Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Amenintare executare silita Kruk

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Dorky

Dorky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 29.11.2009
Am avut un abonament la Orange pe 12 luni pentru un telefon cu abonament inclus. Cand am luat telefonul mi s-a spus ca trebuie sa platesc cea de-a 12 a luna din abonament inca de atunci ceea ce am si facut.
Cand am ajuns la finele contractului am sunat de 2 ori la relatii cu clientii unde m-au asigurat ca nu va mai trebui platita luna 12, am fost si la ghiseu unde am facut cerere de reziliere abonament si m-am reasigurat ca lucrurile stau asa cum am stabilit.
Bineinteles ca dupa mi-a venit factura si pe luna 12 si ca nici abonamentul nu mi l-au inchis.
Din cauza problemelor serioase de sanatate de la acea vreme dar si a faptului ca facusem tot ce imi statuse in putinta la acea vreme ca sa nu ajungem aici nu am purces la a ma lupta cu ei si sa fac sesizari pe la OPC si alte organisme abilitate.
Astea se intamplau la finele anului trecut.
Recent primesc notificare de la Kruk Romania sa platesc fabuloasa suma restanta de 50 de lei noi ( care reprezenta contravaloarea ultimei luni de abonament ).
Dreptatea fiind de partea mea ( desi greu de demonstrat la nevoie ) nu intentionez sa le dau niciun cent, exact cum am facut si pana acum.
Cica pana de curand am fost in faza de procedura amiabila a procesului de colectare a "fabuloasei" sume iar de acum suntem in faza :
1. Depunerea actiunilor in instanta pentru a obtine o sentinta judecatoreasca impotriva mea.
2. Inceperea procedurii de executare silita asupra tuturor veniturilor, conturilor, bunurilor si proprietatilor pe care le detin.
3. Plata cheltuielilor de judecata si a celor de executare silita.

Intrebarile mele pentru dvs :
1. Asta e prosteala specifica fazei de intimidare a "rau platinicilor" cu procese pentru sume de 50 de lei sau astia sunt atat de tampi incat sa mearga pana intr-acolo pentru sume derizorii mai ales ca dreptatea nu e de partea lor?

2. In prezent nu inregistrez venituri la vedere, conturi sau carduri bancare alimentate sau proprietati ci doar bunuri precum electrocasnice pe numele meu. In eventualitatea unui proces se pot atinge de electrocasnicele mele ? Sau daca nu am venituri acum si exista o sentinta impotriva mea ce-or sa-mi faca? O sa astepte pana voi inregistra venituri ca sa-si recupereze prejudiciul?

3. Cum se poate vorbi de executare silita pentru o datorie de 50 de lei in Romania lui 2014 ? Si de ce sunt altii care nu primesc notificari din astea de 2 lei pentru datorii mult mai consistente ?

Edited by Dorky, 27 August 2014 - 00:37.


#2
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
daca mai ai dovada platii acelei garantii nu au ce sa-ti faca si binenteles si contractul :D

Edited by carmenclara1, 27 August 2014 - 00:54.


#3
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Stai ma linistit!

#4
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Ia legatura cu cei de la Orange, cere facturile emise pe numele tau in perioada x-y. Creaza-ti cont pe Orange, sunt sigur ca le poti accesa si de acolo. Pastreaza dovada, lasa-i p-aia sa-si bata in cap si distreaza-te!

#5
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Pastreaza aproape orice chitanta pe care o ai si , eventual, da-le un raspuns cu o copie a dovezilor tale prin care sa le spui ca daca te mai bat la cap ii dai in judecata pentru hartuiala si ii pui sa-ti plateasca daune, cheltuieli de judecata si executare silita sau si mai bine spune asta celor de la orange, deoarece portocala mecanica urat mirositoare s-a grabit sa vanda o datorie inexistenta catre fomistii de la kruk.

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Daca ti-au vandut datoria la Kruk atunci raportul cu Orange s-a incheiat. Discutiile le duci cu recuperatorul nu cu Orange.
@razor1911, cu ce sa isi faca cont? Are nevoie de numarul ala ca sa isi confirme contul.

#7
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
Cu recuperatorii nu-ti poti dovedii nevinovatia. Mergi la orange si solicitata extrase de la platile catre ei pe durata celor 12 luni. Tot cu ei pe baza acestor extrase poti lamuri/clarifica situatia "dosarului" tau. Cu ultima hartie care va atesta ca ai dreptate, o anexezi in copie unei hartii pe care o scrii si o depui cu numar de inregistrare tot la orange prin care soliciti ca orange sa retraga dosarul tau de la firma de recuperare in cel mai scurt timp posibil si rezolvarea acestei erori si ca in caz contrar iti rezervi dreptul de a da in judecata firma orange pentru toate "neajunsurile" provocate de firma de recuperare din vina orange. indiferent daca orange a angajat sau a vandut creanta catre firma de recuperare, operatorul este obligat sa-ti furnizeze datele solicitate si tie la cerere si firmei de recuperare pentru stingerea dosarului. Suma este irelevanta acum (50 ron), dar exista mecanisme care pot genera dobanzi uriase in termen scurt iar in cateva luni poti ajunge usor de la 50 ron la 500 ron chiar mai mult. desi este la limita legalitatii este posibil si ca sa poti sa scapi de datorie trebuie ajuns in instanta, sa platesti noua datorie si apoi sa te judeci poate ani de zile sa-ti reprimesti banii incasati + nervi + costuri + timp pierdut. In plus nu poti astepta sa vezi ce se intampla. Firma de recuperat nu este interesata de cei 50 ai tai. Daca au cumparat datoria vor genera penalitati mari, vor pune presiuni (telefoane, "amenintari" la limita legalitati, vizite de intimidare (acoperite legal - vine recuperatorul la usa sa-ti prezinte situatia "dosarului" ca poate tu fiind ocupat n-ai timp sa ajungi la ei le sediu sa-ti platesti datoria sau sa lamuresti dosarul,nu?) si in final veti ajunge in instanta unde desi tu poate vei demonsta intr-un final ca nu datorezi nimic, firma de recuperare va solicita (si de cele mai multe ori vor obtine) daune si cheltuieli de judecata. Motivatia e simpla si usor de dovedit - ei au avut cheltuieli, au urmat toti pasii legali (informare, vizite, prezentarea dosarului, etc care pentru firma au generat costuri care nu sunt tarifate ieftin deloc) iar tu cel actionat in instanta din rea vointa ai dus la generarea acestor costuri pentru ca ai  refuzat colaborarea cu firma in cauza si clarificarea dosarului respectiv. Cand o firma de recuperari te cauta pentru datorii de 50 ron e bine sa vezi repede cum stai. Nu sa alergi sa platesti iar pentru niste "neatenti" ci sa faci un minim de efor sa-ti clarifici situatia si sa le inchizi repede gura.

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă Orange a greşit şi se ajunge la proces unde se dovedeşte nevinovăţia clientului, mi s-ar părea normal ca firma de recuperări să se îndrepte împotriva Orange şi să ceară de la ei plata cheltuielilor de judecată, pt. dezinformare.

#9
silvio_ro

silvio_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 29.03.2009

View Postfighterkyokushin, on 27 august 2014 - 08:50, said:


Oringi a cesionat creanta. Poate sa le ceara la Orange orice, pe aia nu ii mai intereseaza si nici nu pot sa retraga ei nimic. Ii ramane sa stranga documente doveditoare cum ca nu datora aceasta suma si atunci cand se ajunge in instanta sa se judece cu ei.

#10
mateius

mateius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.04.2014

View PostDorky, on 27 august 2014 - 00:35, said:

Am avut un abonament la Orange pe 12 luni pentru un telefon cu abonament inclus. Cand am luat telefonul mi s-a spus ca trebuie sa platesc cea de-a 12 a luna din abonament inca de atunci ceea ce am si facut.
Cand am ajuns la finele contractului am sunat de 2 ori la relatii cu clientii unde m-au asigurat ca nu va mai trebui platita luna 12, am fost si la ghiseu unde am facut cerere de reziliere abonament si m-am reasigurat ca lucrurile stau asa cum am stabilit.
Bineinteles ca dupa mi-a venit factura si pe luna 12 si ca nici abonamentul nu mi l-au inchis.
Din cauza problemelor serioase de sanatate de la acea vreme dar si a faptului ca facusem tot ce imi statuse in putinta la acea vreme ca sa nu ajungem aici nu am purces la a ma lupta cu ei si sa fac sesizari pe la OPC si alte organisme abilitate.
Astea se intamplau la finele anului trecut.
Recent primesc notificare de la Kruk Romania sa platesc fabuloasa suma restanta de 50 de lei noi ( care reprezenta contravaloarea ultimei luni de abonament ).
Dreptatea fiind de partea mea ( desi greu de demonstrat la nevoie ) nu intentionez sa le dau niciun cent, exact cum am facut si pana acum.
Cica pana de curand am fost in faza de procedura amiabila a procesului de colectare a "fabuloasei" sume iar de acum suntem in faza :
1. Depunerea actiunilor in instanta pentru a obtine o sentinta judecatoreasca impotriva mea.
2. Inceperea procedurii de executare silita asupra tuturor veniturilor, conturilor, bunurilor si proprietatilor pe care le detin.
3. Plata cheltuielilor de judecata si a celor de executare silita.

Intrebarile mele pentru dvs :
1. Asta e prosteala specifica fazei de intimidare a "rau platinicilor" cu procese pentru sume de 50 de lei sau astia sunt atat de tampi incat sa mearga pana intr-acolo pentru sume derizorii mai ales ca dreptatea nu e de partea lor?

2. In prezent nu inregistrez venituri la vedere, conturi sau carduri bancare alimentate sau proprietati ci doar bunuri precum electrocasnice pe numele meu. In eventualitatea unui proces se pot atinge de electrocasnicele mele ? Sau daca nu am venituri acum si exista o sentinta impotriva mea ce-or sa-mi faca? O sa astepte pana voi inregistra venituri ca sa-si recupereze prejudiciul?

3. Cum se poate vorbi de executare silita pentru o datorie de 50 de lei in Romania lui 2014 ? Si de ce sunt altii care nu primesc notificari din astea de 2 lei pentru datorii mult mai consistente ?


stai linistit,aia de la kruk sunt niste jigodii ordinare..am si eu ambonament de internet la orange de 16 euro,platit la timp,nimic restant si am primit 2 mesaje de la kruk(in decursul a doua luni) sa achit ''datoria'' la orange de 358 lei,datorie inexistenta

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate