Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Dacia 1310 lu bunicu

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
broucker

broucker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 24.12.2005
Băieții! Salutare!
De mulți ani bunicul a murit și turismul său tot in garaj e. Mă gândeam Sal fac legal de șosea dar nu știu cum. Bunicul are 2 copi. Tata si unchiul. Ei s-au înțeles și unchiul i-a cedat mașina tatei. Deci conform înțelegeri verbale mașina e a tatei dar nu s-a făcut nici un act. Din câte am înțeles și din câte îmi amintesc trebuie făcută succesiune succesivă dar mai multe nu știu. Ultimă data când m-am interesat am reținut ca nu se merită ca de banii care trebuie sa-i cheltui ca sa fie a mea mai bine îmi iau alta dar asta se întâmplă mulți ani in urmă și eram mai prost. Sper ca s-au mai schimbat treburile.
Deci, ce trebuie sa fac ca sa pot pleca cu ea la un drum de germania de exp... :lol:

Edited by broucker, 20 August 2014 - 18:54.


#2
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Ma doare ochii !

#3
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

Quote

TURÍSM, (2) turisme, s. n. 1. Totalitatea relațiilor și fenomenelor care rezultă din deplasarea și sejurul persoanelor în afara locului lor de reședință (ca petrecerea vacanței sau concediului de odihnă, participarea la diferite manifestări etc.). 2. Autoturism. – Din fr. tourisme, it. turismo.

In rest, mult succes coa' sa pui ban pe ban la "salar" si faci acest "turism" street legal. Da-le fum la toti cu "cinciar" si "treiar". Da ai grija ca-s si multi "copi" pe strazi.

#4
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 broucker, on 20 august 2014 - 18:30, said:

mulţi ani in urmă eram mai prost. Sper ca s-au mai schimbat treburile.

Ramai cu speranta.

Edited by mihai!, 20 August 2014 - 18:45.


#5
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Cu Dacia aia o sa faci "drum de germania" doar cu ea pe platforma. Daca e o masina ce inseamna ceva pt tine din punct de vedere sentimental, merita sa o restaurezi altfel nu are rost.

#6
escu69

escu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 19.02.2008
Ai deschis topicu' asta la "misto"? Nicaieri nu ai mai scris in halul asta...

#7
broucker

broucker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 24.12.2005
Mă bucur că v-am putut amuza. Scriu de pe telefon cu autocompletare activat. Nu le nimerește de fiecare data. :)

#8
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

 broucker, on 20 august 2014 - 18:30, said:

Băieţii! Salutare!
De mulţi ani bunicul a murit şi turismul său tot in garaj e. Mă gândeam Sal fac legal de şosea dar nu ştiu cum. Bunicul are 2 copi. Tata si unchiul. Ei s-au înţeles şi unchiul i-a cedat maşina tatei. Deci conform înţelegeri verbale maşina e a tatei dar nu s-a făcut nici un act. Din câte am înţeles şi din câte îmi amintesc trebuie făcută succesiune succesivă dar mai multe nu ştiu. Ultimă data când m-am interesat am reţinut ca nu se merită ca de banii care trebuie sa-i cheltui ca sa fie a mea mai bine îmi iau alta dar asta se întâmplă mulţi ani in urmă şi eram mai prost. Sper ca s-au mai schimbat treburile.
Deci, ce trebuie sa fac ca sa pot pleca cu ea la un drum de germania de exp... Posted Image
Cere lui unchi-tau sa faca un act de donatie la notariat al masinii pentru tine daca el are ceva scris de la raposatu'. Nu costa mult.
Daca nu au acte, unchiul si tatal, ia-i pe amandoi la notariat cu actele masinii sa declare ca renunta la bunul raposatului ca descendenti directi in favoarea ta. Daca ai veri, trebuie si de la ei declaratie ca nu vor si ei o parte din Dacie.

Edited by Kokoshmare, 20 August 2014 - 19:01.


#9
myke58

myke58

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 13.03.2012
In primii zece metri dupa ce vei trece granita in Germania,masina (?????) va fi confiscata,dusa la fier vechi,unde o vor baga in presa,apoi iti vor inapoia un cub de fier vechi cu latura de cca 25*25*25 de centimetri,pe care o poti aduce inapoi in valiza.Ai voie sa-i faci si o poza inainte de macel.Posted Image

#10
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

 myke58, on 20 august 2014 - 19:03, said:

In primii zece metri dupa ce vei trece granita in Germania,masina (?????) va fi confiscata,dusa la fier vechi,unde o vor baga in presa,apoi iti vor inapoia un cub de fier vechi cu latura de cca 25*25*25 de centimetri,pe care o poti aduce inapoi in valiza.Ai voie sa-i faci si o poza inainte de macel.Posted Image
Nope, iei de la RAR-ul nostru cand te duci la identificare clasificare ca masina de epoca sau artizanala si vei fi taxat in consecinta la achizitionarea RCA si Rovinieta, impozit basca reglementarile fiecarei tari/land/oras in parte daca iesi afara din Romania.

Edited by Kokoshmare, 20 August 2014 - 19:11.


#11
broucker

broucker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 24.12.2005
Mulțumesc koko pentru răspunsul serios! Nu înțeleg de ce trebuie și declararie și de la verisori din moment ce descendenți direcți (tata și unchiu) încă mai trăiesc. Am uitat să menționez ca și bunica a decedat(in caz ca contează).
Chiar si verișorii și tata și unchiul trebuie sa fie prezenți la notar? Sau de la verisori e suficientă declarația scrisă?

Edited by broucker, 20 August 2014 - 19:14.


#12
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

 broucker, on 20 august 2014 - 19:11, said:

Mulţumesc koko pentru răspunsul serios! Nu înţeleg de ce trebuie şi declararie şi de la verisori din moment ce descendenţi direcţi (tata şi unchiu) încă mai trăiesc. Am uitat să menţionez ca şi bunica a decedat(in caz ca contează).
Din nefericire se pare ca nu exista testament si asa cum tu prin tatal tau ai drept asupra bunului bunicului asa si copiii unchiului tau au acelasi drept.

Edited by Kokoshmare, 20 August 2014 - 19:14.


#13
broucker

broucker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 24.12.2005
Ok. In deci cam multă bătaie de cap... In această situație ce să-i sugerez tatei să facă cu ea? Pe mine personal mă oftica ca tine garajul plin și cealaltă dacie funcțională stă in stradă. M-am mai gândit in vreo 2 ani, când ajung sa-mi strang banii de un turism nou să o bag pe asta la casat și să beneficiez de tichet pentru cea noua dar până atunci poate se schimba legile. Nu știu!

Edited by broucker, 20 August 2014 - 19:23.


#14
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Da-o nene la casat, eu sunt unul dintre cei care asteapta sa dispara tablele astea de pe strazi si sa insface un voucher ;) pentru o masina nou.
Serios vorbind, nu cred ca merita sa investesti in ea ca sa o faci functionala. Iti trebuie multe acte, ITP, asigurare, benzina etc.

#15
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Ce an e masina? Are crom pe ea? Dacie 1300??

#16
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

 Kokoshmare, on 20 august 2014 - 19:00, said:

Cere lui unchi-tau sa faca un act de donatie la notariat al masinii pentru tine daca el are ceva scris de la raposatu'. Nu costa mult.
Daca nu au acte, unchiul si tatal, ia-i pe amandoi la notariat cu actele masinii sa declare ca renunta la bunul raposatului ca descendenti directi in favoarea ta. Daca ai veri, trebuie si de la ei declaratie ca nu vor si ei o parte din Dacie.
Daca este dinainte de 1974 ai o mina de aur. Dezmembreaz-o si vinde-i pe net piesele in special pe site-urile frantuzesti. Chiar si cele post 74 pana in 1982 mai au piese originale sau ornamente care pot valora o gramada bani.

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Poate te intereseaza asta (sectia Dacia Clasic):

http://www.retromobil.ro/

#18
broucker

broucker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 24.12.2005
Nu stiu exact anul și momentan nus în țară dar știu sigur ca n-are tetiere și e galbenă si are doar 4 viteze.

Edited by broucker, 20 August 2014 - 20:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate