Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Inlocuire gateway

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
ctz

ctz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 26.02.2007
Salut...

In prezent folosesc un server pe SuSE ca gateway (si ceva fwd de DNS - dar astea vor dispare). Puncte forte, pentru calculatoarele din spatele lui, pe cablu, merge netu' de rupe si pot face administrarea pe ce port vreau eu, asa incat sa pot forwarda ce porturi vreau eu pe intern. Punct slab - folosesc cred ca 5% din puterea masinii, si nu are haz (suge curent - e un core2duo la 2.3 + 6 Gb ram + 2 x hdd in raid 1 - am avut ceva ganduri cu el, dar mi-a trecut).

In viitorul foarte apropiat vreau sa pun un NAS Synology in spatele lui (cred ca stie si ala sa faca un fel de server de dns si sa imi fwd catre Goggle Apps niste cereri, dar inca nu am testat), asa ca vreau sa schimb PC-ul cu altceva ce consuma putin si imi poate da aceeasi viteza pe cablu. Pana acum am testat cu doua routere wifi, un D-link si un Linksys, dar amandoua dupa ceva timp imi limiteaza viteza pe cablu, undeva pe la 2 Mb/s.

Intrebarea ea este ce solutie ieftina, buna si rapida pot alege ? Mi-a trecut prin minte sa fac un sistem cu Monowall, dar in continuare voi folosi un PC - asa ca nu se va schimba nimic practic, sau un router mai puternic/stabil, dar aici nu prea mai sunt la curent (m-am mai gandit la un switch L3, dar nu am experienta cu ele...). Cele doua routere testate de mine (un D-link 610 si un Linksys ceva asemanator cu modelul E1200, dar mai vechi - nu stiu exact modelul) au cam un an, asa ca e posibil sa fi aparut ceva mai bun. Ma intereseaza in pricipal viteza pe cablu si sa nu se blocheze des... Viteza pe wireless ma lasa rece...

Multumesc...

#2
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

View Postctz, on 19 august 2014 - 15:10, said:

Salut...

In prezent folosesc un server pe SuSE ca gateway (si ceva fwd de DNS - dar astea vor dispare). Puncte forte, pentru calculatoarele din spatele lui, pe cablu, merge netu' de rupe si pot face administrarea pe ce port vreau eu, asa incat sa pot forwarda ce porturi vreau eu pe intern. Punct slab - folosesc cred ca 5% din puterea masinii, si nu are haz (suge curent - e un core2duo la 2.3 + 6 Gb ram + 2 x hdd in raid 1 - am avut ceva ganduri cu el, dar mi-a trecut).

In viitorul foarte apropiat vreau sa pun un NAS Synology in spatele lui (cred ca stie si ala sa faca un fel de server de dns si sa imi fwd catre Goggle Apps niste cereri, dar inca nu am testat), asa ca vreau sa schimb PC-ul cu altceva ce consuma putin si imi poate da aceeasi viteza pe cablu. Pana acum am testat cu doua routere wifi, un D-link si un Linksys, dar amandoua dupa ceva timp imi limiteaza viteza pe cablu, undeva pe la 2 Mb/s.

Intrebarea ea este ce solutie ieftina, buna si rapida pot alege ? Mi-a trecut prin minte sa fac un sistem cu Monowall, dar in continuare voi folosi un PC - asa ca nu se va schimba nimic practic, sau un router mai puternic/stabil, dar aici nu prea mai sunt la curent (m-am mai gandit la un switch L3, dar nu am experienta cu ele...). Cele doua routere testate de mine (un D-link 610 si un Linksys ceva asemanator cu modelul E1200, dar mai vechi - nu stiu exact modelul) au cam un an, asa ca e posibil sa fi aparut ceva mai bun. Ma intereseaza in pricipal viteza pe cablu si sa nu se blocheze des... Viteza pe wireless ma lasa rece...

Multumesc...
Incearca un router de la mikrotik,face cam tot ce face calculatorul tau cu linux,consuma putin si sunt foarte fiabile.

#3
ctz

ctz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 26.02.2007
Ai vreo sugestie anume ? Am vazut mai multe variante aici (http://www.wireless-...ex.php/homepage), dar nu prea stiu pe care din ele sa o aleg (aici ma refer la faptul ca nu stiu care dintre ele este problem-free :)  )

Edited by ctz, 19 August 2014 - 16:23.


#4
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
solutii ai mai multe. totul depinde de cat timp si bani esti dispus sa investesti si de nivelul de traffic si numarul de conectiuni despre care vorbim.

daca poti oferi aceste raspunsuri iti putem oferi alternative mai eficiente. nu as folosi nas pe post de gateway sau dns server.

#5
ctz

ctz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 26.02.2007
Ok, ma' bad. Nu am explicat prea bine.

Nivelul de conexiuni este de nivel home, aka un maxim de 2-3 pe cablu si un max 10 pe wifi (aici ar mai fi o discutie referitoare la cat de bune sunt microtik-urile comparativ cu un router din comert folosit doar ca access point). Traficul nu este foarte mare, dar ma apuca toate alea cand vreau sa pun ceva pe ftp-ul de la job, sau sa downloadez ceva. Atata timp cat GW este masina cu SuSE, e ok, dar daca pun orice balarie de router, incepe spectacolul (reset, reset to default, etc...). Asta vreau sa evit... Pentru ca nu tot timpul sunt acasa, mai intru si remote, si e cam greu sa dai restart de la distanta, DACA poti sa intri (am constatat ca la D-link daca activez remote admin, e cam naspa)

In al doilea rand. Am doi ... amici, sa spunem, carora pe vremuri le-am cumparat doua domenii si le-am host-uit pe google apps. Domeniile sunt definite pe masina cu SuSE, si isi fac practic fwd-urile catre google. Traficul nu este mare, folosesc in pricipal mail-ul. Sa inteleg ca daca fac fwd din router catre NAS, si pe NAS definesc acele doua domenii, or sa fie probleme ? Intreb pentru ca nu am testat niciodata, dar am vazut in partea de prezentare de pe siteul celor de la Synology ca ar sti sa faca asa ceva... Din cate stiu, NAS-ul nu stie sa fie si GW, dar poate gresesc... Este vorba de Synology DS214se.

Bani - cat mai putini Posted Image

Multumesc pentru ajutor...

Edited by ctz, 19 August 2014 - 16:50.


#6
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
recomandarea mea in acest caz ar fi http://www.wireless-...-2hnd-in-detail sau o varianta si mai de buget http://www.wireless-...51g-2hnd-detail
poti opta si pentru o varianta fara wireless (RB750GL sau Ubiquity Edge Router Lite) si sa legi la el un ap tplink.

alte solutii ar fi o platforma bazata pe procesor intel atom sau pe arhitecura arm, ceva gen shivaplug etc...

Edited by carmenclara1, 19 August 2014 - 17:04.


#7
ctz

ctz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 26.02.2007
La 750GL ma uitam si eu, dar mai am doua intrebari. 1. E mare diferenta intre 32 si 64 Mb RAM? (pentru home user)  2. E mare diferenta (dpdv al stabilitatii) intre D-Link/Linksys/etc  si Microtik ?

Multumesc...

#8
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
1. depinde de cum il configurezi. in functie de ce activezi utilizezi mai putin sau mai mult ram. in mod normal cu un basic setup iti ajung si 32Mb .
2. din punctul meu de vedere daca compar stoc linksys/dlink/etc si Mikrotik diferenta e mare. eu cu al meu acuma uptime pe la vreo 260 de zile cam 20TB traffic.

#9
ctz

ctz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 26.02.2007
Bloody hell Posted Image    Eu daca am uptime o saptamana, well, e o saptamana fericita ... Deci, ma apuc de bugetat :)

Mai ramane intrebarea referitoare la NAS Synology si DNS server. E o idee buna, sau  nu ?

#10
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
1- Diferenta dintre 32 si 64 Mb RAM este de .....exact 32 !!!  Logic , nu !
Acum , lasand gluma la o parte depinde ce reguli pui in firewall, ce logo-uri vrei sa tii pe el , daca folosesti pppoe sau nu....etc.
Ideea ar fi sa iei cu ram cat mai mult. Plus cu un procesor generatie mai noua si mai mare. Ce ti-a recomandat @carmenclara1 e foarte ok ,mai ales varianta cu RB20011.
2- Ca si stabilitate eu zic ca este o foarte mare diferenta intre ele. Mikrotik-ul e net superior fata de celelate doua. Cel putin asta e parerea mea .

#11
ctz

ctz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 26.02.2007

View Postndor, on 19 august 2014 - 17:29, said:

1- Diferenta dintre 32 si 64 Mb RAM este de .....exact 32 !!!  Logic , nu !
Acum , lasand gluma la o parte depinde ce reguli pui in firewall, ce logo-uri vrei sa tii pe el , daca folosesti pppoe sau nu....etc.
Ideea ar fi sa iei cu ram cat mai mult. Plus cu un procesor generatie mai noua si mai mare. Ce ti-a recomandat @carmenclara1 e foarte ok ,mai ales varianta cu RB20011.
2- Ca si stabilitate eu zic ca este o foarte mare diferenta intre ele. Mikrotik-ul e net superior fata de celelate doua. Cel putin asta e parerea mea .


Normal ca mai mult e mai bine Posted Image  Insa nu stiu daca are sens pentru "home". Conexiunea e pe fibra (ma rog, pana pe scara, si pe urma pe UTP), cu IP fix, public, deci mai trebuie avuta grija la configurarea firewall-ului. Si aici, in afara de fwd de cateva porturi, pe doua ip-uri, nu prea am ce sa ii fac prea multe... Nu sunt familiar cu sistemele Mikrotik, dar nu cred sa fie prea mare deosebirea... Sper insa sa fie prezenta o optiune de fail2ban...

Edited by ctz, 19 August 2014 - 17:37.


#12
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
dns server cred ca il poti la fel de bine configura si pe Mikrotik.
un punct bun de inceput gasesti la acest link http://gregsowell.com/?page_id=951.
foarte util este si wiki celor de la mikrotik http://wiki.mikrotik.../wiki/Main_Page
vezi ca ai si posibilitatea sa instalezi RouterOS (sistemul de operare folosit de mikrotik) pe serverul tau ca sa poti testa si vedea cum se comporta (lcenta e valabila 24h)

#13
ctz

ctz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 26.02.2007
La RouterOS ma uitam acum, si cred ca asta va fi urmatorul pas... Multumesc pentru idei    Posted Image

#14
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
descarci utilitarul denumit WinBox de aici http://download2.mik...inbox.exe  si te conectezi la cele doua adrese de jos.

demo.mt.lv
demo2.mt.lv

la nevoie merge si via http http://demo.mt.lv and http://demo2.mt.lv

Username is "demo" and there is no password.

Edited by carmenclara1, 19 August 2014 - 18:04.


#15
ctz

ctz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 26.02.2007
Multumesc...

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postctz, on 19 august 2014 - 17:29, said:

Bloody hell Posted Image Eu daca am uptime o saptamana, well, e o saptamana fericita ... Deci, ma apuc de bugetat Posted Image

Pe PC? Pai care-i problema? In afara de vreun upgrade de kernel (pe care nu trebuie sa-l faci asa de des), caderi de tensiune si probleme majore hardware (pe care e bine sa le repari) de ce n-ai avea uptime de ordinul anilor?

#17
ctz

ctz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 26.02.2007

View Postf300, on 19 august 2014 - 18:40, said:


Pe PC? Pai care-i problema? In afara de vreun upgrade de kernel (pe care nu trebuie sa-l faci asa de des), caderi de tensiune si probleme majore hardware (pe care e bine sa le repari) de ce n-ai avea uptime de ordinul anilor?


Ma refeream la wifi, nu la PC. Ala mere de vreo doi ani fara stres. Are un APC de 2000 in spate, asa ca nu are prea mare stres :)  Scuze pentru confuzie...

#18
ctz

ctz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 26.02.2007
Update: m-am chinuit toata dimieata sa fac NAS-ul ala sa raspunda DNS-ul, si nu am reusit. Cred ca nu fac ceva bine, pentru ca desi am fwd portul din GW spre IP-ul NAS-ului, si am facut si refacut setarile din serverul de dns, tot nu raspunde la request-uri :(

Deci, deocamdata se suspenda balada pana achizitionez Mikrotik-ul si mai vedem atunci. Insa aici am o intrebare. Am intrat pe link-urile de test, si nu am gasit nici o setare ptr DNS. Imi scapa mie ceva ? Sau alea sunt versiuni "reduse" ?...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate