Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

sursa stabilizatoare 12v/5v

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
acum 10 ani cu un ciocan de lipit, o schema de pe net si fara cunostinte electronice, impreuna cu un colg de liceu, ne-am facut fiecare cate o sursa pentru a folosi in masina, pe post de cd-player un cd-rom de pc.

acum as vrea sa folosesc iesirea de 5v si sa fac un sistem de alimentare pe usb.

ce amperaj scoate ansamblul acesta? pot arde telefon/tableta folosindu-l?
Attached File  uploadfromtaptalk1406954429204.jpg   36.74K   53 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1406954437792.jpg   53.52K   53 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1406954444216.jpg   53.78K   48 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1406954450459.jpg   41.64K   45 downloads

#2
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Eu zic ca nu risti sa arzi nimic, dar pentru cativa lei cat costa un adaptor de bricheta auto la USB, nu cred ca se merita osteneala sa mai faci ceva.
Oricum spor la treaba.

Edited by mateus13, 02 August 2014 - 06:56.


#3
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
ai un 7805 care este un stabilizator liniar ce da maxim 1A si se incalzeste in draci. in teorie este bun, insa in practica... eficienta este foarte proasta pt ca diferenta de voltaj trebuie eliminata cumva, si o face sub forma de caldura.
alimentatoarele usb care se baga in locul brichetei auto folosesc un integrat care este o mica sursa in comutatie, eficienta foarte buna. cel mai ieftin alimentator este mai bun decat bomba aia de 7805.

Asta este jucaria mea. da maxim 2A si are filtre in cascada pt eliminarea zgomotului produs de instalatia electrica a masinii, in special de bobinele de inductie. zgomot care se manifesta cand telefonul este conectat la AUX si la USB in acelasi timp. functioneaza perfect, zgomot foarte putin sesizabil la volum maxim cu muzica oprita.

iar aici am mai multe 7805 pt distribuirea amperajului pt fiecare in parte, insa tot se incalzeste foarte mult la un load de 1A

Attached Files


Edited by rasistu, 02 August 2014 - 07:33.


#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
frumoase montaje :)
se poate folosi si o cascada cu un 7809 si apoi un 7805, se incalzesc mai putin ambele
totusi 1A e deja la limita pentru ele

#5
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
da, poţi arde la cum arată... se pot atinge firele între ele sau de radiator şi gata, ai 12V pe ieşirea de 5V !
Recomand şi eu să-ţi iei ceva industrial, rezolvi şi problema carcasei, şi a dimensiunii, şi disipaţia... improvizaţia ta merge pe masă în laborator, nu în maşină unde nu e spaţiu, sînt vibraţii, se suie pasageri care nu-s atenţi, etc...

#6
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
nu-i greu de comandat un adaptor la bricheta de ebay
dar stiu ca nu prea duc cat scrie pe ele iar mobilul meu de la 700mAh in jos nici nu se sinchiseste sa se incarce.
am vazut pe ebay si montaje gen cele prezentate de rasistu
ma gandesc sa iau asa ceva si sa-mi integrez usb-urile prin bord

#7
Dan Mero

Dan Mero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 14.01.2006
LM78XX sint "linear voltage regulation" , adica diferenta de voltaj(energie) se !pierde prin caldura disipata. Eu folosesc "switch-mode DC to DC converters" ... imi pare rau dar e cam greu sa fac traducerea.
Eu folosesc cu success
http://www.ebay.com/itm/251525191569?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate