Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Distanta receptie WiFi.

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
demafly

demafly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 07.08.2010
Salut.
Eu am un Router HuaweiHG658,din acela de la ClickNet,care emite WiFi in banda 20/40 MHZ cu protectie WPA2-PSK (pot sa o schimb in WEP sau WPA-PSK).
La vecinul de peste drum (~45metri),eu prind semnal WiFi de la mine cu telefonul,dar foarte slab semnalul.
As putea cu un adaptor de genul acesta ,sa il conectez la PC la acel vecin si in loc de acea antena micuta pe care o are adaptorul sa conectez o antena Yagi de 10 elementi (care sa fie pusa pe casa,directionata spre router-ul meu,asa fiind distanta doar un perete intre router si antena) ??
De la antena Yagi de pe casa la adaptor sa duc un cablu.
Ce spuneti,ar functiona ?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Chiar daca vei receptiona, semnalul va fi extrem de slab.

http://www.tp-link.c...t/calculator/#2

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
1. Antena Yagi - ar fi speciala ptr 2,4 GHz ?
2. Ce distanta ar fi intre antena si adaptor ? Ca asta conetaza enorm. 1-2m e ok, dar daca vrei mai mult ai nevoei de un cablu foarte gros. Pierderile sunt enorme.
3. Probabil ti-ar trebui un adaptor mai puternic daca vrei sa pui antena si 1-2m de cablu - de ex TL-WN7200ND - e de putere mai mare.
4. Sau o alta solutie - un Acces point de exterior cu antena interna - vezi TL-WA7210N - legatura la el s-ar face prin UTP.

#4
sandub69

sandub69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 27.04.2014
Exact asa am si eu la mine acasa am cumparat azi acel adaptor tp-link wn722nc si prind o liniuta dar folosesc o conserva lunga de 28 cm si am bagat antena adaptorului intr-o gaura facuta de mine la baza conservei cum este cantena  si am viteza 1mbs

#5
demafly

demafly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 07.08.2010

View Posteiffel, on 29 iulie 2014 - 15:14, said:


1. Antena Yagi - ar fi speciala ptr 2,4 GHz ?
2. Ce distanta ar fi intre antena si adaptor ? Ca asta conetaza enorm. 1-2m e ok, dar daca vrei mai mult ai nevoei de un cablu foarte gros. Pierderile sunt enorme.
3. Probabil ti-ar trebui un adaptor mai puternic daca vrei sa pui antena si 1-2m de cablu - de ex TL-WN7200ND - e de putere mai mare.
4. Sau o alta solutie - un Acces point de exterior cu antena interna - vezi TL-WA7210N - legatura la el s-ar face prin UTP.

1.Da,antena ar fi speciala pentru 2.4 GHz.
2.As putea pune la distanta de 2m ,doar ca asa intre antena si emitator ar fi un perete+cativa pomi.
3.Oare o placa de retea wireless de genul acesta , ar fi mai buna ?
4.Cum functioneaza acela ?

#6
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VZKc3PBs67c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sunt n astefl de video-uri DYI....merita sa incerci.
sau chiar asta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WkXsS-kTtPo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
demafly

demafly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 07.08.2010
Mihai_3,interesant,dar nu cred ca e de ajuns pentru ce as vrea eu sa fac.

#8
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
nu pleca de la prezumtii niciodata....testeaza si vezi cu ochii tai asa inveti.

#9
demafly

demafly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 07.08.2010

View PostMihai_3, on 29 iulie 2014 - 17:03, said:

nu pleca de la prezumtii niciodata....testeaza si vezi cu ochii tai asa inveti.
Inteleg ce zici,dar la ce vreau eu cred ca ar trebui ceva mai mare,tinand cont ca intre router si antena ar fi un perete(din boltari,nu beton),cativa pomi si sunt si stalpii de curent(care cred ca afecteaza semnalul WiFi),distanta totala fiind de aprox.45metri.

Voi ce ati recomanda pentru o receptie cat mai buna ?

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postdenis97denis, on 29 iulie 2014 - 15:53, said:

1.Da,antena ar fi speciala pentru 2.4 GHz.
2.As putea pune la distanta de 2m ,doar ca asa intre antena si emitator ar fi un perete+cativa pomi.
3.Oare o placa de retea wireless de genul acesta , ar fi mai buna ?
4.Cum functioneaza acela ?

1. ok.
2. ar fi o problema
3. da, dar nu cu mult - ce ti-am recomandat eu pe usb are 500mW putere.
4. functioneaza la fel ca Wi-Fi-ul de pe un router.
Un router Wi-Fi e compus din routerul propriu zis, un AP - partea e emisie wi-fi si, de obicei un switch. AP-ul e doar partea de radio.
Avantajul e ca poti merge la el cu cablu UTP - pierderile sunt mult mai mici, si poti sa te duci astfel zeci de metrii. In plus are antena directiva cu castig in interior si are si mufa ptr antena suplimentara.

#11
demafly

demafly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 07.08.2010
Am inteles.
Deci as putea sa pun Acces Point-ul sus pe casa impreuna cu antena ,iar de acolo sa duc cablu la PC ?
Modelul de Acces Point pe care mi l-ai sugerat e undeva in jur de 230 RON,altele la preturi mai mici nu sunt utile ? Ca daca au loc pentru antena exterioara de receptie,e ok,ca acolo as pune antena Yagi.

#12
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
AP-ul ala pe casa o sa aiba viata grea acolo, gandeste-te la soare, frig ploaie prevad ca nu va avea viata prea lunga acolo.
Exista niste cutii speciale pentru asa ceva.

#13
demafly

demafly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 07.08.2010
L-as putea pune intr-o cutie inchisa,izolata,ca sa fie pazit de soare ,frig,ploi,grindina,etc...
Ma gandesc ca il pot baga intr-o cutie de genul,antena fiind externa,legata de el.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
1. Da, posibil sa nici nu ai nevoie de antena la 45m - antena lui interioara are castig destul de bun.

2. La preturi mai mici gasesti doar din cele de interior - nu le poti monta afara.

#15
demafly

demafly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 07.08.2010
Da,dar mai bine pun si o antena suplimentara ,sa nu apara probleme cu semnalul.
Deci ce ziceti,cu un Acces Point sus pe casa la vecin + o antena,voi prinde macar 60% din semnalul unui Router Huawei HG658 aflat la aprox.45m si cu obstacole(un perete,cativa pomi si sunt si stalpii de curent ) ??

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Stalpii de curent nu sunt o problema.
Pomii pot fi o mare problema - frunzele lor contin apa. Apa atenueaza puternic frecventele peste 2 GHz.

In mod normal e bine sa nu existe niciun obstacol.
Nu stiu in ce masura se poate pune o antena de castig mai bun la routerul Huawei. Nu l-am vazut niciodata - dar daca are antena detasabila vezi ca exista antene de 8-9dB castig ce se pot insuruba direct pe el.

#17
demafly

demafly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 07.08.2010
Da,problema e ca nu pot pune antena externa la Route.

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nu neaparat externa. Una interna - la fel cu cea din spatele lui dar mai mare.
Dar ptr asta trebuei sa fie demontabila cu mufa SMA-RP. si pui ceva de genul - http://www.tp-link.c...el=TL-ANT2408CL

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate