Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Accident - avizarea daunei

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Salut,

M-a lovit un tip cu mașină de serviciu, și-a recunoscut vina, am făcut amiabilă, am făcut copii după toate actele lui.

Fiind în timpul programului amândoi și vineri am lăsat mersul la constatare și restul pe luni.

Azi îl sun, nu vrea să vină la constatare. Cei de la asigurări zic că n-au cum să-l oblige să vină și că fără el nu-mi deschid dosarul.

Ce e de făcut?

#2
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
mergi la politie

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
sa mergi la politie sa faci plangere pt daune. avand in vedere ca ai actele lui, poti foarte usor sa dovedesti ca trebuia sa participe la constatare iar acum se sustrage. daca nu vrea sa plateasca asigurarea, atunci sa plateasca din buzunar

#4
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Pot merge chiar dacă au trecut mai mult de 48 ore?

#5
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Pai, da.
Mergi si le spui si lor exact cum s-au petrecut faptele, le spui ca au trecut atatea ore ca tu ai fost de buna credinta si l-ai crezut pe ala pe cuvant.

Ala nu vrea sa vina in alta zi? Poate nu e disponibil azi, dar poate maine...zic si eu...
La Centrul de daune nu e obligatoriu sa ajungi in aceeasi zi sau in cele 48 h de la incident, pe mine m-au programat la 5 zile, i-am intrebat daca e ok ca trece atata timp si au zis ca da. ( City Insurance).

#6
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009
amiabila asta e o mare porcarie...pana nu o sa se schimbe legea asta imputita si desfiintata cloca CSA-ului...

#7
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
@diana,
L-am mirosit prin telefon când l-am sunat să-l întreb dacă e ok să ne vedem mâine la ora x că vrea să se dea lovit.
Ultimile lucruri la care vreau să se ajungă e să: 1. mă rog de el să se prezinte la avizare 2. mă plimb prin săli de judecată


Tocmai de aceea am întrebat, să văd ce opțiuni am.

#8
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Chiar nu il inteleg p-ala, mai ales daca ti-a dat si toate actele, plus asigurarea.
Politia ramane singura optiune viabila.

#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ok
tu ce astepti de la constatare?? sa constate culpa comuna si sa ce???
sper ca esti constient ca la culpa comuna nici nu mai ai ce cauta la asigurator... iti faci mai mult rau avand in vedere ca fiecare isi face masina pe banii lui (in caz ca nu are casco)
nu te alegi decat cu malus la prima de asigurare

Edited by Nero-d, 29 September 2014 - 14:17.


#10
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Gizăs craist, de ce am scris culpă comună în titlul? Nu e vorba de culpă comună, e vina lui. :D

Cum pana mea se modifică?

#11
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai poate ca era culpa comuna si nu ti-ai dat inca seama Posted Image

recunoscutul de vina n-are nici o valoare... vina o decide constatatorul de la asigurari conform cu protocolul... si nu prea are legatura cu regulile de circulatie... da fapt are... dar nu intru totul
ai facut poze la locul accidentului??? da-le poze... inregistrari telefonice, etc... n-ai cum sa-l obligi sa vina la constatare daca n-are chef
poate doar prin telefon sa vorbeasca cu inspectorul de dauna
daca masina are CASCO, o repari pe casco si se descurca ei...

inspectorii de dauna cer ambele masini ca sa elimine (cred ei) fraudele dar nu mai exista legal nici o obligatie de prezenta din moment ce ati facut schimb de amiabila, copii buletin, permis, talon, asigurare
daca vrea el, vine, daca nu... pa
dosarul trebuie sa-l deschida, n-au incotro
poti sa-i ameninti cu o reclamatie (ANPC si ASF)

Edited by Nero-d, 29 September 2014 - 14:37.


#12
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
E exclusiv vina lui, eu eram staționat când m-a atins. Am făcut poze și mie și lui, dar cui să i le dau? La constatări nu mă primește fără el.

#13
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Sper ca nu-s offtopic, insa la Centrul De Daune, cum declari, asa ramane, nu prea decide nimic constatatorul, vorbesc de situatia in care partile se inteleg si merg impreuna acolo.
Se incropesc cate 2 cereri de fiecare parte, se merge la inspectorul care deschide dosarul de dauna si face cateva poze (la nenea pe care l-am lovit n-a prea avut ce poza face ca nu se distingea nimic in poza, decat ochiometric), apoi vinovatul nu mai are niciun rol (ramane cu ambele exemplare din amiabila), cel nevinovat primeste nu stiu ce document si mai semneaza niste hartii.
In hartia aia poti declara ce aberatii cazi de acord, cel putin in cazul meu asa a fost.
Eu am fost cea vinovata, m-am bagat in bara de spate a aluia din fata mea, am mers impreuna la City, am declarat si alt loc si alta strada si alta zi.
In plus, pe amiabila nu s-a uitat nimeni, mai mult ne-a luat sa o completam, fiecare dintre noi fiind la primul incident rutier.

Ai incercat sa suni la Centru de daune si sa intrebi ce se intampla daca nu vine si nenea ala? Daca nu-s suficiente amiabila, pozele, datele personale in copie?

#14
RonerT

RonerT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.09.2014
Te duci la poliţie şi faci plăngere penală.

#15
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Am sunat la centru și mi-au zis că pentru a deschide dosarul de daună trebuie să existe 2 avize de constatare. Unul pentru mașina mea și unul pentru mașina lui. Fără ambele nu se poate cică.

Bine, era și o ciufută aia din call center.

#16
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
vezi ca asa am facut si eu... vina lui, n-a vrut sa vina la militie... m-am dus eu si militianul injura ca s-a saturat de "noi" (astia care venim cu probleme) si ne-a amendat pe amandoi + permis suspendat fiindca bulangiul ala nu s-a prezentat in 24 de ore.
nu te baza prea mult pe militie chiar daca ai nu stiu ce copii dupa acte sau nu.

ps : am avut si proba video (pentru cunoscatori : Piata Unirii : 3 benzi de facut la dreapta, bulangiul a tinut-o tot inainte) ...si nici in instanta nu a contat.

#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
fa o cerere de deschidere dosar, te prezinti la ei si cere numar de inregistrare. nu au voie sa nu deschida dosar, pur si simplu ai intrat in balamucul trasului de timp.
euroins?

#18
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Mai rău, Astra.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate