Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Proiector led?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
adrenalintm

adrenalintm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.03.2013
Am un proiector Benq MW523 3d si e a 2 lampa care se duce .\
lampa are 190w 3000 lumenisi ,nu stiu exact la cati volti sau amperi dar am sa imi iau un aparat sa masor,
mam gandit in loc de lampa sai pun un led gen asta http://www.hero-leds...ed-c-2_185.html sau altul cemi recomandati si de ce circuite mai are nevoie?nu prea ma pricep la electronica

#2
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Nu am testat dar cred ca o sa ai o problema cu contrastul/luminozitatea daca folosesti un led.

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ar trebui sa mearga dar :)
ai nevoie de LED, radiator cu ventilator, driver LED  si alimentator ventilator
total  ~115$
temperatura de culoare a LEDului sa fie apropiata de cea a becului existent
cum bagi LEDul impreuna cu radiatorul in prioector... e treaba ta! :)

#4
FolderBulk

FolderBulk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 19.08.2007
nu cred ca va merge cu ledurile obisnuite. lampa din proiector este mai speciala asigurand un spectru al luminii foarte bogat. probabil ca au aparut si leduri care pot face acest lucru dar in nici un caz nu este cea din link-ul trimis de tine.

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
sunt destule displayuri LED backlight... si nu s-a plans nimeni de spectru pana acum sau cel putin nu am auzit :)

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Proiectorul are 3000lm, ledul la fel, dar nu va fi acelaşi lucru. Lampa originală are 15.000 lumeni, iar oglinda concentrează lumina într-o singură direcţie. Ledul are altă caracteristică de direcţie a luminii, aşa că ai nevoie de alt reflector-lentilă, plus răcirea aferentă. Nici eu nu cred că se poate modifica în regim de amator pe leduri.
Pe lângă asta, pe ebay un led din ăla se vinde cu 7-8 dolari.

#7
FolderBulk

FolderBulk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 19.08.2007
Led Backlight... hmmm Posted Image  Good Point. Dar pentru fluxul luminos cerut de un videoproiector cam la ce pret se gaseste?

#8
under-cover

under-cover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 01.09.2014
pentru un flux luminos cat de cat acceptabil la videoproiector e nevoie de un led cu o putere de cel putin 200W. la asta se mai adauga radiatorul de racire cu ventilator, lentila colimatoare si reflectorul

impreuna un astfel de kit ajunge pe undeva la 150-200usd. are avantajul unei durate mai mari de viata si dezavantajul unui flux luminos si o calitate mai slaba a imaginii fata de becul original

#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
sa nu exageram totusi
initiatorul zice ca lampa originala are 190W si 3000 lumeni
calculat dupa wattaj... 190W incandescent (halogen) ar corespunde cu 45-50W LED
ce ne intereseaza pe noi e intensitatea luminoasa, adica cei 3000 de lumeni care si ei pot fi obtinuti cu 40-50W LED... ceea ce nu-i impozibil de obtinut cu SMD
reflectorul si alte componente ale sistemului optic, sunt alta poveste

#10
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Eu cred că a greşit pe undeva, poate proiectorul are 3000lm, sau lampa are 30.000 lumeni. Un bec HID auto are 3200lm la 35W, aşa că unul de 190W nu poate fi aşa slab.

#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Nu se pun halogene la proiectoare, ci metal halide, care au un randament ce se aproprie de cel al ledurilor. Ledurile au un avantaj, fluxul fiind direcționat, nu se pierde din lumina degajată în spate ca la metal halid, implicit scăzând eficiența. Metal halidele au însă un spectru mai bun. Avantajul la LED este că nu emit în infraroșu și toată căldura o bagă în radiator.

PS: Lampa chiar are 190w http://www.lampsandb...projector-bulb/
3200 de lumeni este lumina ce iasă din proiector. Pentru că un proiector are pierderi mari, probabil are si un filtru IR ca să nu se prăjească lcd-ul.
Un LED de 100w ar putea face treaba, pentru că se poate elimina filtrul acela, outputul putând fi chiar mai mare, dar pastila e mare la un led de 100w și din punct de vedere optic va ieși un rahat. Recomand mai bine un proiector ce are LED din fabrică.

Edited by benis, 25 September 2014 - 18:01.


#12
mritzcu

mritzcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 06.07.2007
Salutare.
Sper sa nu fiu off-topic si, sper sa fie locul potrivit pentru întrebarea mea.
Am un mini proiector Samsung pico SP H03, care  arată pe imagine o mulțime de puncte albe. Nu stiu care ar putea fi problema si cum pot sa o rezolv. Daca știe cineva, aștept păreri. Multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate