Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Metoda taxarii inverse/ Cum mi se aplica mie

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
MitroKta

MitroKta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.12.2010
Salutare!

Pentru introducere: detin un SRL inregistrat pentru TVA si vreau sa achizitionez un autoturism pentru deplasare si transport marfuri ca persoana juridica.


Acum, autoturismul pe care urmeaza sa il achizitionez este second hand. Am gasit cateva ai caror proprietari le-au inregistrat tot pe firma si vrand-nevrand am gasit un articol despre metoda taxarii inverse, despre care habar n-aveam sincer sa fiu, intrucat nu am firma deschisa de mult timp si nici n-am facut cine stie ce profit.

Intrebarea mea este: Daca omul respectiv cand si-a cumparat masina, a inregistrat-o pe firma si n-a mai platit TVA-ul, urmeaza sa i-l platesc eu? Ca asa am inteles ca functioneaza metoda aceasta a taxarii inverse: cumperi ceva pe firma, tva-ul e deductibil, se emit doua facturi, una cu pretul fara tva, alta cu pretul intreg, care ramane la contabilitate, iar statul urmeaza sa incaseze tva-ul la revanzare. Sau, oare e posibil sa treaca si in contul meu, tva-ul respectiv, intrucat si eu o sa inregistrez masina pe firma, asa ca vreau sa mi se deduca si mie tva-ul la achizitionare.

Lamuriti-ma va rog si pe mine, daca zic bine, sau daca nu, corectati-ma! Pentru ca nu as vrea sa ma trezesc cu taxe pe cap, si-asa mai e posibil sa platesc si timbrul de mediu...

Multumesc anticipat pentru ajutor!


#2
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Nu zici bine deloc :)
Metoda taxarii inverse se aplica strict la anumite produse, masina nefiind printre ele.

Cel ce iti vinde masina ti-o factureaza, cu TVA. Tu decuci acel TVA.
Nu exista facturata aceeasi marfa de 2 ori, cu 2 facturi.

#3
larysap

larysap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.05.2014
buna..timbrul de mediu se plateste sigur daca nu a fost platit de vechiul proprietar, si masina o inregistrezi normal cu TVA, si iti deduci si tu TVA-ul. Bafta!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate