Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

imprumut

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
symy95

symy95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 15.03.2013
- 18 ani
- salariat
- 5-6 luni vechime
Vreau sa fac un imprumut convenabil cu dobanda mica... Daca exista ceva va rog sa imi recomandati

#2
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Depinde ce suma si pentru ce anume doresti. Eu unul nu as face imprumut.
Mai bine astept si imi string eu banii ,incet ,incet.   In cel mai rau ,caz iau de la vreo ruda care are si nu ia pielea de pe mine, cum o iau bancile sau camatarii.

#3
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
la banci nu iti da

provident, poate, o suma mica

#4
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Provident doar daca arde pielea pe tine. Mai bine strangi cum s-a spus mai sus sau iei cu imprumut de la rude/prieteni.

#5
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 symy95, on 14 septembrie 2014 - 15:54, said:

- 18 ani
- salariat
- 5-6 luni vechime
Vreau sa fac un imprumut convenabil cu dobanda mica... Daca exista ceva va rog sa imi recomandati.
DAE = Dobanda Anuala Efectiva

Acestea sunt dobanzi mici?

1. DAE 11,02% BCR
2. DAE 10,57% ING
3. DAE 15,07% OTP
4. DAE 10,14% BT

http://www.efin.ro/t...evoi-personale

+  http://www.vreaucred...CFbPJtAodckMAOA

Edited by poadol, 14 September 2014 - 20:18.


#6
b3min3

b3min3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 11.11.2010
Nu prea poți face „împrumut” de la bancă în situația de față. Cel puțin la banca la care lucrez eu trebuie să ai un an vechime neîntreruptă în muncă + 6 luni la locul actual de muncă. Sunt unele bănci care acceptă și 3 luni la locul actual de muncă. Și mai e nevoie de 800 de lei, salariu net minim.

Dobândă mică, cam greu. Dar să știi că mai sunt diverse oferte promoționale pe la bancă, cu dobânzi mai bune decât cele standard. Bineînțeles, au termene. Adică, până la data x există dobândă promo la creditul de nevoi personale, de exemplu. Trebuie doar să studiezi puțin piața. Nu trebuie să te axezi pe o singură bancă.

#7
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Poate un CAR daca este inscris. :)

Edited by poadol, 14 September 2014 - 20:18.


#8
symy95

symy95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 15.03.2013
Cum iau in rate ceva atunci , si ce imi trebuie ...vechime ... Salariu ... Ce imi trb la mana ...."?

#9
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Ce intelegi prin dobanda mica?

Daca ai 6 luni vechime este posibil sa gasesti o banca.
Dar atentie, daca ai contract pe perioada nedeterminata, daca este pe perioada determinata trebuie sa prezinti contractul de munca pe perioada determinata anterior.

E o mica smecherie aici ceva de genul: asta lucreaza la astia de 2 ani dar ii prelungeste din 6 in 6 luni contractul, atunci presupunem ca o sa fie prelungit si in urmatorii 5 ani.
Daca te aflii in situatia asta este posibil sa iei un credit chit ca dpmdv daca o astfel de cerere ajunge la mine rezolutia este "risc ridicat".

Hai ca am uitat, ce vrei sa iti cumperi?
Un card nu iti este suficient?
Dar cu conditia sa respecti la sange termenul de rambursare fara dobanda de genul Card Avantaj si parca are si BCR ceva identic.

LE Uite, nu te cunosc dar incerc sa te ajut cu amendamentul sa nu crezi ca deja ai banii!
Trimite-mi un mesaj pe privat cu salariul, angajatorul,suma dorita si orasul in care locuiesti, nu ma intereseaza date personale!

Edited by xymzar, 16 September 2014 - 23:11.


#10
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Hello? Are 18 ani?? Aproape toate bancile au varsta minima 21. IFN-urile au 18, dar doar pe hartie.


 b3min3, on 14 septembrie 2014 - 20:15, said:

Cel puțin la banca la care lucrez eu trebuie să ai un an vechime neîntreruptă în muncă + 6 luni la locul actual de muncă. Sunt unele bănci care acceptă și 3 luni la locul actual de muncă. Și mai e nevoie de 800 de lei, salariu net minim.

La voi, la romaneasca, este cel mai prost scoring posibil. :D

#11
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Acum vorbind mai profesional, ca vad ca mai intra si "bancheri" pe aici, sunteti de acord ca Symy95 dupa toate modelele de risc indiferent de banca nu poate lua un credit?
Parte frumoasa este ca totusi se poate si sa nu va mire ca dupa ce i se aproba creditul, la doua zile ii mai acorda si un card de credit cu overdraft de 3 salarii.

Si uite asa este clientul perfect pentru cesionare. :)

Vad ca nu a raspuns la intrebarea ce vrea sa faca cu banii.

#12
symy95

symy95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 15.03.2013
Deci intr-un final ar exista o solutie - 5 luni vechime , contract determinat pe 6 luni , salariu in mana 1040 ron, in contract cred ca 7-9 nu sunt sigur , oricum vreau sa stiu stiti ceva unde as putea face un imprumut sau nu, unul mic pana in 3000 Ron , si nu cu dobanda sa dau 6000 Ron .... Daca stiti ajutatima daca nu macar t.c.

#13
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Mai, tu nu prea intelegi cum functioneaza treaba cu creditul!
Angajatul din front office indiferent de banca nu face de capul lui, trebuie sa respecte niste reguli interne privind acordarea creditului.

Am recitit posturile tale si normele de creditare.
In prima instanta am scapat din vedere varsta, ori tu presupun ca ai undeva pana in 19 ani.
Se acorda credite pe contracte de munca pe perioada determinata dar sunt niste cerinte pe care tu din pacate nu ai cum sa le indeplinesti.
Ceva de genul contract de munca perioada determinata anterior, contract de munca perioada determinata actual cu potential de incheiere altul la terminarea celui in curs.

Acum ca sfat personal, daca intelegi bine daca nu iar bine, pentru o suma asa mica nu merita sa faci credit.
Sunt convins ca nu este o situatie de viata si moarte, nici nu vreau sa ma gandesc ca vrei sa iti cumperi telefon, laptop sau un "cazan" de Golf 3 cu numere de Bulgaria.

Sper sa intelegi ceva din ce am scris.

Seara buna

#14
diana-dima

diana-dima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.12.2013
salut, stie cineva ca banci mai au fonduri pentru prima casa?

#15
symy95

symy95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 15.03.2013
.... Dadeam un exemplu cu 3000 ron... 5000-6000 cam atat vreau sa scot la sigur si nu pentru ce zici tu ci pentru renovare.... Dar daca zici tu ca nu merge....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate