Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Folie auto far

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Am deschis acest topic pentru a afla impresiile celor care si-au pus folie clara pe far iar ulterior si-au dat-o jos sau au inlocuit-o.

Chestiunile tehnice de interes sunt:
- cum se scoate folia de pe far, cu aer cald?
- pe plasticul farului raman urme vizibile de la folia veche (lipici, dungi, etc)?
- cum se schimba regimul termic al farului cand acesta este cu becuri calde, halogen?
- cu cat reduc in mod real luminozitatea?
- cat dureaza o folie de far exploata in conditii normale de RO, o masina care circula pe toata perioada anului;
- cine si-a scos-o de ce nu si-a mai pus (am inteles ca sunt si astfel de utilizatori, n-am reusit sa vorbesc cu unul).

Multumesc pentru contributie.

#2
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
eu am folie clara pe faruri, am decis sa pun folie ca sa nu mai schimb geamurile de la faruri, e pusa de aproape un an si nu se vede ca e acolo, nu afecteaza cu nimic lumina daca e curata, inca n-am dat-o jos sa vad ce ramane dupa ea, nu cred sa ramana urme, eu am lupe cu xenon si vad ca n-are treaba cu caldura

#3
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014

Quote

eu am lupe cu xenon si vad ca n-are treaba cu caldura
Xenonul lucreaza la temperaturi mult mai scazute decat halogenele.

#4
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
asa e, dar lupa concentreaza mai puternic decat oglinda farului

#5
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
Reînvii un pic subiectul ăsta,  ptr ca tot nu a raspuns nimeni...  Aș dori să  aflu dacă ați reușit sa dați folia jos și cum ați făcut-o!
Mulțumesc!


View PostSpeedo, on 29 iulie 2014 - 23:11, said:

Am deschis acest topic pentru a afla impresiile celor care si-au pus folie clara pe far iar ulterior si-au dat-o jos sau au inlocuit-o.

Chestiunile tehnice de interes sunt:
- cum se scoate folia de pe far, cu aer cald?
- pe plasticul farului raman urme vizibile de la folia veche (lipici, dungi, etc)?
- cum se schimba regimul termic al farului cand acesta este cu becuri calde, halogen?
- cu cat reduc in mod real luminozitatea?
- cat dureaza o folie de far exploata in conditii normale de RO, o masina care circula pe toata perioada anului;
- cine si-a scos-o de ce nu si-a mai pus (am inteles ca sunt si astfel de utilizatori, n-am reusit sa vorbesc cu unul).

Multumesc pentru contributie.


#6
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3KUnP5TcZmM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MMOfwhp3fKQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by matrwe, 20 February 2015 - 10:11.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate