Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pot sa imi dau demisia dupa mai putin de o luna?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 04.07.2007
Si daca da, angajatorul e obligat sa imi plateasca suma pentru perioada in care am lucrat (2-3 saptamani) ? .... vorbind de contract pe perioada nedeterminata :-/

Multumesc.

Edited by mlegs, 20 August 2014 - 09:21.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Poti. Avand contract de munca e obligat sa-ti plateasca cele cuvenite.

#3
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
DA.

#4
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 04.07.2007
ok, multumesc

#5
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
da. dar tot va trebui sa stai 2 saptamani in preaviz.

#6
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 09.11.2006

 shelder, on 20 august 2014 - 09:36, said:

da. dar tot va trebui sa stai 2 saptamani in preaviz.


nu esti obligat sa stai 2 saptamani in preaviz. poti pleca oricand cu acordul ambelor parti.

#7
Shinji

Shinji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.04.2005
Fiind mai putin de o luna, aproape sigur esti in perioada de proba. Asta inseamna ca nu esti obligat sa mai stai in preaviz, indiferent ce doreste angajatorul.

#8
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Nu stai in preaviz, primesti bani canci!

#9
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Cel mai bine e sa incerci sa faci incetarea contractului de munca pe cale amiabila.
Poti demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile din contract (durata timpului de lucru, durata repaosului zilnic si saptamanal, plata salariului la termen, conditii improprii de munca, etc). Dar, in acest caz o sa trebuiasca sa "lupti" pentru banii ce ii mai ai de luat (plangere la ITM, instanta, etc). Doar ca pentru cateva sute de lei, nu prea se merita.
In concluzie eu iti recomand sa incerci sa rezolvi amiabil.
Succes!

#10
cipylyca

cipylyca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.10.2006
Daca esti in perioada de proba, care poate fi de 90 de zile (lucrul asta trebuie sa il verifici in contractul de munca pe care l-ai semnat) atunci iti poti da demisia fara preaviz facand o notificare scrisa si iti primesti toate drepturile salariale pentru perioada lucrata.
Codul Muncii Art. 31. [perioada de proba]
(1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la incheierea contractului individual de munca se poate stabili o perioada de proba de cel mult 90 de zile calendaristice pentru functiile de executie si de cel mult 120 de zile calendaristice pentru functiile de conducere.
(2) Verificarea aptitudinilor profesionale la incadrarea persoanelor cu handicap se realizeaza exclusiv prin modalitatea perioadei de proba de maximum 30 de zile calendaristice.
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
(4) Pe durata perioadei de proba salariatul beneficiaza de toate drepturile si are toate obligatiile prevazute in legislatia muncii, in contractul colectiv de munca aplicabil, in regulamentul intern, precum si in contractul individual de munca.

Daca nu ai avut perioada de proba in contract (sau s-a terminat) atunci trebuie sa stai in preaviz maxim 20 de zile lucratoare (la fel si perioada preavizului in cazul demisiei este trecuta in contractul de munca-de obicei angajatorii trec 20 de zile lucratoare).

Edited by cipylyca, 20 August 2014 - 10:28.


#11
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
stiu ca mai nou toate contractele de munca pe perioada nedeterminata au perioada de proba 90 de zile in care ambele parti pot cere desfacerea contractului printr-o notificare, fara nici un fel de alta justificare.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 yesyesyesyo, on 20 august 2014 - 10:21, said:

stiu ca mai nou toate contractele de munca pe perioada nedeterminata au perioada de proba
Nu au. Ai textul de lege mai sus ( "se poate stabili o perioada de proba" dar nu obligatoriu).

#13
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 04.07.2007
Nu e vorba ca as fi in perioada de proba :)
Voi semna cat de curand un contract de munca cu o firma la care ma tine de 2 luni fara contract si nici bani nu prea am vazut, .. asta dupa ce mi-au cerut chiar de la interviu documentele pentru contract si le-am adus urmatoarea zi, iar la interviu nu mi-au spus nimic de nicio perioada de proba.....in fine, in viitorul apropiat s-ar putea sa fiu contactat de o alta firma mai serioasa si cu salariu ceva mai bun si vreau sa stiu daca o sa imi pot da demisia de la cei cu care semnez acum pt a ma putea angaja la ceilalti.

#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Casca ochii la contractul pe care-l semnezi, vezi daca-ti baga perioada de proba sau alta clauza care sa te incurce. Raspunsul e acolo.

#15
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
De ce vrei sa-ti dai demisia ??? Fa "in asa fel" incat sa vrea angajatorul sa te dea afara si atunci pui niste conditii !!!

#16
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Este foarte probabil sa ai o perioada de proba. Intereseaza-te. Angajatorul este obligat sa-ti plateasca si o zi de lucru, daca ai dovada ca te-ai prezentat la serviciu.

#17
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007

 shelder, on 20 august 2014 - 09:36, said:

da. dar tot va trebui sa stai 2 saptamani in preaviz.
La ultimul loc de munca am spus ca daca nu vor cu acordul partilor lipsesc trei zile nemotivat si ma vor da afara. N-am avut chef sa stau in preaviz. Pina la urma am plecat cu acordul partilor, oricum verbal le-am spus cu citeva luni inainte, cu ocazia unei discutii de marire a salariului esuata, ca cu prima ocazie plec. Atunci au crezut ca glumesc. Vedeti ca astia sunt cam smecheri. Vin cu tot felul de aberatii cind vrei sa pleci, de la promisiuni pina la amenintari sunt in stare de multe, stiind ca angajatul nu prea mai are pe nimeni care sa-i apere interesele.

#18
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
bravo, numai sfaturi de la adevarati.
Unu te invata sa faci in asa fel incat sa fii dat afara, altu pluseaza invatandu-te sa ameninti cu absenta nemotivata, sa te dea afara pentru indisciplina.
Succes in viata!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate