Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

interpretare CT efectuat la 9 luni dupa cistectomie totala

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Geo0123

Geo0123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.09.2014
Buna seara,

As dori sa ma ajutati sa inteleg CT-ul efectuat pe 2 Septembrie'14 al carui rezultat l-am trecut mai jos. Am nevoie de o parere, de un sfat, ce trebuie facut in continuare...
Mentionez ca tatal meu a fost operat pe 9 Ianuarie '14 ( tumora vezicala infiltrativa)
Diagnostic histopatologic: Carcinom urotelial invaziv vezical, cu dediferentiere scuamoasa (~95%), grad inalt de anaplazie G3, pT2b pN0 pMx
Mai mentionez ca dupa primirea CT-ului, am efectuat si o endoscopie + colonoscopie ( care au iesit f bine, in afara de hemoroizi, ni s-a zis ca este OK)

Rezultat CT:
Status post-operator ; excizie completa a vezicii urinare, prostatei, veziculelor seminale .
Exista un nodul de 12mm pe versantul anterior al muschiului ridicator anal de partea dreapta, paramedian dreapta, in contact cu seroasa canalului anal, fara a se decela efect infiltrativ, cu incarcare cu contrast suspect de recidiva tumorala.
Nu se evidentiaza alt nodul similar intrapelvin, nici in restul cavitatii abdominale.
Uretere scoase la piele in fosa iliaca stanga; catetere ureterale.
Usoara dilatatie de SPC bilateral.
De partea dreapta parenchimul renal are grosime normala, dar are secretie , excretie si eliminare normal
intarziate fata de cel stang.
Ficat, colecist, pancreas,splina, glande suprarenale normale.
Cativa mici ganglioni retroperitoneal si iliac extern, nespecifici.
Modificari de spondiloza lombara, mai accentuat la nivel L5-S1, cu modificari de artroza interapofizara
posterioara.
Nu se deceleaza anomalii de structura osoasa suspecte de determinari secundare.
Concluzii:
-Exista un nodul de 12mm pe versantul anterior al muschiului ridicator anal de partea dreapta, paramedian dreapta, in contact cu seroasa canalului anal, fara a se decela efect infiltrativ, cu incarcare cu contrast suspect de recidiva tumorala.
-Fara alte procese inlocuitoare de spatiu abdomino-pelvin.

Multumesc mult!!!

#2
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014
Vrei sa intelegi ce ai inteles deja !
Acel nodul pare a fi o grupare de cellule canceroase care poate creste si se poate raspandi. Prezenta lui poate insemna si existenta altor cellule canceroase izolate in acea zona ceea ce complica situatia.
Cea mai sigura metoda de a verifica natura acelui nodul este metoda directa, de extragere a lui pe cale chirurgicala, care are si valoare terapeutica dar nu inseamna neaparat vindecarea definitiva. Alta optiune ar fi repetarea CT-ului, efectuarea altor investigatii - RMN, scintigrafie sau ce o mai exista, cu speranta ca ceea ce se vede pe primul CT este un artefact, desi foarte putin probabil.
Al doilea aspect este faptul ca G3 reprezinta o forma ceva mai agresiva.
Al treilea aspect este ca functia rinichiului drept este afectata dar asta nu este de natura tumorala.
Concluzia: acel nodul ar trebui scos si examinat la microscop sau ar trebui iradiat.

#3
Geo0123

Geo0123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.09.2014
Multumesc mult pentru raspuns!

#4
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Poti sa cauti pe net ca apar lucrari unde sunt si statistici si vezi cum se evolueaza. Cel mai bine cu rezultatul mergi la oncolog si poate si la alti oncologi si vezi ce spun.

In mare a explicat topcat tot.
Eu as mai adauga "Cativa mici ganglioni retroperitoneal si iliac extern, nespecifici", astia nu devin vizibili aiurea, nu vreau sa imi dau aiurea cu presupusul ca nus doctor(sunt inginer care a invatat dastea de nevoie din probleme cu un tata cu cancer de colon), dar ganglioni+nodul imi suna putin a recidiva.
Sa dea Domnul sa nu fie nimic si multa sanatate ii doresc.

#5
Geo0123

Geo0123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.09.2014
Multumesc mult pentru raspuns.
De la chirurgie ni s-a zis sa asteptam o perioada si sa repetam CT-ul ( nu vreau sa asteptam pentru ca stiu la ce a dus asteptarea anul trecut cand am aflat prima data de tumoarea vezicala, am ajuns la operatia prin care s-a scos tot).
De la oncologie (la Tulcea), ni s-a zis ca trebuie sa faca imediat chimioterapie (fara alte investigatii in prealabil)
Urmeaza sa ajungem la un medic oncolog la Bucuresti

Am vrut sa aflu si parerea altor persoane despre situatia in care ne aflam, un sfat .. o directie de urmat

Multumesc frumos

#6
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Sti care e problema cu CT-ul? iradiaza! Vezi mai bine poate te ajuta o ecografie ceva.
Daca face CT macar vedeti de un PET CT in Bucuresti, ala poate aduce clar informatii in plus. Nu am idee daca RMN ajuta.

Probabil ca va face chimioterapie si poate si radio terapie, mai e si oncotermia care e posibil in cazul ala chiar sa ajute, nu sunt in masura sa zic ceva dar poti vedea care din chestiile astea le stiu cei la care va duceti ca daca nu e clar ca nu va pot recomanda.

Poate ca si operatia poate sa fie o solutie si urmata de chimioterapie, din ce am citit e greu sa topesti un astfel de nodul cu chimioterapie si e mai usor sa se scoata chirurgical apoi ceva paliativ.

Daca te duci si intalnesti doctori buni scrie pe forum te rugam.

#7
Geo0123

Geo0123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.09.2014
Multumesc mult, am sa revin cu informatii in functie de cale o sa urmam in continuare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate