Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Windows, Windows RT, Windows Phone vs ALL

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

Poll: Windows - Windows RT - Windows Phone - ... (35 member(s) have cast votes)

Care este cel mai bun sistem de operare pentru calculatorul de birou/ laptop?

  1. Microsoft Windows 8 sau superior (28 votes [58.33%] - View)

    Percentage of vote: 58.33%

  2. Microsoft Windows 7 / Vista (10 votes [20.83%] - View)

    Percentage of vote: 20.83%

  3. Microsoft Windows XP / Windows 98 (4 votes [8.33%] - View)

    Percentage of vote: 8.33%

  4. Alta versiune de Microsoft Windows (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. Apple (MAC) OS X (2 votes [4.17%] - View)

    Percentage of vote: 4.17%

  6. Ubuntu sau Ubuntu-based (2 votes [4.17%] - View)

    Percentage of vote: 4.17%

  7. Alta versiune de Linux (2 votes [4.17%] - View)

    Percentage of vote: 4.17%

  8. Chromium OS / Google Chrome OS (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  9. Android x86 (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  10. Altul/ Altele (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Care este cel mai bun sistem de operare pentru tableta/ sistem hibrid?

  1. Microsoft Windows XP Tablet-PC Edition (1 votes [2.17%] - View)

    Percentage of vote: 2.17%

  2. Microsoft Windows 7 (3 votes [6.52%] - View)

    Percentage of vote: 6.52%

  3. Microsoft Windows 8 sau superior (20 votes [43.48%] - View)

    Percentage of vote: 43.48%

  4. Microsoft Windows RT/ RT 8.1 sau superior (4 votes [8.70%] - View)

    Percentage of vote: 8.70%

  5. Alta versiune de Microsoft Windows (3 votes [6.52%] - View)

    Percentage of vote: 6.52%

  6. Ubuntu, Ubuntu Touch sau derivate (9 votes [19.57%] - View)

    Percentage of vote: 19.57%

  7. Alta versiune de Linux (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  8. iOS (3 votes [6.52%] - View)

    Percentage of vote: 6.52%

  9. Android (3 votes [6.52%] - View)

    Percentage of vote: 6.52%

  10. Altul / Altele (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Care este cel mai bun sistem de operare pentru smartphone-uri/ phablet-uri?

  1. Microsoft Windows 8 sau superior (5 votes [10.87%] - View)

    Percentage of vote: 10.87%

  2. Microsoft Windows RT / RT 8.1 sau superior (1 votes [2.17%] - View)

    Percentage of vote: 2.17%

  3. Windows Phone 8 sau superior (12 votes [26.09%] - View)

    Percentage of vote: 26.09%

  4. Windows Phone 7 / Windows CE / Windows Mobile etc. / Alta versiune de Windows (4 votes [8.70%] - View)

    Percentage of vote: 8.70%

  5. Ubuntu Touch / Ubuntu for Phones / Ubuntu for Android sau derivate (9 votes [19.57%] - View)

    Percentage of vote: 19.57%

  6. Alta versiune de Linux (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  7. iOS (4 votes [8.70%] - View)

    Percentage of vote: 8.70%

  8. Android (11 votes [23.91%] - View)

    Percentage of vote: 23.91%

  9. BlackBerry (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  10. Altul/ Altele (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#1
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Care sunt diferentele dintre S.O. Windows (Windows 8, Windows 8.1 etc.), Windows RT (Windows 8 RT, Windows RT 8.1 etc.) si Windows Phone (Windows Phone 8, Windows Phone 8.1 etc.)?
Ce avantaje/ dezavantaje au unul fata de celalalt sau prin comparatie cu alte sisteme de operare dedicate atat sistemelor Desktop cat si portabilelor (tablete, smartphone-uri) sau altor dispozitive (console, Smart-TV s.a.m.d.)?
Ce opinii aveti despre conceptul de "unificare" a sistemelor de operare/ platformelor?

Va recomand ca la dezbaterile de la acest topic sa tineti cont de urmatoarele aspecte:
- Aceasta este o arie software, deci sa ne limitam pe cat posibil la probleme de natura software!
- Subiectul de fata se refera la S.O. Microsoft Windows (se si gaseste in aria Windows), deci sa evitam comparatiile intre OS X si Linux, iOS si Android etc.!
- Orice analize, sinteze sau comparatii facem (intre Windows si Windows RT, intre Windows si Windows Phone, intre Windows RT si Android etc.) sa fie argumentate!
- Sa tinem cont de faptul ca indiferent de platforma pe care utilizam S.O. Windows sau alt sistem de operare, altii au si ei dreptul la propriile opinii si sa ii tratam cu respect!

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
PC, momentan. Ubuntu 14.04, updateuri la zi. Sfant, cand vreau sa ma joc, folosesc wine ( uneori, chiar functioneaza ). Dar, pentru jocuri am xbox. Aplicatiile care le folosesc au alternative in Debian>Ubuntu. Imi este mult mai comod sa fac dev Android din Ubuntu. Imi este mult mai comod sa lucrez cu terminalul Debian ( Ubuntu ) decat cu CMD.
Tot pe laptop, am si Windows 8.1. Dar nu il mai folosesc, il pastrez ca in septembrie am ceva de testat de la EA Games.

In viitorul apropiat migrez la un MBPr, pret de America. Mi-as fi dorit mai mult de la middle 2014 dar..asta e.

Telefon: iPhone si Moto G.Android si iOS.
Android: foarte flexibil OOB, nu as avea batai de cap daca as fi normal la cap. Nu sunt, il modific zilnic.
iOS: Stabil, comod, intuitiv, flexibil cu putin efort. Poate concura serios cu Android

Am avut Windows Phone: Stabil, inchis ( mai inchis decat iOS ), fara posibilitate de customizare, fara posibilitate de modificare. Un sistem, mult, mult mai strangulat fata de iOS.

Tableta: Idem telefon.

#3
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Aici pot fi vesnicele discutii fara vreun raspuns final unanim acceptat, cel mai bun inseamna cel mai util pentru tine si ce-ti place mai mult.
Windows RT putea fi cel mai bun sistem de operare pentru tablete daca avea alta denumire (multa lume se astepta sa aiba windows full) si nu avea pretul urias cu care a fost comercializat la inceput (vezi de ce asteptau clientii windows full). Desi pare a fi un sistem performant nu este un produs de succes, surface rt sau lumia 2520 (singurele tablete cu windows rt disponibile inca ) ar cam costa binisor cat/mai mult decat un asus transformer de ex, care este cu windows 8 full si tastatura inclusva.
Pe windows rt nu poti rula executabilele, acesta este marele minus. Desi este frumos si cu metro design plus windows store cand dai aproximativ 400-500 usd pe o tableta cu windows astepti sa poti rula si programele cu executabil care nu se regasesc in store (cam multe, 99% din programele aparute vreodata pentru windows pc).
Aici ajungem la windows full..care, in opinia mea desigur, este cea mai buna varianta pentru cineva care-si cumpara o tableta pentru munca si pentru multimedia, de ce nu.
Preturile de la 1000 in sus (cat costa o tableta windows buna)  sunt justificate, iar Toshiba, Dell (pe care nu le vedem in Ro din cine stie ce motiv) sau Asus chiar au creat niste tablete la un pret ok.
Tableta si smartphone-ul au aparut pentru a avea aplicatiile multimedia mai la indemana atunci cand nu poti sa umbli cu laptopul dupa tine, deci unificarea acestor platforme (pc-laptop-tableta-smartphone)este cel mai bun lucru care se poate intampla tehnologiei dar nu cred ca va avea un succes rasunator in urmatorii ani.
Sunt unii care vor aplicatiile Android pe tableta..este simplu sa faci rost de ele pe o tableta puternica cu windows, exista emulatoare din ce in ce mai performante care-ti ruleaza android pe windows fara probleme, dar nu cred ca pe cele mai ieftine de 500 usd (cam cat costa si modelele de top cu android)..
Laptopurile "split" incep sa fie din ce in ce mai vandute, spuneau cei de la best buy, si oarecum acest concept are logica din moment ce oricum acele laptopuri sunt mult mai puternice decat ce tablete cu windows exista in Ro la ora actuala..
Sper numai ca-n Romania sa se mai diversifice putin piata tabletelor cu windows, sunt foarte multe marci si produse (Samsung Ativ tablets, Surface Pro, Dell samd) care n-au intrat pe piata romaneasca, doar Lenovo si Hp avand laptopuri-tableta de top in tara si la preturi SF in comparatie cu SUA.
Ar mai fi si Sony Tap Vaio dar oricum Sony Vaio nu va mai exista la nivel international deci putem sa-l stergem de pe lista.
La telefon folosesc si aleg Windows Phone, odata cu 8.1 a devenit mult mai customizabil si practic nu mai am ce sa-i reprosez, inainte de acest update era cam banal feelingul dar acum in sfarsit live tile-urile incep sa nu mai para stinghere odata cu wallpaperele, live folderele si celelalte optiuni noi adaugate. Simplu, sigur, pentru un utilizator care n-are nevoie de anumite aplicatii disponibile strict pe android/ios este sistemul perfect.
Despre Linux si Mac nu comentez, sunt doua sisteme de operare bune dar nu sunt pentru toata lumea... Eu am umblat, mi-au placut, inca mai folosesc Ubuntu 12.04 (cred) uneori dar tot Windows-ul ramane numarul 1 cand vine vorba despre sistemul de operare de folosit pe pc, in cazul meu cel putin.

Edited by n-amname, 22 August 2014 - 17:01.


#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@n-amname

Ai sintetizat bine problemele.
Iar legat de intrebarea "Care este cel mai bun sistem de operare?" se poate observa ca sunt permise mai multe raspunsuri (in chestionar), desi majoritatea utilizatorilor vor vota pentru un singur raspuns din fiecare categorie.
Ideala ar fi lansarea dispozitivelor pe care sa poti instala mai multe sisteme de operare in dual- sau multi- boot (cateva modele deja exista), deoarece aceasta modalitate ar fi superioara virtualizarii sau emularii.
Totusi, mai multi utilizatori vor prefera sa utilizeze in paralel doua dispozitive diferite cu sisteme de operare diferite, iar majoritatea vor opta pentru unul singur.
Cel mai des optiunea unui amator de PC/ smartphone/ tableta se exprima in primul rand la nivel software si apoi hardware: "Vreau tableta cu Windows (full) ca sa pot rula aceleasi aplicatii ca si pe PC. Ce model sa cumpar?", "Vreau Android pentru ca exista mai multe aplicatii decat pentru Windows RT/ Windows Phone?" s.a.m.d.

Personal am votat pentru Windows, OS X si Linux in categoria calculator de birou/ notebook, pentru Windows (full) la tablete si pentru Android la smartphone/ phablet.
In ceea ce ma priveste, Windows RT mi se pare inacceptabil, iOS rezonabil, Windows Phone discutabil. Fiecare dintre noi avem interese, motivatii, dorinte, posibilitati diferite... bine ca avem de unde alege.

Din pacate, am uitat sa adaug Linux (Ubuntu touch s.a.m.d.) in categoriile tableta/ hybrid si smartphone/ phablet. Deci ramane inclus la "Altele" (daca modific chestionarul se sterg voturile)...

#5
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Personal nu inteleg dece rt nu se bucura de mai multa dragoste.

Imi doresc foarte mult o tableta pentru servici, rt are office inclus, are browser web decent, nu mi-ar fi frica de stickuri si virusi, daca gasesc wifi pot lucra din onedrive la orice situatie sau raport, pot printa orice am nevoie, nu sunt legat de priza.

Surface 2 sau pro3 ar fi perfect pentru mine, dar nu am 3 rinichi sa vand unul.Posted Image

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postbullterrorist, on 22 august 2014 - 18:43, said:

Personal nu inteleg dece rt nu se bucura de mai multa dragoste.

Pentru ca tot ce ceea poti face sub Windows RT pe o tableta cu procesor ARM poti face si sub Windows pe o tableta cu procesor Intel x86.
O tableta cu Windows 8 (nimim) iti ofera pe langa interfata moderna (Metro) + posibilitatea de a rula aplicatii moderne si interfata clasica (Desktop) in care poti rula aplicatii scrise pentru procesoarele Intel x86 din versiunile anterioare de Windows.
Daca ar exista tablete cu Windows RT care sa fie la fel de ieftine ca cele mai ieftine tablete cu Android, atunci poate ca ar avea o justificare. Altfel, acestei variante de Windows nu prea ii vad rostul, mai ales ca au fost deja lansate tablete cu Windows 8.1 si diagonala de 8" suficient de performante cu preturi sub 800-900 RON si in curand vor exista tablete Windows cu diagonala de 7" care vor costa mult mai putin.

#7
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Inteleg dece o tableta x86 este mai "puternica", pe mine asta insa nu ma ajuta deoarece o tableta rt 10-12 inch cu cel putin 14 ore functionare (adica o incarc o data la 3 zile) si un cost de 1000-1200 rom mi-ar folosi mai mult .

#8
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
@OP
la intrebarea "Care este cel mai bun sistem de operare pentru calculatorul de birou/ laptop?" ai pus Firefox OS care ii sistem de operare pt tablete si smartphonuri, si ai pus generic "Micorosoft Windows" Posted Image

#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postdanzi23, on 22 august 2014 - 22:03, said:

@OP
la intrebarea "Care este cel mai bun sistem de operare pentru calculatorul de birou/ laptop?" ai pus Firefox OS care ii sistem de operare pt tablete si smartphonuri, si ai pus generic "Micorosoft Windows" Posted Image

Ai dreptate. Multumesc pentru observatie. L-am pus la calculatoare de birou in loc sa-l pun la tablete/ smartphones. Cred ca il voi scoate de tot. Pana la urma, deci, tot va trebui sa modific chestionarul, ocazie cu care voi trece si Ubuntu touch / Ubuntu for phones, pe care voiam neaparat sa le trec. De fapt, cred ca voi scrie simplu 'Linux'.

Am pus Microsoft Windows pentru ca pe computere de birou nu ruleaza Windows RT sau Windows Phone.

As fi pus si intrebari despre Console, Smart-TV si Media Playere, dar 3 este līmita maxima de intrebari.

Avand in vedere ca tot va trebui sa modific chestionarul, accept orice sugestii. Haideti sa-l construim impreuna!

#10
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Eu speram sa pui separat: Windows XP, 7, 8

#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ar complica prea mult chestionarul, pentru ca atunci ar trebui sa separ si OS X in Mavericks, Mountain Lion etc., Linux in Debian, Fedora etc. si nu s-ar vedea rapid cine opteaza pt. Windows, cine opteaza pt. OS X s.a.m.d.

#12
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013

View Post_-_, on 22 august 2014 - 17:37, said:

Din pacate, am uitat sa adaug Linux (Ubuntu touch s.a.m.d.) in categoriile tableta/ hybrid si smartphone/ phablet. Deci ramane inclus la "Altele" (daca modific chestionarul se sterg voturile)...
Ubuntu n-a fost lansat oficial din pacate pe niciun aparat din cate stiu.. Desigur, poate fi instalat pe diverse tablete si telefoane dar majoritatea oamenilor prefera sa le ia preinstalate... (Desi iubitorii de Ubuntu n-ar intra in categoria oamenilor care le vor preinstalate..in fine). Sistemele multi boot nu stiu daca se vand direct (asus a vrut parca sa faca tablete cu windows si android plus dual boot dar google a zis nu...), nu stiu daca si cand vor vedea lumina zilei. Oricum cine doreste multi boot are deja, exista variante mac mai "tunate putin" care se intaleaza pe pc, instalarea ubuntu si rularea in paralel cu windows-ul a fost mult timp floare la ureche cu wubi (pe care l-au scos acum din ce-am inteles) deci pe scurt cine doreste multi boot , are..Inclusiv eu.

View Postbullterrorist, on 22 august 2014 - 18:43, said:

Personal nu inteleg dece rt nu se bucura de mai multa dragoste.

Imi doresc foarte mult o tableta pentru servici, rt are office inclus, are browser web decent, nu mi-ar fi frica de stickuri si virusi, daca gasesc wifi pot lucra din onedrive la orice situatie sau raport, pot printa orice am nevoie, nu sunt legat de priza.

Surface 2 sau pro3 ar fi perfect pentru mine, dar nu am 3 rinichi sa vand unul.Posted Image

Daca ar fi venit la inceput cu preturi de maxim 300 usd ar fi fost un succes.. Si mie mi-ar placea o Lumia Tablet dar costa prea mult, la banii aia imi iau de pe ebay un hp split de toata frumusetea..Nu cred ca RT va mai exista multa vreme, poate doar daca va fi portat cumva pe telefoane si va fi relansat sub denumirea de windows phone 9. Deja au aparut tablete cu windows full ieftine (bing tablets sau whatever) la preturi sub 300 usd, cum a sesizat "'_-_'" vor aparea tablete cu windows full chiar mai ieftine.. Din pacate a fost ceva cu mult potential (pot spune ca era mai performant ca androidul de pe tablete, "hands down") dar n-a fost lansat si promovat corespunzator.. Toti s-au aruncat la preturi uriase pe windows rt, si acer, si asus ..si microsoft, chiar si Nokia. Pacat..Poate doar daca vor aparea pe un surface mini care sa coste sub 150 usd nou am putea asista la o relansare a sistemului dar nu mi-as tine respiratia in asteptarea acestui lucru.

Edited by n-amname, 22 August 2014 - 23:40.


#13
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007

View Postdanzi23, on 22 august 2014 - 22:25, said:

Eu speram sa pui separat: Windows XP, 7, 8

Cu exceptia unui soft dedicat ce nu poate rula decat pe o anumita versiune, poti folosi orice soft doresti indiferent de versiune.
Eu zic sa nu intram in detalii de genul"ce prefer eu", o discutie despre filosofiile dezvoltate pentru windows, mac, linux  ar fi mai utila decat vesnicul "nu vreau 8"

Preturile la noi sunt nesimtit de mari, inteleg sa fac credit pentru anumite produse dar tot nu sunt dispus sa platesc dublu sau triplu fata de restul lumii.

#14
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am modificat chestionarul. Ii rog pe cei care au votat deja sa isi modifice voturile in conformitate!

Atasez rezultatele de pana acum de la vechiul chestionar:

Attached File  Win-WinRT-WP_1.JPG   59.68K   5 downloads

Attached File  Win-WinRT-WP_2.JPG   48.74K   5 downloads

Attached File  Win-WinRT-WP_3.JPG   53.29K   3 downloads

#15
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Winodws 7 si Vista nu au ce cauta in aceeasi categoria :no: Cu totii stim ca Vista a fost un mare flop, asa ca poti sa il scoti din pool :)

#16
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pentru scurta vreme si Windows Vista a avut propria "stralucire" comparativ cu Windows XP. A fost un pas inainte, desi multi utilizatori nu l-au putut adopta din cauza lipsei driverelor compatibile.
Evident ca dupa lansarea lui Windows 7 (cand deja aparusera si drivere compatibile), Windows Vista nu mai avea niciun rost, deoarece Windows 7 reprezenta "octava lui superioara".
Dar in realitate diferente prea mari intre Windows Vista si Windows 7 nu sunt. Practic pot fi considerate ca facand parte din aceeasi familie, ca si Windows 8.1 + Updates impreuna cu Windows 8 si (probabil) cu viitorul Windows 9.
Am utilizat si eu Windows Vista la munca, dar acasa l-am tinut mai putin de o zi (nu aveam drivere, unele aplicatii mai vechi nu functionau in mod de compatibilitate etc.). Windows 7 in schimb l-am adoptat imediat si a ramas favoritul meu pana cand a aparut Windows 8. Totusi nu am afirmat niciodata ca Vista a fost "un mare flop", chiar am apreciat partile lui bune :)

#17
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
say what. pe langa cerintele mari, vista era si foarte instabil. multe site-uri de specialitate au spus ca win7 ii ceea ce windows vista ar fi trebuit sa fie.
sper sa se zica la fel si despre windows 9.

Edited by danzi23, 23 August 2014 - 18:59.


#18
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postdanzi23, on 23 august 2014 - 18:58, said:

say what. pe langa cerintele mari, vista era si foarte instabil. multe site-uri de specialitate au spus ca win7 ii ceea ce windows vista ar fi trebuit sa fie.
sper sa se zica la fel si despre windows 9.

De fapt, a fost mai stabil decat Windows XP. La mine la munca nu a avut niciodata nevoie de reinstalare comparativ cu Windows XP care trebuia reinstalat la cel mult cateva luni. Anumite probleme de inceput din Windows Vista au fost ulterior corectate prin update-uri. Calitativ este peste Windows XP.

Relativ la Windows 8, eu chiar pe acesta l-am preferat comparativ cu Windows 8.1. Mie Windows 8.1 mi se pare un pas inapoi si sper ca Windows 9 sa nu fie si el tot un pas inapoi.
Voi trece si eu la Windows 9 indiferent ce schimbari vor aduce in el (intodeauna adopt cea mai recenta versiune) daca nu voi avea probleme cu driverele sau de compatibilitate cu anumite aplicatiile si nu va fi mai instabil...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate