Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Care este diferenta intre aceste i5-uri ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
23 replies to this topic

#1
Reek54

Reek54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 10.08.2014
1.  http://www.prostore....ox-p182232.html


2.  http://www.prostore....ay-p182782.html

#2
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
La ala mai scump nu primesti cooler iar la ala mai ieftin primesti cooler. Ar trebui sa fie taman invers, dar na....Alege varianta Box, are si cooler si e mai ieftina.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
cauta si tu un magazin mai serios, ca specificatiile de acolo sunt gresite. nu stiu sa existe i5 4460 la 95W.
cat despre pret, pana si la altex e mai ieftin :) http://www.altex.ro/...el-starter-pack

#4
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Probabil si cel mai scump vine cu cooler, dar daca specificatiile nu sunt facute cum trebuie...

#5
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View Post_Smiley_, on 21 august 2014 - 08:55, said:

cauta si tu un magazin mai serios, ca specificatiile de acolo sunt gresite. nu stiu sa existe i5 4460 la 95W.
cat despre pret, pana si la altex e mai ieftin Posted Image http://www.altex.ro/...el-starter-pack
Bun, dar daca era mai ieftin acolo, de ce nu putea sa ia? Ce-ti pasa ce specificatii au ei, atata timp cat e produsul dorit si tu le stii pe cele bune? De multe ori, lumea prefera sa cumpere de la magazine cunoscute, care platesc mult in reclama. Dar daca poti cumpara din alta parte mai ieftin si primesti garantie si factura, de ce nu?

#6
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Post_Smiley_, on 21 august 2014 - 08:55, said:

cauta si tu un magazin mai serios, ca specificatiile de acolo sunt gresite. nu stiu sa existe i5 4460 la 95W.
cat despre pret, pana si la altex e mai ieftin Posted Image http://www.altex.ro/...el-starter-pack
Mister rezolvat Posted Image
Intr-adevar specificariile magazinului sunt gresite !
Iata specificatiile reale==>http://ark.intel.com...927,80818,80817 de la producator !

Pesemne ca au gresit la TDP-ul procesoarelor.
L.E.:
clar e o greseala a lor http://www.prostore.ro/compara.html  Posted Image



@Initiator, cauta in lista de preturi a procesorului Intel Core i5 4460 3.2GHz aici==>http://www.price.ro/...id=978788&asc=1 sa te hotaresti de unde sa-l achizitionezi.

Edited by tom_1133, 21 August 2014 - 09:25.


#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

View PostRobiacs, on 21 august 2014 - 09:09, said:

Bun, dar daca era mai ieftin acolo, de ce nu putea sa ia? Ce-ti pasa ce specificatii au ei, atata timp cat e produsul dorit si tu le stii pe cele bune? De multe ori, lumea prefera sa cumpere de la magazine cunoscute, care platesc mult in reclama. Dar daca poti cumpara din alta parte mai ieftin si primesti garantie si factura, de ce nu?

ce fumasi, stimabile?
la magazinul din primul post specificatiile sunt gresite iar preturile sunt 766.9 / 787.9, iar la altex specificatiile sunt corecte si pretul e de 758.99.
in caz ca tot nu te-ai prins, magazinul ala are si specificatii gresite si preturi mai mari.

Edited by _Smiley_, 21 August 2014 - 09:35.


#8
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View Post_Smiley_, on 21 august 2014 - 09:34, said:

ce fumasi, stimabile?
la magazinul din primul post specificatiile sunt gresite iar preturile sunt 766.9 / 787.9, iar la altex specificatiile sunt corecte si pretul e de 758.99.
in caz ca tot nu te-ai prins, magazinul ala are si specificatii gresite si preturi mai mari.
Am specificat destul de clar ''daca era mai ieftin acolo, de ce nu putea sa ia?'' deoarece tu ai zis ''cauta si tu un magazin mai serios, ca specificatiile de acolo sunt gresite.'' Ce vreau eu sa zic e ca magazinul nu conteaza atata timp cat primesti factura si garantie si produsul dorit.

Insa acum nu are rost sa comande de acolo daca a gasit intr-un alt magazin mai ieftin.

#9
Reek54

Reek54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 10.08.2014
@Robiacs
@_Smiley_
@tom_1133
@LensFlare

Ok, e chiar penibil..magazinul se ocupa de 20 de ani cu asa ceva si au gresit niste specificatii...o sa iau din alta parte, la el scrie maxim 32 gb memorie, asta inseamna ca daca as pune 64 degeaba as pune?, intreb doar din curiozitate asta..ca stiu ca n-am ce face cu atata ram.
Iar video integrat 4600 cat este de bun?

#10
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostReek54, on 21 august 2014 - 09:56, said:

Iar video integrat 4600 cat este de bun?
Pe o rezolutie mica, gen 1280 x 1024 te joci destul de bine.

Pe Full HD e bun doar pentru office si unele jocuri nepretentioase.

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

View PostRobiacs, on 21 august 2014 - 09:37, said:

Am specificat destul de clar ''daca era mai ieftin acolo, de ce nu putea sa ia?'' deoarece tu ai zis ''cauta si tu un magazin mai serios, ca specificatiile de acolo sunt gresite.'' Ce vreau eu sa zic e ca magazinul nu conteaza atata timp cat primesti factura si garantie si produsul dorit.

Insa acum nu are rost sa comande de acolo daca a gasit intr-un alt magazin mai ieftin.

sfatul meu era in contextul in care magazinul e si cam "no-name", are si angajati incapabili (vezi specificatiile gresite si preturile ilogice gen cpu box mai iefftin decat tray) si are si preturi mai mari decat altii.
probleme cu magazinele mici si necunoscute sunt:
-de obicei nu au stoc propriu (sau il au foarte mic), se bazeaza pe stocul furnizorului; asta se traduce in timp de livrare mai mare sau chiar prin anularea ulterioara a comenzii (pe motiv ca nu mai are furnizorukl produsul)
-problemele (garantia, retur, transport etc) se rezolva foarte greu (daca se rezolva)

#12
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostReek54, on 21 august 2014 - 09:56, said:

...o sa iau din alta parte, la el scrie maxim 32 gb memorie, asta inseamna ca daca as pune 64 degeaba as pune?Iar video integrat 4600 cat este de bun?
Sa cumperi procesorul mai ieftin din alta parte te sfatuiesc si eu Posted Image
Conform specificatiilor de pe site-ul producatorului, http://ark.intel.com...927,80818,80817, intr-adevar procesoruil suporta/stie sa gestioneze maxim 32 Gb Ram !
Eu concluzionez de aici==>http://www.game-deba...cs 4600 Desktop ca placa video integrata este echivalenta unei placi video atasabile cu specificatiile urmatoare:
MB, depinde de placa de baza cat shared memory stie/poate sa faca
Spoiler
Biti, 128;
Rezolutie maxima 2560x1600;


L.E.:
Din cate am inteles eu (posibil sa ma insel) Intel® HD Graphics 4600 este mai mult decat trebuie pentru filme HD, insa la jocuri dupa 2010 nu e chiar asa de buna, iti trebuie o placa video atasabila performanta.


Bafta-n continuare Posted Image

Edited by tom_1133, 21 August 2014 - 10:22.


#13
Reek54

Reek54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 10.08.2014
@jegmihai
@tom_1133

Ce placa de baza mi-ati recomanda cu acest procesor ?ca sa fie bine si pentru integrata video sa n-o limiteze cumva
si am inteles ca trebuie sa ai mai mult ram, ca integrata si-ar lua cumva putere si din memoria ram

#14
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View Post_Smiley_, on 21 august 2014 - 10:15, said:

sfatul meu era in contextul in care magazinul e si cam "no-name", are si angajati incapabili (vezi specificatiile gresite si preturile ilogice gen cpu box mai iefftin decat tray) si are si preturi mai mari decat altii.
probleme cu magazinele mici si necunoscute sunt:
-de obicei nu au stoc propriu (sau il au foarte mic), se bazeaza pe stocul furnizorului; asta se traduce in timp de livrare mai mare sau chiar prin anularea ulterioara a comenzii (pe motiv ca nu mai are furnizorukl produsul)
-problemele (garantia, retur, transport etc) se rezolva foarte greu (daca se rezolva)
-Eu am comandat telefonul si cateva piese de la magazine ''no-name'' gen Badabum, Kauf, Marketonline si am primit produsele in maxim 36 ore.
-Despre garantie, am avut nevoie la telefon, insa eu nu mai aveam treaba cu magazinul. Ma duceam direct la service-ul LG. Despre componente, nu stiu, insa probabil e la fel. Nu exista sa nu-ti rezolve prin garantie daca tu nu i-ai facut nimic. Nu mai e ca dupa revolutie, toata lumea face ce vrea....Ei crezi ca nu vor sa creasca si sa se faca cunoscuti? Tu crezi ca daca ar da tepe de genul, ar mai cumpara cineva de la ei? Mai ales ca nu ei iti repara componentele daca folosesti garantie, ci un anumit service. Mai mereu am comandat de la magazine de genul si n-am avut probleme cu garantia.


Insa repet, in cazul de fata, n-are rost daca ei il au mai scump. Insa in general, eu cumpar de unde e mai ieftin nu-mi place sa platesc in plus reclama si numele magazinului.

Edited by Robiacs, 21 August 2014 - 11:18.


#15
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Sa ceri garantie la electronice e ca si cum ai cere garantie la prostituate, umezeala, praf, socuri electrice... sunt doar putinele motive greu de controlat pentru care ti se anuleaza garantia.

#16
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostReek54, on 21 august 2014 - 10:34, said:

@jegmihai
@tom_1133

Ce placa de baza mi-ati recomanda cu acest procesor ?ca sa fie bine si pentru integrata video sa n-o limiteze cumva
si am inteles ca trebuie sa ai mai mult ram, ca integrata si-ar lua cumva putere si din memoria ram
Parerea mea este personala, deci partinitoare.
Eu prefer Asus !

Poti alege dintre Asus H81M-E (http://www.price.ro/...id=862952&asc=1) sau Asus H81M-K (http://www.price.ro/...id=929995&asc=1).
Desi, toata lumea te-ar sfatui (chiar si eu !) sa alegi o placa de baza cu chipsetul B85.

Cat depsre memoria Ram, eu te sfatuiesc sa cumperi o placa de baza ce suporta fregventa la Ram de 1600 Mhz si sa pui (depinde de buzunarul tau !)
2 x 2Gb Ram cu Fregventa 1600 mhz (mai ieftin), sau 2 x 4Gb Ram Fregventa 1600 mhz mai scump !

Asadar, depinde de buzunar !
Daca alegi o placa de baza cu chipsetul B85 mai ieftina, orienteazate spre MSI, Gigabyte sau Asrock Posted Image


L.E.:
inainte sa cumperi modulele Ram, te sfatuiesc sa te uiti pe site-ul producatorului placii de baza sa vezi ce memorii Ram sunt compatibile
cu placa de baza !

Edited by tom_1133, 21 August 2014 - 11:55.


#17
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Frecventa. Mama ei de limba materna. :)
2 x 2GB pe mATX`uri cu 2 sloturi e probabil cea mai mare tampenie pe care o poti face.

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

View Posttom_1133, on 21 august 2014 - 11:45, said:

............Desi, toata lumea te-ar sfatui (chiar si eu !) sa alegi o placa de baza cu chipsetul B85...............

din ce stiu eu placile de baza cu chipseturi de dinainte de seria 97 au nevoie de upgrade de bios pentru a putea functiona cu procesoare Haswell Refresh. deci sfatul meu ar fi sa caute ceva cu H97.

@Robiacs: daca-ti vine o placa de baza defecta (DOA), cu cine crezi ca merge mai rapid/usor rezolvarea problemei? cu un magazin micut care vinde 3 placi de baza pe zi sau cu un magazin mare (gen emag sau pcgarage) care vinde zeci de placi de baza pe zi?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate