Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Sistem Karaoke pentru acasa

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
Va salut! Vreau sa imi fac un sistem de karaoke pentru acasa, simplu, nimic profesional, cu 2 microfoane. Momentan am numai un sistem audio 5.1 si un home cimema tot 5.1 + laptop, TV... Am gasit pe net diferite microfoane wireless la preturi destul de mici si nu stiu cat de bune sunt (acesta care este mai scump sau acesta). Totodata nu stiu cum voi conecta totul. De exemplu: receiver-ul de la microfoane va veni conectat prin jack+adaptor (de la 6.3 la 3.5mm) la home cinema, iar muzica din laptop cum o voi pune?

Cineva mi-a recomandat chestia aceasta la care as putea conecta si microfoane cu cablu...

Chiar nu stiu ce si cum sa fac... Va rog sa ma ajutati!
Bugetul ar fi de max. 300 RON.

Edited by alekz31, 01 August 2014 - 22:20.


#2
Ion_Pribeagu

Ion_Pribeagu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.07.2014

 alekz31, on 01 august 2014 - 22:19, said:

Va salut! Vreau sa imi fac un sistem de karaoke pentru acasa, simplu, nimic profesional, cu 2 microfoane. Momentan am numai un sistem audio 5.1 si un home cimema tot 5.1 + laptop, TV... Am gasit pe net diferite microfoane wireless la preturi destul de mici si nu stiu cat de bune sunt (acesta care este mai scump sau acesta). Totodata nu stiu cum voi conecta totul. De exemplu: receiver-ul de la microfoane va veni conectat prin jack+adaptor (de la 6.3 la 3.5mm) la home cinema, iar muzica din laptop cum o voi pune?

Cineva mi-a recomandat chestia aceasta la care as putea conecta si microfoane cu cablu...

Chiar nu stiu ce si cum sa fac... Va rog sa ma ajutati!
Bugetul ar fi de max. 300 RON.

Vezi ca pe mivarom gasesti microfoane de care te intereseaza la preturi rezonabile. De acolo am cumparat si eu cand am avut nevoie de ceva asemanator. Bugetul iti ajunge. Cele wireless le poti folosi si prin cablu - bineinteles nu pe cele lavaliera. Doar sa ai cablurile corespunzatoare. Daca nu le ai ti le poti confectiona - mufele sunt foarte ieftine, doar la cablu sa ai grija, cumperi ieftin => performante pe masura.

#3
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Glumesti?
Microfoanele alea sunt pentru cadou de Mos Craciun la copii de 7-10ani sa se joace de-a lautarii intr-un garaj.(daca sunt mai deghetati sunt sanse ca nici pe ei sa-i satisfaca)
Sfat: Lasa Wireless-ul in pace si cumpara un singur microfon dinamic pe fir si un mixer mic cu FX decent.Oricum o sa ai nevoie si de alta amplificare pentru ca pe Home cinema nu prea se poate face Karaoke in primul rand din cauza satelitilor care sunt bomba nucleara pe partea de medii,microfonie(datorita faptului ca esti inconjurat de boxe) si SPL slab.
Eu zic ca mai bine te auzi daca canti la rece peste negativ fara nici o amplificare.
Pentru wireless trebuie suplimentat bugetul de 10 ori doar pentru microfoane.

Edited by geo123, 02 August 2014 - 12:47.


#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,178
  • Înscris: 08.12.2006

 alekz31, on 01 august 2014 - 22:19, said:

Am gasit pe net diferite microfoane wireless la preturi destul de mici si nu stiu cat de bune sunt (acesta care este mai scump sau acesta).
Din cele două, primele. Dar vei avea nevoie şi de un mixer, nu le poţi conecta direct la home cinema, nu ştiu ce home cinema ai însă e foarte puţin probabil să ai intrare de microfon.
Echipamentul care ţi s-a recomandat este un mixer, însă unul foarte rudimentar. Dacă vei folosi sistemul home cinema pentru amplificare cred că ar fi mai ok un mixer puţin mai răsărit, de ex http://www.senia.ro/...ehringer-8143-3 (măcar ai corecţie de bas şi înalte pe canalul de microfon), eventual (cum bine s-a sugerat şi anterior) ai putea renunţa la wireless şi să iei un microfon mai bunişor, de ex http://www.senia.ro/...hringer-16368-3
Un microfon wireless decent ar fi http://www.senia.ro/...cal-akg-27791-3 dar depăşeşte singur bugetul, fără mixer.

PS Poate ar fi bine să dai mai multe detalii despre sistemul audio, e foarte posibil ca acesta să nu fie ok pentru karaoke, caz în care o variantă ieftină ar fi un sistem de genul acesta(şi nu mai e necesar mixerul)

#5
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Va salut, am nevoie sa imi recomandati 1-2 microfoane semipro pentru mixerul stageline mpx-300. As vrea daca se poate sa le folosesc la karaoke. Mexerul are 2 intrari de mic una deasupra si una in spate pe primul canal. As vrea ca microfoanele sa nu faca microfonii in spatiu inchis sau cand sunt volumele la maxim. Va multumesc.

#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,156
  • Înscris: 16.10.2008
Daca se fatzaie cineva cu microfonul imediat prin fata boxelor ,poate fi un microfon de sute de euro ca tot face microfonie. Reactia dintre microfon ,incinte sonore ,amplificare(gain) ,mixer ,etc e destul de complexa si imprevizibila uneori ,de aici microfonii si alte neplaceri. Sigur ca un microfon mai bun si niste boxe ecranate aduc ceva imbunatatiri. Trebuie sa stim un buget pentru a face recomandari. De ex. un Shure SM 58 e cam 100 euro sau chiar mai putin de nou. Un microfon foarte rezistent si bun calitativ care te scoate la liman in orice situatie.

Edited by edigee, 04 September 2014 - 22:19.


#7
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Bugetul il voi stabilii in functie de microfonul/ele pe care ma voi hotari sa il/le iau. Imi vine greu sa dau peste 100 € pe bucata dar nici sa iau unele ieftine si proaste calitativ si sa nu pot face nimic cu ele fiind nevoit ulterior sa le schimb. Am vazut pe un site Shure SM 58 la 179 roni, aprox 40 €. Special am specificat mixerul pentru a fii mai usor sa imi recomandati produsul cel mai potrivit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate