Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Număr cuvinte

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010
Bună ziua!
Câte cuvinte sunt în propoziția "M-am dus la piață"?

#2
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 kosinus, on 01 august 2014 - 07:32, said:

Câte cuvinte sunt în propoziţia "M-am dus la piaţă"?
Cinci. Dar mai depinde și cum definim cuvîntul, pentru că noțiunea asta nu are o definiție unică și clară. Iată cîteva din definițiile care se pot da:

- Secvențele de litere între care punem spațiu sau semne de punctuație în scris. Atunci ar fi numai patru cuvinte (m-am contează ca un cuvînt).
- Părțile care au un sens foarte clar și în lipsa unui context. Atunci ar fi două cuvinte: m-am dus, la piață. Bucățile m-, am și la au un sens gramatical, dar singure nu transmit aproape nimic.
- Părțile care au un sens clar și cele care au un sens gramatical. Ies cinci cuvinte: m-, am, dus, la, piață. E definiția folosită cel mai frecvent.
- Părțile între care se pot intercala alte părți. Atunci ies patru, pentru că m-am nu se poate despica pentru a intercala alt cuvînt.

Se mai pot da și alte definiții, de exemplu una în care cuvîntul necalificată se compune de fapt din patru cuvinte: ne-, califica, -t, -ă. (Definiția asta se potrivește la morfem, dar chestia e oricum convențională.)

O precizare: am formulat definițiile la repezeală, deloc riguros. Nu știu ce căutați de fapt. Chiar așa, de ce întrebați?

#3
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

 AdiJapan, on 01 august 2014 - 08:19, said:

Cinci. Dar mai depinde și cum definim cuvîntul, pentru că noțiunea asta nu are o definiție unică și clară. Iată cîteva din definițiile care se pot da:.......

O precizare: am formulat definițiile la repezeală, deloc riguros. Nu știu ce căutați de fapt. Chiar așa, de ce întrebați?
În caietul de vacanţă ,de după clasa IV-a, există o întrebare privind numărul de cuvinte dintr-o propoziţie asemănătoare cu cea dată de mine....Eu zic că sunt cinci cuvinte deoarece acel "m-am" ar trebui să fie de fapt "mă am" dar întâlnirea vocalelor ă şi a conduce la forma corectă "m-am".Care este subiectul din propoziţia "M-am dus la piaţă."?

#4
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 kosinus, on 01 august 2014 - 08:47, said:

În caietul de vacanţă ,de după clasa IV-a, există o întrebare privind numărul de cuvinte dintr-o propoziţie asemănătoare cu cea dată de mine....Eu zic că sunt cinci cuvinte deoarece acel "m-am" ar trebui să fie de fapt "mă am" dar întâlnirea vocalelor ă şi a conduce la forma corectă "m-am".Care este subiectul din propoziţia "M-am dus la piaţă."?
Va trebui să vă uitați în manual să vedeți ce definiție sau ce exemple se dau acolo. Probabil într-adevăr e așa cum spuneți, adică în m-am avem două cuvinte.

Întrebarea cu subiectul e pentru mine?

#5
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

 AdiJapan, on 01 august 2014 - 08:52, said:

Va trebui să vă uitați în manual să vedeți ce definiție sau ce exemple se dau acolo. Probabil într-adevăr e așa cum spuneți, adică în m-am avem două cuvinte.

Întrebarea cu subiectul e pentru mine?
Am să mă uit şi în manual....În "Caietul de vacanţă" nu scrie nimic şi nici exemple nu am văzut.
Eu zic că subiectul din propoziţia "M-am dus la piaţă." este "m-" deoarece "m-" se referă la "mine" adică ca şi cum am zice "Eu am dus (pe mine) la piaţă." ceea ce ar suna ciudat faţă de "M-am dus la piaţă" unde am eliminat cuvântul "Eu"...

#6
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
În manual trebuia să vă uitați înainte de a întreba la Softpedia, zic eu.

Subiectul este "eu" și e subînțeles. Nu este "m-".

#7
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

 AdiJapan, on 02 august 2014 - 16:31, said:

În manual trebuia să vă uitați înainte de a întreba la Softpedia, zic eu.

Subiectul este "eu" și e subînțeles. Nu este "m-".
Chiar dacă în manual sau în acel caiet de vacanţă ar scrie altceva eu zic că propoziţia "M-am dus la piaţă." are 5 cuvinte.
----------------------------------
Oricum ar fi este o aberaţie modul intensiv (de introducere cu pâlnia cu nemiluita) de a le cere ,unor copii de clasa III-a şi a IV-a, să acumuleze enorm de multe informaţii pe timpul anului şcolar şi în vacanţă atât la limba română cât şi la matematică mai ales că într-o clasă sunt 30-35 de elevi........Sistemul de învătământ la toate nivelele inclusiv cel superior este total greşit atâta timp cât nu este un sistem interactiv şi de selecţie....Eu zic că începând cu clasa a IV-a să înceapă selecţia profesională aunui elev astfel încât deja din clasa VI-a să se stie deja dacă elevul are aptitudini spre un anumit domeniu sau altul....
-------------------------------------------------------
Subiectul din acea propoziţie nu este "eu" deoarece acesta nu există decât subînţeles ca fiind "m-"......zic eu....

#8
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Are cinci cuvinte după o definiție și alt număr după alta. Ca să puteți răspunde la întrebare trebuie să aflați care e definiția celui care a pus întrebarea. Așa-i cînd lucrăm cu noțiuni convenționale.

Sistemul de învățămînt e într-adevăr prost, dar nu pentru că le dă copiilor prea multe informații și nici pentru că nu-i împarte pe copii mai devreme după competențe.

Subiectul propoziției este "eu" indiferent dacă nu mă credeți.


Chiar dacă în manual sau în acel caiet de vacanță ar scrie altceva eu zic că propoziția "M-am dus la piață." are 5 cuvinte.
----------------------------------
Oricum ar fi este o aberație modul intensiv (de introducere cu pâlnia cu nemiluita) de a le cere ,unor copii de clasa III-a și a IV-a, să acumuleze enorm de multe informații pe timpul anului școlar și în vacanță atât la limba română cât și la matematică mai ales că într-o clasă sunt 30-35 de elevi........Sistemul de învătământ la toate nivelele inclusiv cel superior este total greșit atâta timp cât nu este un sistem interactiv și de selecție....Eu zic că începând cu clasa a IV-a să înceapă selecția profesională aunui elev astfel încât deja din clasa VI-a să se stie deja dacă elevul are aptitudini spre un anumit domeniu sau altul....
-------------------------------------------------------
Subiectul din acea propoziție nu este "eu" deoarece acesta nu există decât subînțeles ca fiind "m-"......zic eu....

#9
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

 AdiJapan, on 03 august 2014 - 12:42, said:

Are cinci cuvinte după o definiție și alt număr după alta. Ca să puteți răspunde la întrebare trebuie să aflați care e definiția celui care a pus întrebarea. Așa-i cînd lucrăm cu noțiuni convenționale.

Sistemul de învățămînt e într-adevăr prost, dar nu pentru că le dă copiilor prea multe informații și nici pentru că nu-i împarte pe copii mai devreme după competențe.

Subiectul propoziției este "eu" indiferent dacă nu mă credeți.

Am vorbit cu un profesor de romana foarte bun si mi-a spus ca sunt cinci cuvinte...si subiectul este "m-" ca fiind subinteles "eu"...Am sa intreb si alti profesori de romana....
Cum este corect sa spunem tutulor sau tuturor?

#10
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Bun, deci sînt cinci cuvnte. Dar v-a spus și de ce? După care definiție? Daca data următoare vreți să numărați cuvintele din "Am un copil bine-crescut", cît vă iese?

E diferența dintre pește și undiță: dacă primești un pește ai un pește; dacă primeși o undiță poți avea cît pește vrei. Și atunci ne întoarcem la ce spuneați despre școală, că le dă copiilor prea multe informații. Dacă într-adevăr așa e, atunci nu e bine. Școala trebuie să le dea în primul rînd instrumentele pentru a înțelege, prelucra, filtra și transmite informații. Adică undița de care vorbeam.

Subiectul nu este "m-". Este "eu". Acel "m-" nu joacă nici un rol în propoziție. El vă sugerează cel mult care e subiectul. Luați prin comparație propoziția "Avem biscuiți". Care e subiectul?

Corect e "tuturor", pentru că asta e varianta folosită de vorbitori în exprimarea îngrijită.

#11
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

 AdiJapan, on 04 august 2014 - 13:08, said:

Bun, deci sînt cinci cuvnte. Dar v-a spus și de ce? După care definiție? Daca data următoare vreți să numărați cuvintele din "Am un copil bine-crescut", cît vă iese?

E diferența dintre pește și undiță: dacă primești un pește ai un pește; dacă primeși o undiță poți avea cît pește vrei. Și atunci ne întoarcem la ce spuneați despre școală, că le dă copiilor prea multe informații. Dacă într-adevăr așa e, atunci nu e bine. Școala trebuie să le dea în primul rînd instrumentele pentru a înțelege, prelucra, filtra și transmite informații. Adică undița de care vorbeam.

Subiectul nu este "m-". Este "eu". Acel "m-" nu joacă nici un rol în propoziție. El vă sugerează cel mult care e subiectul. Luați prin comparație propoziția "Avem biscuiți". Care e subiectul?

Corect e "tuturor", pentru că asta e varianta folosită de vorbitori în exprimarea îngrijită.
Mi-a spus că sunt cinci cuvinte deoarece "m-" subînţelege că este vorba despre mine adică eu...În propoziţia "Avem biscuiţi" subiectul subînţeles este "Noi".....
Conform DEX online se scrie bine crescut şi nu bine-crescut şi deci in propoziţia propusă de Dvs. sunt 5 cuvinte...
DEX online spune că este corect şi "tutulor"....
Câte cuvinte sunt în propoziţia "N-ai un pix?"?

#12
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
De la DOOM2 încoace se scrie "bine-crescut", iar în grafia fără cratimă sensul e altul (crescut bine). Atunci cîte cuvinte sînt?

Uitați-vă mai atent la ce scrie despre "tutulor". Nu, nu e corect, și v-am spus exact de ce. Poate a fost cîndva, acum nu mai e.

Iar mă întrebați cîte cuvinte și iar nu-mi dați definiția. Va trebui să răspund și eu la fel de ambiguu: "N-ai un pix?" are 3-4 cuvinte. Probabil la școală are 4.

Așa cum în propoziția "Avem biscuiți" ați subînțeles subiectul "noi", tot așa în "M-am dus la piață" puteți subînțelege subiectul "eu" (și nu "m-"). Cine s-a dus la piață? M sau eu?

#13
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

 AdiJapan, on 04 august 2014 - 18:54, said:

De la DOOM2 încoace se scrie "bine-crescut", iar în grafia fără cratimă sensul e altul (crescut bine). Atunci cîte cuvinte sînt?

Uitați-vă mai atent la ce scrie despre "tutulor". Nu, nu e corect, și v-am spus exact de ce. Poate a fost cîndva, acum nu mai e.
Intraţi pe DEX online şi bifaţi "Toate sursele" şi veţi vedea că este corect şi tutulor....

#14
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010
Scuze!
Intraţi pe "DOOM2" online şi bifaţi "Toate sursele" şi veţi vedea că este corect şi tutulor....

#15
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 kosinus, on 07 august 2014 - 11:29, said:

Scuze!
Intraţi pe "DOOM2" online şi bifaţi "Toate sursele" şi veţi vedea că este corect şi tutulor....
Pe DOOM2 online? Există așa ceva?

Dacă vorbiți de dexonline, varianta tutulor se găsește într-un dicționar de la 1939 al lui Scriban, care dicționar e plin de păreri personale ale autorului. Ele nu corespund cu limba literară de azi și pe alocuri nu corespundeau nici cu limba literară de atunci, ci mai mult cu idiolectul autorului. Tot la dexonline varianta tutulor mai e menționată în Dicționarul etimologic al lui Ciorănescu (1958–1966), dar e numită „variantă populară” pentru tuturor. În rest nu mai văd alt dicționar care s-o menționeze.

Iar dacă vorbiți de DOOM2, m-am uitat în dicționarul tipărit și am găsit că varianta tutulor nu este menționată deloc. Vedeți la cuvîntul tot, unde se dă forma tuturor.

Apoi uitați-vă la uz. Ați văzut în vreun text redactat îngrijit varianta tutulor? Eu nu. În schimb îmi amintesc bine cum rîdea lumea de Ceaușescu că o folosea.

#16
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

 AdiJapan, on 07 august 2014 - 12:20, said:

Pe DOOM2 online? Există așa ceva?

Dacă vorbiți de dexonline, varianta tutulor se găsește într-un dicționar de la 1939 al lui Scriban, care dicționar e plin de păreri personale ale autorului. Ele nu corespund cu limba literară de azi și pe alocuri nu corespundeau nici cu limba literară de atunci, ci mai mult cu idiolectul autorului. Tot la dexonline varianta tutulor mai e menționată în Dicționarul etimologic al lui Ciorănescu (1958–1966), dar e numită „variantă populară” pentru tuturor. În rest nu mai văd alt dicționar care s-o menționeze.

Iar dacă vorbiți de DOOM2, m-am uitat în dicționarul tipărit și am găsit că varianta tutulor nu este menționată deloc. Vedeți la cuvîntul tot, unde se dă forma tuturor.

Apoi uitați-vă la uz. Ați văzut în vreun text redactat îngrijit varianta tutulor? Eu nu. În schimb îmi amintesc bine cum rîdea lumea de Ceaușescu că o folosea.

Căutaţi pe internet DOOM2 online la cuvântul tot şi o să vedeţi că este corect şi tutulor.Citiţi trimiterea la tuturor.Cum este corect picior sau chicior?Cum este corect pioner sau pionier?Cum este corect pi sau pe? Posted Image

#17
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Vrei să demonstrezi că formele populare sau regionale sunt corecte? E ca şi acum ai pune problema dacă e mai corect „pepene” decât „harbuz” sau „to optimize” în loc de „to optimise”. Sau, păstrând aceeaşi logică, cum e mai corect - să mănânci un măr sau o portocală?

Reflectarea în scris a diferenţelor de sunete întâlnite la vorbitori diferiţi nu se măsoară prin corectitudine.

Ca exerciţiu, încearcă să identifici cuvintele care nu sunt corecte din „Ăl mai tare om din lume”.

Edited by Rabbit, 08 August 2014 - 01:49.


#18
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 kosinus, on 07 august 2014 - 19:44, said:

Căutaţi pe internet DOOM2 online la cuvântul tot
Nu există DOOM2 online. Probabil vă referiți la dexonline.ro, dar acolo am căutat deja și v-am spus ce am găsit. La fel, v-am spus ce am găsit în DOOM2-ul tipărit.

Tutulor este o variantă populară și regională a lui tuturor. În limba literară se folosește numai tuturor, de aceea asta e singura variantă corectă. Ce-i drept, în raport cu unele graiuri, varianta tutulor e cea obișnuită. Dar asta nu o face corectă. Corectitudinea e definită numai în raport cu limba standard.

 kosinus, on 07 august 2014 - 19:44, said:

Cum este corect picior sau chicior?
În graiul moldovenesc se spune mai degrabă chișor, nu chicior. Iarăși, întrebarea despre corectitudine e prost pusă, pentru că noțiunea nu e valabilă la graiuri.

 kosinus, on 07 august 2014 - 19:44, said:

Cum este corect pioner sau pionier?
Pioner e o variantă hipercorectă a lui pionier, adică greșită tocmai din dorința de anu o greși. Se întîlnește des la vorbitorii graiului moldovenesc și la unele graiuri ardelene, unde cei care doresc să vorbească limba standard se chinuie să elimine toate iotările, inclusiv cele care de fapt sînt bune așa în limba standard. De exemplu mulți moldoveni care vin la București (între care și unele rude de-ale mele) pronunță abea în loc de abia, perde în loc de pierde etc. Deci pioner nu e nici corect în limba standard, nici obișnuit în vreun grai.

 kosinus, on 07 august 2014 - 19:44, said:

Cum este corect pi sau pe?
Sînt corecte amîndouă: pi e numele unei litere grecești și mai înseamnă și 3,14..., iar pe e o prepoziție. Presupun că ați vrut să spuneți altceva. Vedeți comentariul despre chișor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate