Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Vim pe post de ide

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
IonutYo

IonutYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 30.07.2013
Folosesc vim pentru majoritatea proiectelor mele, motivul principal este ca imi permite sa navighez ravid prin cod si e foarte customizabil. Ce ma enerveaza, insa, e ca nu ofera support pentru features banale ca dotted indent guides, de exemplu. Voi de ce si pentru ce fel de proiecte folositi vim?

Edited by IonutYo, 14 September 2014 - 20:17.


#2
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006

View PostIonutYo, on 14 septembrie 2014 - 20:16, said:

Folosesc vim pentru majoritatea proiectelor mele, motivul principal este ca imi permite sa navighez ravid prin cod si e foarte customizabil. Ce ma enerveaza, insa, e ca nu ofera support pentru features banale ca dotted indent guides, de exemplu. Voi de ce si pentru ce fel de proiecte folositi vim?
Eu folosesc eclipse cu eclim - un plugin de vim care imi aduce rapiditatea de a naviga prin cod,
intr-un ide matur :)

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostIonutYo, on 14 septembrie 2014 - 20:16, said:

Folosesc vim pentru majoritatea proiectelor mele, motivul principal este ca imi permite sa navighez ravid prin cod si e foarte customizabil. Ce ma enerveaza, insa, e ca nu ofera support pentru features banale ca dotted indent guides, de exemplu. Voi de ce si pentru ce fel de proiecte folositi vim?

Ofera de toate, dar trebuie sa ti-l setezi.

#4
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Cum ai ajuns la concluzia ca nu are? are tot ce iti poti dori de la un ide, il poti face cum vrei, numai ca trebuie sa stii ce vrei si cum sa faci ce vrei.

#5
IonutYo

IonutYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 30.07.2013
Pai exista cateva pluginuri pt. indent guides, eu am folosit o periodata https://github.com/Y...oot/indentLine. Totusi, nu mi se par solutii mature si niciunul nu se compara cu cele disponibile in pycharm sau Sublime Text, de exemplu. Aici vorbesc in mare parte din punct de vedere estetic.

#6
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Plugin-urile sunt customizabile, sunt si pluginuri mature. M-am jucat candva cu asta dar le-am avut candva, le-am sters pentru ca nu mi-a placut ideea. Si asta e o solutie foarte matura, curata, si customizabila (poti pune ce caracter vrei, poti chiar sa pui diferite culori pe nivele de identare).

Pe vim il poti face cum vrei. Nu cred ca exista vreun feature al unui ide pe care sa nu-l poti integra in vim si sa se comporte decent. Trebuie doar sa sapi destul.

Edited by Gady_paul, 15 September 2014 - 00:55.


#7
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostOriginalCopy, on 14 septembrie 2014 - 20:33, said:

Ofera de toate, dar trebuie sa ti-l setezi.
Te invit sa faci test driven development in Java cu vim... sau macar niste banal debugging...

View PostGady_paul, on 14 septembrie 2014 - 22:03, said:

Cum ai ajuns la concluzia ca nu are? are tot ce iti poti dori de la un ide, il poti face cum vrei, numai ca trebuie sa stii ce vrei si cum sa faci ce vrei.
Asta doar daca doar te joci de-a programatul

Nici cu pluginurile lui peste prajit nu se apropie nici pe departe de un IDE serios ca Eclipse sau Netbeans. Si apoi lumea uita ca si astea au plugin-urile lor care ofera facilitati la care nici nu poti visa in jucarii de mult expirate precum vi(m) sau emacs.

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Sau refactoring.

#9
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Pe de alta parte, exista si solutia "best of both worlds". Spre exemplu, IDEA are un plugin de VIM emulation care iti permite sa editezi text la fel ca in VIM si in acelasi timp sa folosesti toate feature-urile avansate ale IDE-ului.

Presupun ca si alte IDE-uri au pluginuri asemanatoare.

Edited by Pac_Man, 15 September 2014 - 14:19.


#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostMrReason, on 15 septembrie 2014 - 06:02, said:

Te invit sa faci test driven development in Java cu vim... sau macar niste banal debugging...


Asta doar daca doar te joci de-a programatul

Nici cu pluginurile lui peste prajit nu se apropie nici pe departe de un IDE serios ca Eclipse sau Netbeans. Si apoi lumea uita ca si astea au plugin-urile lor care ofera facilitati la care nici nu poti visa in jucarii de mult expirate precum vi(m) sau emacs.
Daca si Eclipse e IDE serios... Aia e o groapa de gunoi a pluginurilor care trebuiesc luate la mana de companii care fac apoi IDE-uri adevarate pe baza lui Eclipse.

Ca sa nu mai zic ca IDE-urile astea java clacheaza cu brio daca ai un proiect mai mare de 500k de LOCs.

Apuca-te tu sa lucrezi la codebase-uri mari gen Firefox sau linux cu un IDE d-asta genial de-al tau, sa vezi cum dai fuga fuga inapoi la vim.

Cele mai dificile refactorings le-am facut cu vim, deoarece IDE-urile clacau. Dar e adevarat, trebuie sa dedici mult timp sa-l inveti, si sa-l inveti constant. Nu e editorul tipic.

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Eclipse mi-a dat destule batai de cap asa ca nu-mi prea face placere sa-l recomand. Prefer InteliiJ cand e vorba de Java.
Cu Visual Studio + Resharper ma descurc insa bine-mersi la actualul proiect ~ 150k eloc. Si daca ar avea 500k nu cred ca ar fi o problema fiindca si codul ala e impartit in n module care chiar nu trebuie incarcate si procesate toate concomitent.

Recunosc ca n-am folosit vim decat ca simplu editor de text (mai mult pentru fisiere de configurare daca pe sistem nu era altceva), dar nu-mi dau seama cum poate oferi (ca interfata, interactiune), bogatia de facilitati a suitei de mai sus.

#12
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Pe vim nu trebuie sa-l fortezi sa se comporte cum te astepti sa se comporte pe baza experientei tale anterioare cu alte editoare. Daca il iei ca atare si il folosesti ca atare la potentialul maxim e foarte puternic.

Cu macros, text objects, si eventual 2-3 linii de vimscript poti face minuni. Vezi de exemplu `scriptin` si `scriptout` in `man vim`.

#13
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostIonutYo, on 14 septembrie 2014 - 20:16, said:

Folosesc vim pentru majoritatea proiectelor mele, motivul principal este ca imi permite sa navighez ravid prin cod si e foarte customizabil. Ce ma enerveaza, insa, e ca nu ofera support pentru features banale ca dotted indent guides, de exemplu. Voi de ce si pentru ce fel de proiecte folositi vim?
Nu cred că navighezi mai rapid prin cod decât cu un IDE smart. Nu oferă suport decât pentru foarte puţine chestii în comparaţie cu un IDE smart. Nu prea poţi să compari la features un program din anii '70 cu unul din anii 2010.
Eu îl folosesc dacă trebuie să lucrez remote pe un server şi trebuie să editez ceva, sau pentru scriere fişiere proprietăţi din componenta gata deployed.

View PostOriginalCopy, on 15 septembrie 2014 - 19:08, said:

Ca sa nu mai zic ca IDE-urile astea java clacheaza cu brio daca ai un proiect mai mare de 500k de LOCs.
Am lucrat în urmă cu vreo 2 ani pe proiect de 500K LOC cu eclipse şi mergea ok. Intellij indexează inclusiv librăriile şi astfel ajungi la milioane de linii de cod.

View PostGady_paul, on 14 septembrie 2014 - 22:03, said:

Cum ai ajuns la concluzia ca nu are? are tot ce iti poti dori de la un ide, il poti face cum vrei, numai ca trebuie sa stii ce vrei si cum sa faci ce vrei.
Vreau să văd cum faci în Vim următoarele?
1. Dacă am object.callMethod(), cum văd implementarea metodei callMethod? În Intellij dau un click sau CTRL-B pe callMethod().
2. De exemplu vreau să văd unde e folosită metoda find() din clasa Finder? În Intellij dau ALT-F7 pe metoda find() din clasa Finder şi văd unde e folosită (inclusiv în fişiere de configurare, care nu-s de tipul codului).
3. Vreau să folosesc clasa CustomerDataTransferObject. Cum fac în Vim să nu scriu tot numele de fiecare dată? În Intellij scriu CusDT dau în jos şi enter.
4. Vreau ca 10 linii de cod dintr-o metodă mai mare să le mut în altă metodă; cum fac în Vim asta? În Intellij dau CTRL-ALT-M şi-mi crează metoda cu toţi parametri la locul lor; trebuie să-i dau doar numele.
5. Cum fac în Vim dacă vreau să mut o clasă care e folosită în 76 de alte clase (plus vreo 4 fişiere de configurări), dar nu vreau să modific importul din toate cele 76 de clase? În Intellij dau doar F6 pe numele clasei respective şi-i zic unde vreau s-o mut.
6. Cum fac în Vim să văd dacă am greşeli de sintaxă? În Intellij îmi spune toate erorile de sintaxă în timp ce scriu (+ warninguri configurabile de posibile probleme, care nu apar în compilator). Practic codul nici nu ajunge în situaţie necompilabilă.

Şi astea-s chestii elementare pentru un IDE relativ simplu; unul complex ştie mult, mult mai multe.

#14
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Nu prea imi plac discutiile de genul, pentru ca nu se va ajunge niciodata la un consens. Dar, voi incerca sa raspund la cateva pentru cei care mai sunt interesanti.

Vim nu stie sa faca mare lucru. E gresit sa intrebi "cum fac in vim". Mai degraba "cum il configurez pe vim sa faca...".

1. [ https://player.vimeo.com/video/20523237 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] (e o scurta demonstratie a fix ce vrei).
3. Exista o gramada de plugin-uri de autocomplete. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TNMjbaimk9g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
6. http://www.screenr.com/VYNs

Asta e tot ce imi vine in minte in 2 minute pentru ca le folosesc sau le-am folosit. Ideea e ca vim e puternic prin customizare, nu as it is. Uneori merita bataia de cap, alteori nu.

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007

View PostGady_paul, on 18 septembrie 2014 - 00:59, said:

Vim nu stie sa faca mare lucru. E gresit sa intrebi "cum fac in vim". Mai degraba "cum il configurez pe vim sa faca...".

Vazut din afara nu prea face lumea diferenta intre ce stie vim si ce stiu plugin-urile. Le comparam impreuna.

Plugin-urile de autocomplete poate au facilitati gen parametrii bibliotecii standard a PHP. Ma-ndoiesc ca sunt la fel de performante ca cele ale ide-urilor consacrate care analizeaza efectiv sursa sa vada tot ce ai acolo.

#16
xyv123

xyv123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 01.03.2012
^ https://github.com/V...c/YouCompleteMe

Edited by xyv123, 18 September 2014 - 18:29.


#17
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Pentru scris un script de bash, sau căutat ceva prin loguri sau chiar încercat ceva algoritmi în limbaje mai fancy e bun Vim.

View PostGady_paul, on 18 septembrie 2014 - 00:59, said:

Nu prea imi plac discutiile de genul, pentru ca nu se va ajunge niciodata la un consens. Dar, voi incerca sa raspund la cateva pentru cei care mai sunt interesanti.

Vim nu stie sa faca mare lucru. E gresit sa intrebi "cum fac in vim". Mai degraba "cum il configurez pe vim sa faca...".

1. (e o scurta demonstratie a fix ce vrei).
3. Exista o gramada de plugin-uri de autocomplete.
6. http://www.screenr.com/VYNs

Asta e tot ce imi vine in minte in 2 minute pentru ca le folosesc sau le-am folosit. Ideea e ca vim e puternic prin customizare, nu as it is. Uneori merita bataia de cap, alteori nu.
Eu nu vorbeam de plug-inuri, dacă e să vorbim de plug-inuri, cum fac ce e mai jos?
1. Cum dau să intru în metodele din librării? Cum văd codul din librării? În Intellij dacă librăria e open-source tre' doar să dau click pe 'download library' şi atât; am codu, pot naviga prin el ca prin codul meu, pot face debugging.
3. Ăla e un autocomplete prost, care nu ştie nimic despre cod; în Intellij dacă dau "Customer customer = firm.get" o să-mi dea înspre auto-complete metodele din firm ce returnează customer nu toate metodele din firm în ordine alfabetică. Dacă dau "jdbcTemplate.query("select ")" îmi face autocomplete pe SQL (sau JPQL) în funcţie de ce baze de date am configurate; dacă dau Go-To din codul de java mă duce exact la baza de date în tabel. Ce plug-in de Vim face asta?
6. Şi de ce nu sugerează cum trebuie fixat? De ce nu-mi fixează el ce e evident? N-am scris în viaţa mea o explicit o linie de import, decât când m-a pus un deştept de prof la facultate să scriu cod în Notepad.

#18
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postm3th0dman, on 18 septembrie 2014 - 23:34, said:

Pentru scris un script de bash, sau căutat ceva prin loguri sau chiar încercat ceva algoritmi în limbaje mai fancy e bun Vim.


Eu nu vorbeam de plug-inuri, dacă e să vorbim de plug-inuri, cum fac ce e mai jos?
1. Cum dau să intru în metodele din librării? Cum văd codul din librării? În Intellij dacă librăria e open-source tre' doar să dau click pe 'download library' şi atât; am codu, pot naviga prin el ca prin codul meu, pot face debugging.
3. Ăla e un autocomplete prost, care nu ştie nimic despre cod; în Intellij dacă dau "Customer customer = firm.get" o să-mi dea înspre auto-complete metodele din firm ce returnează customer nu toate metodele din firm în ordine alfabetică. Dacă dau "jdbcTemplate.query("select ")" îmi face autocomplete pe SQL (sau JPQL) în funcţie de ce baze de date am configurate; dacă dau Go-To din codul de java mă duce exact la baza de date în tabel. Ce plug-in de Vim face asta?
6. Şi de ce nu sugerează cum trebuie fixat? De ce nu-mi fixează el ce e evident? N-am scris în viaţa mea o explicit o linie de import, decât când m-a pus un deştept de prof la facultate să scriu cod în Notepad.

E adevarat ca nu face analiza statica a codului, dar pentru unele limbaje prietenoase fata de tooling (ceea ce in java poate fi imbunatatit, teoretic) exista solutii: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rD11pEx5h8c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
- vede si "biblioteca standard" si orice altceva in "CLASSPATH".

In acelasi timp, in vim lucreaza oamenii cu codebase-uri de milioane de linii de cod, nu pocniturile (fie ele si in Java) de cateva sute de mii. Iar analiza statica a codului in timpul editarii e dificila la aceste dimensiuni. Exista totusi ctags care face treaba destul de bine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate