Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Brat ''gros''

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
NSAndrew

NSAndrew

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.03.2012
Ma apuc pentru a treia oara de sala. Problema este ca am avut si 7 luni de sala dar nu mi se vede mana cum as vrea. Se vede ca fac sala,este mare,dar este groasa, nu se vede forma cum ar trebui si cum arata frumos.Din ce cauza?

Si daca aveti cateva sfaturi.

#2
-Ciprian

-Ciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 08.09.2009

 NSAndrew, on 31 august 2014 - 00:44, said:

Ma apuc pentru a treia oara de sala. Problema este ca am avut si 7 luni de sala dar nu mi se vede mana cum as vrea. Se vede ca fac sala,este mare,dar este groasa, nu se vede forma cum ar trebui si cum arata frumos.Din ce cauza?
Si daca aveti cateva sfaturi.
Exercitii de izolare...
Poate si o alimentatie mai "atenta".

#3
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Pot fi si particularitati genetice.

#4
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Eu nu am facut sala, dar m-as ingrozi cum as arata cu bratele groase si incheietura subtirica :D

#5
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Pai asa se intampla la oamenii normali, doar se ingroasa mana. Daca vrei gâlme trebuie sa bagi steroizi.

Cum arati daca faci exercitii cu greutati insa nu bagi steroizi: (uita-te in special la talie care nu e deloc subtire, antebratul gros si biceps fara galme)

[ http://traumwerk.stanford.edu/philolog/Herakles%20Glykon.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si acu' uita-te si la asta (galme, talie anormal de mica, picioarele alea umflate de inital am crezut ca e photoshop...)

[ http://fc00.deviantart.net/fs71/f/2012/100/c/b/bodybuilder_113_by_stonepiler-d4vnufk.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013
Statuia  aia arata bestial,si nu,nu sunt deloc gheu Posted Image

Initiator,poate esti mezo-endomorf,adica foarte solid fara a lasa impresia de gras,daca vrei fibre,vene si patratele,trebuie sa bagi diete low carbo,high proteine si exercitii cardio la greu,pe scurt,un chin Posted Image

Edited by victor_tree, 31 August 2014 - 03:41.


#7
Lupu24

Lupu24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 08.10.2010

 Orange09, on 31 august 2014 - 02:47, said:

Eu nu am facut sala, dar m-as ingrozi cum as arata cu bratele groase si incheietura subtirica Posted Image
cum???
asa e cel mai bine defapt... sa ai bratele definite.. cu muschii mari.. si incheietura mica.. se vede mult mai bine decat daca ai avea incheietura groasa...

#8
szocske

szocske

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.10.2013
@potae.... nu sfatui pe altii asupra steroizilor cand tu nici nu cunosti aceste substante.


@nsandrei fa exercitii, alimentatie corecta si documenteaza-te ( internetul este plin de informatii, iti recomand pt inceput culturism.ro)

#9
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Ca sa faci bodybuilding, e nevoie de timp, cunsotiinte de nutritie, odihna, alimentatie planificata atent, program si sala. Rezultate notabile se vad dupa 2-3 ani de munca. Un rol important il joaca si geneticul, constructia ta si tipul de metabolism.
Foarte multe persoane nu fac separarea intre suplimente si steroizi.
Splimentele sunt ok, sunt concentrate de proteine (care harnesc muschii), creatina (care se gaseste in corpul uman si este produsa de ficat), glutamina (aminoacid ce se gaseste in muschi, creier etc.), carbohidrati, vitamine etc.
Sunt suplimente, deci nu inlocuiesc mesele si nu fac rau. Ele sunt menite pentru a suplimenta oraganismul cu necesarul de proteine, vitamine si ce mai are nevoie pentru a creste. Sa zicem ca tu ai metabolizm ectomorf si ai nevoie de 150g de proteina zilnic ca sa cresti, tu poate in ziua respectiva mananci o cioarba, un piept de pui, o tocana si un sandwich. E clar ca din mesele pe ziua respectiva nu vei reusi sa strangi 150g de proteina, deci vei avea nevoie de un concenrat proteic care sa iti asigure numarul de proteine pe ziua respectiv. La fel si cu creatina care se gaseste in carne. Pentru 5g de creatina (consmul zilnic recomandat atunci cand faci sala) e nevoie sa consumi 0.5 Kg de carne de vita, sau 1 Kg carne de porc, lucru care e destul de greu de realizat zilnic. Acelasi efect il obtii adugand o lingurita de creatina monohidrat intrun pahar cu lapte. Nu toate suplimentele de pe piata sunt eficiente, foarte multe sunt doar marketing.

Steroizii anabolizanti si androgeni sau hormonii sintetici sporesc capacitatea organismului de a produce țesut muscular. În principal, toți steroizii anabolici și androgeni sunt copii sintetice al principalului hormon masculin, testosteronul.
Prima formă sintetizată de testosteron a fost obținută din colesterol în anul 1935, de către chimistul Leopold RuŸièka.
Cam asta e definitia lor pe Wiki.
Hormonul de creștere GH sau HGH, testosteronul, insulina, Synthol - astia sunt cam cei mai faimosi sterozi. Synthol e o mare procarie, nici macar nu e steroid,  e un fel de ulei care se injecteaza in muschi pana se fac ca niste mingii, apoi se lasa si zici ca ai pungi pline lichid in loc de muschi. Arata oribil, puteti cauta pe google "synthol freaks". Testosteronul si HGH se gasesc in organism, administrarea lor facuta cu cap, in doze bine calculate sub supraveghere medicala, poate avea efecte benefice si pe langa dezvoltare musculara poate determina cresterea in inaltime la cei scunzi etc.
Abuzul de testosteron sau HGH, poate duce la moarte, modificari inestetice ale muschilor, burta de HGH (HGH gut), palumboism, cancer etc. Arnold folosea sterozii cu moderatie si nu a patit nimic, Lionel Messi fotbalistul a primit tratament cand era prea scund si lista poate continua. Nici eu nu sunt de acord cu consumul de steroizi, dar sunt destui culturisiti care au folosit cu moderatie steroziii si nu au avut de suferit. In plus sunt multe situatii medicale in care suplimentarea cu HGH sau testosteronul sunt utile, gen concentratii scazute de testosteron in organism, care provoaca depresie, probleme de concentratie, lipsa motivatiei etc.

Si legat de problema ta, in bodybulding exista doua faze : acumulare de masa, faza in care pui pe tine muschi si grasime si faza a doua - definirea, faza in care arzi grasimea si scoti forma muschilor in evidenta.
Pe parcursul celor doua faza alimentatia este diferita. In prima faza ai voie grasimi si carbohidrati la greu, in faza de definire mananci mai mult alimente ce contin proteine, fara grasimi si carbo.
Culturistii pe care Ii vezi tu in competitii, se prezinta asa dupa faza de definire, nu arata tot anul asa. Ca sa arati mereu cu patratele trebuie sa ai o dieta stricta sau sa ai un metabolism permisibil, precum cel ectomorf care acumuleaza foarte greu grasime. Daca esti endomorf (acumulezi repede grasimea, predispus la ingrasare), e foarte greu sa te mentii in forma, trebuie sa fii strict in ceea ce priveste alimentatia si miscarea.

#10
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011

 NSAndrew, on 31 august 2014 - 00:44, said:

Ma apuc pentru a treia oara de sala. Problema este ca am avut si 7 luni de sala dar nu mi se vede mana cum as vrea. Se vede ca fac sala,este mare,dar este groasa, nu se vede forma cum ar trebui si cum arata frumos.Din ce cauza?

Si daca aveti cateva sfaturi.

Bagi si triceps , sau doar biceps ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate