Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Dilemă

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
nikushoru

nikushoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 17.03.2010
Îmi cer scuze de categoria greșită a temei, dar cred că aici voi găsi mai repede un răspuns.

Spuneți-mi vă rog, cei care lucrează în domeniu, aveți un laptop personal și lucrați la el, dimineața îl luați cu voi la lucru, seara înapoi acasă, sau lucrați la un desktop din cadrul companiei sau compania vă dă un laptop ?
Folosiți laptopul pentru alte chestii în afară de programare, spre ex. viziona filme, juca un joc ?
(Eu am o dilemă și nicidecum nu îi dau de capăt. Am posibilitatea de a-mi lua un nou PC (fie desktop, fie notebook). Și nuștiu ce să aleg. Mă gîndesc că dacă voi sta multe ore la laptop pe zi bateria se va pierde repede, incomoditatea de a privi un film, imposibilitatea de a juca ceva, ecranul mic și mă cam stresez cînd nu am posibilitatea de a vedea concomitent mai multe ferestre (un fel de claustrofobie :)). Însă pe de altă parte rămîne portabilitatea. În privința celui desktop nu-s probleme, căci la același preț, iau un PC staționar mai puternic, doar că consumul de energie va fi mai mare și lipsa de portabilitate).
Dacă tot folosiți un laptop ce diagonală la ecran 15.6 sau 17.3 ? Cu a doua variantă mi se pare că se va lucra mai bine, dar bateria se va descărca rapid și se adaugă la greutate.
Cred că s-a mai întîlnit cineva din voi cu așa situații, spune-ți vă rog cum ați procedat ?

#2
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,120
  • Înscris: 05.12.2002
Laptop de la birou, am preferat mic si usor (15.6", FHD, i5, 2kg cu totul) in detrimentul unuia mai mare si mai performant.
La birou mai am inca un monitor de 18.5" (sau cat o fi, l-am luat pe cel mai mic pe care l-am gasit), tot FHD.

Edited by Alice, 30 July 2014 - 17:02.


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
firma imi pune la dispozitie un desktop, iar acasa am desktop-ul personal.
am si un laptop (cumparat de mine) cu ecran de 15.6 . il folosesc destul de rar, cand plec pe undeva.

#4
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
si ce treaba are cu programarea ?

#5
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Lasi jocurile si filmele, pui burta pe munca mai mult, scoti banu, iei laptop + tableta + desktop.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

View Postnikushoru, on 30 iulie 2014 - 16:54, said:

Am posibilitatea de a-mi lua un nou PC (fie desktop, fie notebook). Și nuștiu ce să aleg.
In functie de portabilitate sau nu. Si nu vad legatura cu jobul.

#7
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Cea mai eficienta combinatie am gasit-o in laptop + monitor + kit tastatura + mouse. Lucrez in principal pe monitor (23") iar pe ecranul laptopului afisez informatii ajutatoare (diagrame, documente,..).

Cand plec la clienti, iau doar laptopul si mouse-ul.

Legat de baterie, extrem de rar am avut nevoie de laptop si sa nu fie o priza disponibila. Telefonul inlocuieste cu succes toate necesitatile mobile, inclusiv remote admin pe servere la distanta.

#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Atat la lucru cat si acasa am setari dual monitor.

Laptopul e pentru mobilitate, mai programez pe el cand merg cu trenul sau avionul pe undeva, la un drum mai lung.

Cat despre jocuri... Daca esti programator si a scrie cod nu e joc destul, atunci ai o problema, in special daca esti novice.

View Postnikushoru, on 30 iulie 2014 - 16:54, said:

Cred că s-a mai întîlnit cineva din voi cu așa situații, spune-ți vă rog cum ați procedat ?
Nu m-as mai intoarce la setari cu doar un monitor. Productivitatea si reducerea frustrarii sunt de nepretuit.

#9
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Nu e ok să duci laptopul personal la serviciu; există standarde de securitate care interzic acest lucru.

Pentru programat nu e deloc bun laptopul deoarece:
1. E mult mai productiv cu 2 monitoare; poate chiar și 3 sau 4 dacă dezvolți UI.
2. Monitoarele să fie mari, cel puțin 22' și full HD.
3. Tastatura trebuie să fie mare, să poți tasta cât mai bine să nu apeși două taste deodată.
4. Laptopul are performanță prea slabă pentru development. Aici depinde și ce programe faci; eu de exemplu la birou să-mi meargă bine am octa-core și 16 GB RAM. Un laptop ar muri ușor...

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,183
  • Înscris: 24.02.2007
No offence, dar ce programezi de ai nevoie de un asemenea monstru?
Chiar asa nesatule au devenit IDE-urile de Java?

Cunosc foarte multi care au laptop la birou, alaturi evident de tastatura externa si 1-2 monitoare. Unul din principalele atu-uri e ca e usor de luat si dus in camere de sedinte sau in delegatii unde remote desktop nu ar fi prea util.

Nu s-a plans niciunul de performate prea slabe.

#11
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
De ce nu e ok sa duci un laptop la serviciu? Care-s problemele de securitate?

@dani.user, nu e neaparat vorba ca ar consuma IDE (desi consuma) dar vrei sa se miste cat mai rapid posibil, ca sa nu te tina deloc din lucru. Mai poti adauga si SSD la lista.

Edited by wirespot, 05 August 2014 - 08:32.


#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

View Postwirespot, on 05 august 2014 - 08:30, said:

De ce nu e ok sa duci un laptop la serviciu?
Normal e ca firma sa-ti ofere instrumentele si nu sa vii cu ele de acasa.

Edited by neagu_laurentiu, 05 August 2014 - 08:42.


#13
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Asta da. Iar dacă lucrezi cu el ar trebui securizat în consecinţă.

Nu înseamnă că orice laptop care intră în clădire e "risc de securitate".

#14
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postdani.user, on 04 august 2014 - 22:38, said:

No offence, dar ce programezi de ai nevoie de un asemenea monstru?
Chiar asa nesatule au devenit IDE-urile de Java?
N-are de ce fi offence. Dacă vreau un flow integrat am nevoie de IDE, server de baze de date (5 instanțe), 2 message brokere și vreo 15 procese care reprezintă efectiv module din proiect și care în producție fiecare rulează pe mașină proprie. Asta pe lângă messenger, Skype, Thunderbird, chromium, un player de muzică, krusader, konsole etc.

View Postdani.user, on 04 august 2014 - 22:38, said:

Cunosc foarte multi care au laptop la birou, alaturi evident de tastatura externa si 1-2 monitoare. Unul din principalele atu-uri e ca e usor de luat si dus in camere de sedinte sau in delegatii unde remote desktop nu ar fi prea util.
Eu ziceam de development; pentru manageri care se tot plimbă e mai util un laptop. Oricum prin sălile de conferințe sunt desktopuri și informația o poți accesa din Google Drive/Dropbox.

View Postwirespot, on 05 august 2014 - 08:30, said:

De ce nu e ok sa duci un laptop la serviciu? Care-s problemele de securitate?
Îți trebuie acces la cod sau mai știu eu la ce servicii, iar dacă ți-l dă pot accesa și alții care au acces la laptopul tău din exteriorul firmei.
Întrebarea e de ce ți-ai duce laptopul personal la serviciu ca să lucrezi pe el? Eu n-am văzut la nimeni și n-am auzit pe nimeni să facă asta.
Cred că dacă firma aderă la un standard de securitate (gen ISO) nu te lasă în nici un caz să lucrezi pe laptopul personal. Sa nu mai zic de corporații unde toată informația de pe laptop e encriptată direct.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

View Postm3th0dman, on 05 august 2014 - 17:35, said:

Copiezi codul firmei pe el, de exemplu. Nu ai acces la cod sau mai știu eu la ce servicii.
Copierea o faci oricum daca vrei. N-am vazut calculator fara acces la net ori porturi (nu ca nu s-ar putea pune astfel de restrictii) ! Alte restrictii juridice te tin pe loc dar nu cele fizice.

Edited by neagu_laurentiu, 05 August 2014 - 17:46.


#16
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postneagu_laurentiu, on 05 august 2014 - 17:45, said:

Copierea o faci oricum daca vrei. N-am vazut calculator fara acces la net ori porturi (nu ca nu s-ar putea pune astfel de restrictii) ! Alte restrictii juridice te tin pe loc dar nu cele fizice.
Sunt mai multe chestii; de exemplu trebuie setat DNSul, trebuie generat SSH key pentru autentificare, trebuie antivirus nuș de care ș.a.
Eu unul nu mă pricep la chestii de securitate, dar sunt de părere că un laptop personal e mai vulnerabil.

#17
Heto

Heto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 10.12.2012

View Postnikushoru, on 30 iulie 2014 - 16:54, said:


programarea, din punctul meu de vedere, incepe de la 2 monitoare. Din acest punct de vedere -> desktop. De asemenea, daca vreau sa lucrez de-acasa, exista vpn-uri. In alta parte nu vad de ce as programa. Nu ma vad in stare sa programez pe tren, avion sau in aeroport. Sa fim seriosi, ai nevoie de un anumit cadru pentru a programa + access la anumite resurse interne.

Eu merg pe varianta desktop + 2 monitoare(cat mai mari).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate