Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfat alegere TV

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
most_wanted_racer_alive

most_wanted_racer_alive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 16.04.2009
Salutare colegi de forum !

Doresc sa achizitionez un televizor pentru a-l face cadou mamei mele. Dupa toate cautarile si cercetarile, am ramas la doua modele:

1. LED TV Full HD LG 32LB5610
2. LED TV Samsung FullHD 32EH5000

Ambele sunt la acelasi pret si diagonala. LG ul are panou IPS, deci ar avea unghiuri mai bune de vizualizare. La Samsung am vazut mai multe review-uri si ocupa un loc foarte bun in topul de vanzari.

Ambele poseda un port USB, pentru vizionarea de filme. La Samsung am tot citit ca vede si stickuri si hdd-uri externe, deci teoretic stie sa se descurce cu FAT32 si NTFS. La LG nu am gasit astfel de informatii.

Nu doresc sa se transforme acest topic intr-un loc de lupta intre marci. Vreau doar cateva opinii, dupa care sa ma pot ghida la efectuarea achizitiei in cursul acestui weekend, intrucat sunt active cateva promotii la ambele modele.

Inca o mentiune: nu am nevoie de Smart TV. Si o curiozitate: am tot vazut in specificatii la unele tv uri ca suporta MHL. Eu posed un Note 3 la care voi investi intr-un cablu de conexiune cu televizorul. Este acest MHL hotarator sau doar o vrajeala de marketing ce ia ochii ?

Va multumesc !

Edited by most_wanted_racer_alive, 28 August 2014 - 14:52.


#2
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
LG pt ca este model nou (2014), Samsungul respectiv e din 2012.

Verifica daca LG-ul are sunet DTS (pt vizionat filme de pe stick/hdd). Probabil are, insa nu e trecut... De exemplu pe lg.com/ro nu apare nimic, iar pe lg.com/hk_en scrie ca ar avea...

#3
95-DMC

95-DMC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 31.05.2008
mai bun mi s-ar parea acesta:

http://www.emag.ro/t...h/pd/EFDHNBBBM/

#4
most_wanted_racer_alive

most_wanted_racer_alive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 16.04.2009
Am mentionat deja ca nu vreau smart tv. :)

#5
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
32H5000 (2014) este urmasul lui 32F5000 (care este din 2013). Uite si un review.

L.E. - La PC Garage este 1180 RON si primesti cado un suport de perete.
L.E.2 - Nu ai specificat pret, acum am vazut... Daca nu se incadreaza, ignora postarea mea.

Edited by Lesbianu, 28 August 2014 - 15:22.


#6
most_wanted_racer_alive

most_wanted_racer_alive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 16.04.2009
Eu am mentionat modelul EH5000, care e, asa cum zice si in review : "Un exemplu este 32EH5000, model de acum 2 ani care se afla inca in stocurile magazinelor si chiar este unul dintre cele mai vandute. Pai de ce sa nu facem o comparatie clara intre "bunicul" 32EH5000 si "proaspatul" 32H5000."

H5000, deci modelul nou, se afla in afara bugetului...

#7
WindyZ

WindyZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 15.08.2013
LG

#8
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Am vazut dupa aceea ca te referi la EH. Multi au fost si inca sunt multumiti de modelul asta desi este batranel.
Legat de cele doua modele, personal as merge pe 32LB5610. Poate ai noroc si prinzi un posesor aici pe forum care iti poate da mai multe detalii despre el. Bafta!

#9
most_wanted_racer_alive

most_wanted_racer_alive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 16.04.2009
Sincer si eu inclin spre LG. Are un pret bun acum la promotie, iar piciorutele alea plasate lateral dau impresia ca ii mai stabil. Chiar ar fi ceva sa obtin cateva detalii de la un posesor ! Posted Image

Edited by most_wanted_racer_alive, 28 August 2014 - 15:37.


#10
most_wanted_racer_alive

most_wanted_racer_alive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 16.04.2009
Scuze pentru dublu post, dar tot cautand pe internet informatii suplimentare despre LG, am ajuns pe alt forum, unde se prezinta modelul in cauza si se mentioneaza ca nu are licentiere DTS. Intrebarea mea: cat de "grava" este lipsa acestei licentieri? Cat de comun este utilizat DTS la filme? Filmele in cauza ar putea fi convertite in asa fel incat sa se ocoleasca acest DTS ?

Sursa: http://forumlgtv.ro/...LB5610-47LB5610

#11
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
DTS e formatul audio cel mai popular (pe internet) la filme deci fara el trebuie sa stai ca convertesti majoritatea filmelor . E posibil dar este si masochista treaba in 2014.

#12
most_wanted_racer_alive

most_wanted_racer_alive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 16.04.2009
Dupa ce am scormonit internetul bine bine si mi-am facut din nou temele, maine voi da iar o raita prin magazine cu stickul in buzunar ca sa vad si cum e Samsung 32H5000 propus de Lesbianu. Modelul asta si cu H4000 sunt singurele la care scrie clar si verde in fata ca au DTS. Ies nitel din buget, dar decat sa imi bat capul cu convertit si rasconvertit....mai bine asa.

Edited by most_wanted_racer_alive, 28 August 2014 - 17:50.


#13
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Samsung se lauda pe toate gardurile ca decodeaza DTS si castiga cumparatori. La anumite modele de la LG trebuie sa rascolesti netul ca sa gasesti ceva detalii, iar cand gasesti nu ai nici o certitudine ca sunt informatii corecte. Spor la testat!

#14
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010
Parte din LG-uri decodeaza DTS.
Modelul in discutie, din unele surse reiese ca decodeaza: http://www.pcgarage....-negru-full-hd/

Pui un mkv cu sunet dts pe un stick si mergi intr-un magazin. Daca se confirma, intre cele 2 modele, recomand LG-ul.

Edited by cristi0304, 29 August 2014 - 13:08.


#15
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,059
  • Înscris: 20.06.2009
Conform printscreen-ului din lista de specificații 2014, atașat mai jos, seria 5600 nu decodează DTS.
Attached File  LB5600.png   15.7K   30 downloads

#16
most_wanted_racer_alive

most_wanted_racer_alive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 16.04.2009
Am fost la magazin. LG ul a facut fas la DTS. Samsungul a dus TOT ce am pus pe stick fara a cracni, DTS sau nu. Filmul de 1080p mergea lin si perfect. Asa ca am ajuns acasa cu o bijuterie de Samsung 32H5000. Panoul e ok, am verificat unghiurile de vizualizare, culorile sunt ok ( ca citisem pe net despre acea nebunie cu panourile LED de la Samsung). Acum este in teste acasa, pana cand voi face predarea. A gasit mai multe posturi la RDS decat Panasonicul mai batran. :D

In concluzie, un cadou perfect pentru cea mai draga fiinta ! Va multumesc tuturor pentru raspunsuri !

Lesbianu, trebuie sa iti dau o bere ! :)

#17
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Sa il folositi sanatosi! Si eu iti multumesc de mini-review. Dupa F5000 luat anul trecut pentru mama, ma pregatesc in curand sa iau un H5000 pentru mine. Era sa iau tot F, dar am vazut ca incep sa apara H-urile si am amanat achizitia.:)

#18
roberto_v

roberto_v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 30.12.2009
Salut!
Vreau si eu un tv nou si pentru ca nu ma pricep va cer sfatul . M am oprit asupra modelului asta:http://m.emag.ro/televizor-led-smart-samsung-116-cm-full-hd-46eh5300-ue46eh5300wxxh/pd/EZZFTBBBM/?ref=ps&emag_click_id=e22b8a4e34be6a7c12d7cf2b9c281244
si nu stiu daca este o alegere buna . Am gasit undeva ca modelul ar fi din 2012 si ma intreb daca nu cumva ar fi si o alta optiune. Distanta de vizionare este  de aproximativ 4,5m iar ce as vrea sa mai spun este ca vreau un Samsung , nu altceva .
Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate