Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

recomandare cazare eforie nord aproape de plaja

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
adi_igor

adi_igor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 01.07.2008
Salut. Imi poate recomanda cineva o vila sau un hotel aproape de plaja in Eforie Nord? Din proprie experienta daca se poate :)  Suntem mai multi prieteni din care un cuplu vine si cu copil mic, fiind utila o cazare cat mai aproape de plaja. Nu dorim 4 stele si lux dar nici ceva in genul hotelului Minerva cu program la apa calda si camere spre naspa. Vrem sa plecam maine, deci un raspuns cat mai urgent, in limita posibilitatilor ar fi apreciat. Multumesc frumos!

#2
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
De ce Eforie Nord? Va place plaja aia minuscula si aglomerata, cu soare care se retrage dupa faleza si stai mai apoi la umbra? Cu tigani care urla cat ii tin puterile pe plaja? Am fost anul asta pentru prima data in Costinesti, dupa mai multe ture la Neptun si Eforie Nord, nu m-as mai intoarce in Eforie.

Preturi decente la haleala, divertisment fara sa rupi punga, fara negri urlatori pe plaja. Iar daca tot vorbim de plaja, pai e o diiiiiiiiitamai plaja, nene, nu o fasie ca la Eforie.

Edited by Lucian_M, 21 August 2014 - 14:13.


#3
Arcanto

Arcanto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 29.07.2013
Subscriu Lucian.

#4
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 06.01.2005
Subscriu la ceea ce a spus Lucian.
Am fost, dupa multi ani, vara asta in Eforie Nord. Doar 5 nopti dar suficiente pentru a-mi promite ca cel putin pentru alti 10 ani nu voi mai calca pe acolo.
Plaja minuscula, supraaglomerata, blocata de sezlonguri, mizerie cumplita si cu o fauna dezgustatoare (vanzatori de chiloti, pungi, porumb, gogosi etc). Niciun petec de pamant pe care poti pune un cearceaf si nici vorba de spatiu in care sa se joace copii, pe plaja ma refer.
Sezlongurile erau undeva intre 20 - 25 lei / zi (adica pana la ora 19 cand apareau marlanii angajati si efectiv iti smulg salteluta de pe sezlong) si erau asezate astfel incat sa acopere la maxim spatiul disponibil - 7 in linie cu o umbrela mare in mijloc asa ca poti nimeri fie langa unii care fumeaza, care mananca seminte sau au copii isterici
Aceasi mizerie si pe strazi acompaniata de miasme diverse.
Colac peste pupaza in ultima noapte mi-au spart masina si m-au usurat de rezerva, trotineta copilului etc.

Despre cazare cred ca poti gasi linistit, cred ca ai de unde alege s-a construi mult si prost peste tot. Eu am fost incepand cu 1 august si in permanenta am fost acostat cu "cazare avem!".

Edited by gelublabla, 21 August 2014 - 14:34.


#5
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Lasa, ca si la Costinesti efectiv sareau in fata masinii cu cheile, insa mi-a trecut, dupa ce am gasit dupa mijlocul lui iulie cazare pe Str. Schitului cu 70 lei, conditii bune. Traiasca internetul si telefonul! A, si sotia, ca ea a cautat, eu am sunat.
La anul merem tot la Costinesti, nu vreau sa mai aud de Eforie. De Mamaia oricum nu am bani (adica am, dar de ce sa-i sparg aiurea?!). Anul asta am cheltuit cam 11-12 mil cu tot cu cazare si motorina, nu am fost la distractiile lui peste, insa nici economie nu am facut. Masina a ramas in fata pensiunii, sub o copertina, nu s-a atiuns decat praful de ea, in rest- si descuiata de-o lasam, o gaseam la fel. Cei de la pensiune amabili, apa clocotita la orice ora (cand spun clocotita, serios vorbesc, erau boilerele- unul la doua camere- date la maxima), tv, mini-frigider, pat mare si confortabil, plasa la geam- deci nicio gaza in camera, gratar, cateva mese afara si sus, pe terasa, net de viteza marisoara (tras la filme de ma dureau ochii), magazine cu preturi decente fix la colt, zona relativ linistita etc.
Deci eu in Eforie nu mai cheltui bani, poate doar ceva motorina sa am pentru drumul de intoarcere. Oricum, un rezervor imi ajunge cam 1200 km, deci suficient de dus si intors.
Ce mi-a mai placut la Costinesti, pe plaja nu te sparge muzica si nisipul e muuuuult mai curat ca la Eforie. Seara vin baietii de la salubritate si fac curatenie bec. Si trec si pe la 4 PM si mai iau o tura.

Deci ce sa zic, Costinestiul e locul in care ma voi intoarce, imi e pe plac.

#6
adi_igor

adi_igor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 01.07.2008
Eu am fost anul trecut in eforie si chiar am fost mulumit. N-am intampinat nici una din neplacerile pe care le-ati insirat voi :)

#7
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
Dragi colegi colegul nostru adi_igor a cerut o informatie in legatura cu o cazare.Nu mai populati topic-urile cu informatii care nu isi au locul . Daca cerea o comparatie intre Eforie si Costinesti Neptun etc mai intelegeam dar el pur si simplu vrea o cazare foarte aproape de plaja in EFORIE NORD .

Edited by alexalb, 21 August 2014 - 15:01.


#8
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Mestere, de ce sa se duca omul la aglomeratie si negri urlatori, cand are alternative?! Vrei sa spui ca in Eforie ai plaja?! Glumesti?! Ai fost pe-acolo? Eu nu m-as mai duce.

A, daca te multumesti cu ce e acolo, bon voyage!

Edited by Lucian_M, 21 August 2014 - 15:03.


#9
adi_igor

adi_igor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 01.07.2008
pai ma multumesc din moment ce am mai fost si mie mi s-a parut ok. era ok o sugestie de cazare(in eforie) din partea cuiva care a fost si i s-a parut ok. dar multumesc oricum :)

#10
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Am stat la Vila Vienna, langa intrare (benzinaria Petrom), conditii excelente, dar cam departe de plaja. In orice caz, nu imi mai trebuie Eforie, nici cu cazare gratis.

#11
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Eu am fost in ultimii ani la Eforie Nord si am fost cazat la 2 pensiuni: vila Efor si vila Florenta. Prima e cam la 200m de plaja debarcader, a doua la 100m de aceeasi plaja. Decente ambele, fara lux si potrivite pentru familiile cu copii. Baie proprie (la Efor trebuie sa specifici, ca au si cu baie pe hol), frigider, TV, terasa acoperita, un mic loc de joaca (ceva mai generos la Efor), AC (desi in perioada asta e posibil sa fie contra cost). Baia cam mica la Efor, ceva mai mare, ca si intreaga camera de altfel, la Florenta (dar si un pic mai scump).
Daca nu e pentru fitze, le recomand pe oricare din ele.

A, daca ai banuti, te poti uita si la Roxy & Mario, ca e in aceeasi zona (langa Teatrul de vara). Nu am fost inauntru, dar arata superb din exterior.

#12
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Eu aș recomanda din punctul ăsta de vedere Năvodari (sau Mamaia Nord dacă vrei să dai mai mulți bani pe aceleași servicii). Plajă mare, scoruri ok, mult mai puțină aglomerație ca în stațiunile deja consacrate.

#13
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
A, inca o chestie, se anunta ploi saptamana asta. La noi i-a tras rafale babane la 45 de grade, aveai impresia ca erau pompierii afara.

#14
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Ca sa nu uit, acum vreo patru ani am stat o saptamana la Navodari, Camping Surf sau Marina Surf, nu mai retin. Pai cata plaja, neneeee! Si gaseai loc aproape peste tot, nu stateai ca sardelele la Eforie. Si era curat, chiar foarte curat.
A, locul era vis-a-vis de Hanul Piratilor, mi-am adus aminte ca era corabia aia si noaptea cam bubuia muzica, stateam cam la 100m maxim de sosea. As fi mers si anul asta, dar scorurile ajungeau din urma camera de la Costinesti, asa ca am zis pas.

Sper sa prindeti vreme buna la mare, ca (ma repet) se lasa cu ploi.

#15
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Mergeți la Pensiunea / Hotel Napoli, n-au mai investit în promovare și sunt cam tot timpul cu camere disponibile. Au și un restaurant decent la subsol și sunt la 300 m de mare, dar pe partea ailaltă a drumului (unde e cu 50% mai ieftin). 150 lei / noapte in plin sezon.

#16
Cristi(an)

Cristi(an)

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.12.2005
Calator fiind de profesie m-am tot plimbat prin toate locurile din tara.

Daca vrei sa ai spatiu, liniste si ceva lux iti recomand cazare la vila La Mer.
avantaje pe langa aer conditionat, tv si toate celelalte facilitati de bun simt: camere spatioase, foarte curat, conditii bune, loc de parcare, liniste, mancare buna. Cel mai mare avantaj il reprezinta plaja privata cu sezlong gratuit pentru toti clientii (nu trebuie sa te trezesti cu noaptea in cap ca sa prinzi 2 sezlonguri)
dezavantaje: departe de centrul statiunii si de plaja (cam 5 minute pana la plaja privata)



Aproape de plaja merita Hotel Laguna. Chiar daca are un aer putin comunist are cateva avantaje:
Foarte aproape de plaja, loc de parcare asigurat si terasa.
Partea proasta este ca nu au restaurant dar in schimb daca ai chef de gatit in concediu ai acces la bucatarie si la frigider (da, frigider comun, nu in camera).
Daca nu ai copii si nici nu ii suporti nu e recomandata pentru ca o sa te saturi. In schimb daca mergi cu cel mic o sa isi faca usor parteneri de joaca


Mie cel mai mult mi-a placut vila Andreea.
E departe de nebunia din centru si totodata langa plaja, cu vedere la mare. E in partea de nord a statiunii. Noaptea e atata liniste incat auzi valurile din camera.
Conditii decente: aer conditionat, wifi, tv, frigider, curatenie, oameni primitori.
Aceeasi problema pe care o au majoritatea pensiunilor: lipsa restaurantului, dar compenseaza cu acces la bucatarie

#17
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,338
  • Înscris: 31.08.2006
Pentru cine doreste cazare fara fitze in Eforie Nord, incercati la blocurile din spatele hotelului "Berlin" din buricul targului. Eu nu am mai fost de trei ani la mare, insa patru ani la rand am stat in gazda la locatarii care isi puneau la dispozitie aprtamentele. Avand in acele vremuri doi adolescenti in familie am inchiriat apartament de 2 camere.  Totul a fost foarte bine. Cu gazdele nu m-am vazut decat la sosire si la plecarea din Efo cand le-am predat cheia apartamentului. De la locatiile unde am fost gazduit nu faceam mai mult de 100 m pana la bulevardul central din Efo si de acolo ma deplasam unde doream: la piata, la plaja, la numeroasele magazine din centru etc. Avantajul cazarii la bloc in Efo: foarte multa liniste, fara vecini manelisti, fara cocalari care trantesc grataroaie pe spatiul verde, fara copii isterici etc. Am avut la dispozitie absolut tot ce ar putea avea nevoie un om in concediu: frigider, masina de spalat, masina de calcat, apa calda non-stop, tv in ambele camere, lenjerie curata etc. In plus, imi cumparam ce aveam nevoie pentru masa din piata si de la magazinele cu alimente si cu ce gatea sotia in vesela pusa la dispozitie de gazda ieseam mai ieftin (si as zice si ferit de mancarea usor dubioasa de la unele terase) decat la localurile din statiune. Asa ca cine doreste, e imposibil sa nu gaseasca gazduire la unul din locatarii de la blocurile din Efo. Oamenii sunt foarte amabili si eu personal nu am avut probleme de comunicare cu gazdele. Mentionez ca eu am fost la Efo in ultimii ani incepand cu 1 septembrie, (mi se pare aiurea sa ma duc in full sezon si sa stau ca sardelele la plaja sau sa ma ciocnesc de lume seara prin centru) cand preturile scad la cazare si vremea e la fel de frumoasa ca intr-o luna de vara.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate