Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Problema RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009
Acum cateva zile am achizitionat un stick USB digi mobil de la RDS cu trafic nelimitat si 5 gb pe luna.
Problema este ca nu am acces in totalitate la unele conexiuni sau retele de exemplu am doua jocuri originale care refuza sa se conecteze la ele cand incerc sa joc pe net desi inainte mergeau fara probleme, am un program de la placa de baza si am dat update de bios si imi spune ca nu sunt conectat la net desi eu sunt si pot sa intru pe orice pagina. As dori sa imi raspunda cineva de la RDS in legatura cu asta, sunteti tepari din cate vad eu nici macar nu ii spuneti omului ca nu are acces full la net. Trebuia sa ma gandesc la asta cand mi s-a spus ca contractul este pe un an de zile si nu il pot rezilia in perioada asta...

#2
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Vezi, poate ai setat ceva greșit în firewall. ;) Asta depinde și de modemul tău și cum e recunoscut de sistemul tău de operare. De exemplu, modemurile noi sunt recunoscute diferit de cele vechi (al meu Huawei E367 e recunoscut ca un fel de rețea Wifi).

Sistem de operare? Modem?

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View PostConDemneD, on 01 septembrie 2014 - 13:10, said:

Acum cateva zile am achizitionat un stick USB digi mobil de la RDS cu trafic nelimitat si 5 gb pe luna.
Si ma rog, de ce nu ajungeau cele 2 subiecte deja deschise cu aceeasi problema? Era neaparat nevoie sa deschizi un al treilea subiect?

#4
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009

View Postdeiuma, on 01 septembrie 2014 - 13:18, said:

Vezi, poate ai setat ceva greșit în firewall. Posted Image Asta depinde și de modemul tău și cum e recunoscut de sistemul tău de operare. De exemplu, modemurile noi sunt recunoscute diferit de cele vechi (al meu Huawei E367 e recunoscut ca un fel de rețea Wifi).

Sistem de operare? Modem?
Am Windows 7 x64 ultimate iar stick-ul este huawei e3131h e model nou cred.
Spune-mi ce sa fac cum sa fac setarile?
Sunt in ceata pentru ca nu am mai folosit stick usb cu internet pana acum.

View PostHider141, on 01 septembrie 2014 - 13:21, said:

Si ma rog, de ce nu ajungeau cele 2 subiecte deja deschise cu aceeasi problema? Era neaparat nevoie sa deschizi un al treilea subiect?
da, pentru ca nu il deschisesem unde trebuia si nu imi raspundea nimeni la intrebari, cel putin nici un raspuns concret. Imi cer scuze pentru admini stiu ca se deranjeaza foarte repede, sa imi inchida celelalte doua posturi.
Problema e ca am incercat sa fac aceste lucruri cu firewall dezactivat si andivirus la fel fara succes.

Edited by ConDemneD, 01 September 2014 - 13:30.


#5
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Dezactivează firewall-ul și antivirusul (dacă ai) și vezi ce obții. :)

#6
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Anumite aplicatii/programe sunt gandite ca atunci cand au nevoie de conexiune la internet sa caute o placa de retea (network adapter LAN sau Wi-Fi). Din cauza ca de cele mai multe ori stick-ul USB apare doar ca modem, aplicatia considera ca nu are conexiune la internet si primesti eroare. Am patit si eu treaba asta si nu m-am simtit tepuit.
Te-ai hazardat atunci cand ai ales un modem USB pentru jocuri online din cauza calitatii conexiunii. Rezolvare: internet fix, Wi-Fi de la vecinu' sau router 3G care costa bineinteles extra.Posted Image

#7
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009

View PostLesbianu, on 01 septembrie 2014 - 14:07, said:

Anumite aplicatii/programe sunt gandite ca atunci cand au nevoie de conexiune la internet sa caute o placa de retea (network adapter LAN sau Wi-Fi). Din cauza ca de cele mai multe ori stick-ul USB apare doar ca modem, aplicatia considera ca nu are conexiune la internet si primesti eroare. Am patit si eu treaba asta si nu m-am simtit tepuit.
Te-ai hazardat atunci cand ai ales un modem USB pentru jocuri online din cauza calitatii conexiunii. Rezolvare: internet fix, Wi-Fi de la vecinu' sau router 3G care costa bineinteles extra.Posted Image
ce spui tu mi se pare absurd si nu cred ca nu exista o rezolvare pentru asta.
Am ales stick usb pentru ca nu pot baga cablu din diferite probleme familiale.

View Postdeiuma, on 01 septembrie 2014 - 13:33, said:

Dezactivează firewall-ul și antivirusul (dacă ai) și vezi ce obții. Posted Image
tu nu auzi ca asta am facut si nu merge, primesc acelasi rezultat.

#8
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Am inteles ideea. Zi la ce jocuri apare problema. Baga si numele aplicatiei folosita pentru update-ul de BIOS.

#9
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009

View PostLesbianu, on 01 septembrie 2014 - 15:07, said:

Am inteles ideea. Zi la ce jocuri apare problema. Baga si numele aplicatiei folosita pentru update-ul de BIOS.
dirt 3 si max payne 3 astea sunt originale si programul cu care incerc sa fac update la bios e de la placa de baza AI Suite 2, placa de baza e Asus.

#10
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
a primit o solutie si o ignora din prostie. probabil a trecut pe DigiR si a consumat trafficul. va agitati degeaba cu el.

Edited by carmenclara1, 02 September 2014 - 00:22.


#11
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005

View PostLesbianu, on 01 septembrie 2014 - 14:07, said:

Anumite aplicatii/programe sunt gandite ca atunci cand au nevoie de conexiune la internet sa caute o placa de retea (network adapter LAN sau Wi-Fi). Din cauza ca de cele mai multe ori stick-ul USB apare doar ca modem, aplicatia considera ca nu are conexiune la internet si primesti eroare. Am patit si eu treaba asta si nu m-am simtit tepuit.
Te-ai hazardat atunci cand ai ales un modem USB pentru jocuri online din cauza calitatii conexiunii. Rezolvare: internet fix, Wi-Fi de la vecinu' sau router 3G care costa bineinteles extra.Posted Image
Eu unul nu am folosit stick-uri 3G, dar daca intr-adevar exista problema asta, o alta solutie ar fi conectarea stick-ului de la RDS la un router compatibil. Sau introducerea cartelei intr-un telefon ce suporta Wi-Fi Hotspot. Sau USB tethering care apare ca si Local Area Connection in cazul iPhone-ului.

Edited by deathnite, 02 September 2014 - 00:54.


#12
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

View PostConDemneD, on 01 septembrie 2014 - 23:38, said:

dirt 3 si max payne 3 astea sunt originale si programul cu care incerc sa fac update la bios e de la placa de baza AI Suite 2, placa de baza e Asus.
Am gasit pe cineva cu problema la Dirt 3 cu modem USB dar mai folosea si un VPN si nu se potriveste cu cazul tau. Poti avea probleme cu jocurile online si anumite aplicatii din cauza porturilor care pe un modem 3G sunt incontrolabile. Update de BIOS poti face si manual daca downloadezi fisierul .bin si selectezi update local din AI Suite.

View Postcarmenclara1, on 02 septembrie 2014 - 00:21, said:

a primit o solutie si o ignora din prostie. probabil a trecut pe DigiR si a consumat trafficul. va agitati degeaba cu el.
SIM-urile de date din stick-urile de la RDS nu au acces la roaming national prin Vodafone.

#13
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Pe alt PC de ce nu incerci stick-ul?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate