectiv, trasesem cam 8000 fotografii 10x15 la calitate photo. sunt curios si cat are lifetime....
pana acum nu am avut nicio problema. referitor la virarea culorilor.....am monitorul calibrat si pot sa zic ca pe print, culorile arata aproape ca pe monitor. am folosit doar hartie si cerneala epson.

#8
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Nu are treaba calibrarea monitorului cu ce spunea xkos. Cerneala neagra compatibila cum este si cea de la skyprint, are o tenta albastruie. in cazul asta skyprint e o compatibila cat de cat ok in comparatie cu alte cerneluri ce se mai gasesc pe piata.

Eu nu recomand cerneala compatibila mai ales in cazul tau, conteaza foarte mult densitatea si compozitia cernelei. Nu prea merita sa risti...parerea mea
Acel epson are cap de printare separat de rezervoarele de cerneala si nu se prea gaseste ca si piesa de schimb. Am cautat mai demult unul nou si era aproape cat o imprimanta.

Edited by BlueSoon, 01 October 2014 - 19:46.


#9
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
@ strainu_altfel Chiar si vazute la lumina zilei isi pastreaza culorile? Sau se duce inspre verde destul de puternic?

Edited by TheUglyOne, 01 October 2014 - 19:46.


#10
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
@TheUglyOne: am facut comparatii si teste acum 2 ani, cand am cumparat-o. pe mine ma intereseaza ca fotografia sa iasa cum o vad eu pe monitor si iese aproape la fel ca pe monitor, foarte putin virate culorile, dar nimic deranjant. observi lucrul asta doar daca te uiti cu mare atentie. daca cauti cu lupa, cum ar veni.

@bluemoon: multumesc. o sa raman la cerneala Epson. deocamdata am gasit cel mai bun pret aici: http://www.mag4u.ro/...hp&cautare=l800
o sa sun azi sa vad daca si ajunge la mine cerneala. mai stiti alte locuri de unde pot sa iau mai ieftin consumabilele Epson? cumva sa ajung mai aproape de prima mana?

Edited by strainu_altfel, 02 October 2014 - 07:46.


#11
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
La mine e diferenta mare intre fotografia vazuta la lumina de bec incandescent si lumina zilei. La bec arata foarte apropiat de ce e pe monitor, la lumina zilei vireaza foarte puternic spre verde. La fotografiile alb-negru e si mai evidenta treaba. Asta cu cerneala epson venita odata cu imprimanta si hartie epson glossy.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate