Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Laptop gaming ~2500 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
raul07

raul07

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 15.07.2007
Salut,


Saptamana viitoare as dori sa achizitionez un laptop, va fi folosit in special pentru jocuri si as dispune cam de 2500 lei. Acum stiu ca un laptop la 2500 lei nu-i un laptop pentru gaming dar as dori configuratia care s-ar descurca cel mai bine in jocuri in pretul asta +-1,2 milioane.  Nu am vreo preferinta de marca sau ceva...


Mersi mult

#2
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
E prea mult asa?
http://www.azerty.ro...40m-2gb-freedos

i5M cu 840M se descurca chiar foarte ok in jocuri la 1366x768.
Cu inca 4GB RAM pe viitor si cam aia a fost, performanta mai buna in jocuri la bugetul asta nu scoti.

Daca nu te mai poti intinde, atunci asa ceva:
http://www.pcgarage....-2gb-dark-gray/
Per total, ai aceeasi performanta in jocuri, dar o constructie mai slaba si un sunet mai banal fata de Asus R.

Alternativa e un Lenovo Z50, cu mentiunea sa te joci la 1366x768, pe 1080p fiind prea slaba 840M`ul pentru FPS ok:
http://www.pcgarage....40m-2gb-silver/

Z50`ul este o idee peste X550 la constructie, dar tot sub R501 ramane.
In plus, CPU`ul e ceva mai slab, desi nu ar trebui sa fie probleme daca nu te joci Multiplayer prea mult sau jocuri ce pun mare accent pe CPU.

#3
raul07

raul07

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 15.07.2007
Cred ca-i prea mult primul dar aflu saptamana viitoare exact. Laptopul o sa il iau de la emag pentru ca ei au faza cu 12 rate fara dobanda , vad ca la pcgarage au doar ceva de la BRD :( Cred ca Asus-ul de la pcgarage pare alegerea potrivita :-?

#4
andreirlk

andreirlk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.11.2010
http://www.pcgarage....nt-reader-grey/

#5
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Cu eMag`ul nu ai prea multe variante.
http://www.emag.ro/l...5/pd/DDLD1BBBM/

Asta ar fi varianta cea mai ok.
X550`ul cu i7U + 840M e 2799 lei acum si nu merita, la ei.

#6
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
De ce vrei neaparat laptop? Pentru jocuri, alegerea ar trebui sa fie un desktop PC.

Procesoarele din laptop-uri sunt mai slabe decat cele din desktop-uri (uita-te la numarul de nuclee si la frecvente). Iar placile grafice sunt cel mult de nivel mediu comparativ cu cele disponibile pentru desktop. Iar un laptop nici nu prea poate fi imbunatatit prin upgrade-uri viitoare (cand e de trecut la ceva mai bun, schimbi tot laptopul). In plus, poti avea si probleme de supraincalzire.

Edited by Seb, 22 August 2014 - 15:33.


#7
raul07

raul07

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 15.07.2007

 Seb, on 22 august 2014 - 15:28, said:

De ce vrei neaparat laptop? Pentru jocuri, alegerea ar trebui sa fie un desktop PC.

Procesoarele din laptop-uri sunt mai slabe decat cele din desktop-uri (uita-te la numarul de nuclee si la frecvente). Iar placile grafice sunt cel mult de nivel mediu comparativ cu cele disponibile pentru desktop. Iar un laptop nici nu prea poate fi imbunatatit prin upgrade-uri viitoare (cand e de trecut la ceva mai bun, schimbi tot laptopul). In plus, poti avea si probleme de supraincalzire.

Eu stiu , dar si pentru pc ar interveni cumpararea unui monitor plus ca am nevoie de laptop si pentru munca....

#8
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Chiar si cu monitor, PC`ul va ramane peste un laptop in aceeasi bani.
Laptopul il iei strict daca ai nevoie de mobilitate.

#9
raul07

raul07

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 15.07.2007
Reinviu topicul, n-am facut comanda, vreau sa o fac maine dar as vrea de la mediagalaxy sau altex, pt ca is singurii care ofera peste 8 rate fara dobanda, la emag si pcgarage sunt doar 6 respectiv 8..si mi se pare destul de putin..pretul limita ii 3000..daca gasiti vreun laptop ok in banii astia la unul din cele 2 magazine va rog sa mi spuneti. Multumesc.

Edited by raul07, 30 September 2014 - 12:49.


#10
raul07

raul07

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 15.07.2007
Pana la urma m-am lamurit ca la mediagalaxy sau altex is doar modele slabe si putine si o sa iau de la pc garage acesta http://www.pcgarage....40m-4gb-silver/ . e ok ? exista pe site o oferta mai buna in pretul asta ?

Edited by raul07, 30 September 2014 - 15:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate