Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

sistem - buget 3000 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
Ca monitor il am pe asta : http://www.emag.ro/m...p/pd/E8TSNBBBM/
Ca placa video am un prieten care o vinde pe asta la 850 RON (folosita doar 3 saptamani) : http://www.pcgarage....b-ddr5-384-bit/

Vreau doar sa stiu cam in ce sistem m-as incadra la un pret de 3000 RON( fara placa video) . Probabil ca sistemul o sa-l iau mai tarziu(2-3 luni). Intai placa video. Dar as vrea sa stiu unde stau si daca are rost sa cumpar placa video acum.
Sistemul va fi folosit la de toate : gaming, programare, filme etc.


Ca componente ce as putea sa le mai folosesc : tocmai mi s-a stricat placa de baza la un dell N5010. Banuiesc ca pot folosi deocamdata hard-ul de la el(SATA), probabil printr-un adaptor. Dar are doar 5400 rpm.

#2
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
http://www.mediadot.ro/wishlist/47221/

Si deja n`am pe unde sa mai cheltui bugetul.
Ai o sursa excelenta, arhisuficienta pentru ce consum ai pe acolo, un i5 ce va rula orice joc fara nicio discutie, nu are rost i7 in cazul de fata, sporul de performanta in jocuri e aproape zero.
Ai un SSD de 120GB pentru sistemul de operare si programele de baza + un HDD de 1TB pentru stocare.
O carcasa ok, racita corespunzator si o placa de baza cu suport si pentru viitoarea generatie de procesaore Intel, Broadwell.

Eventual, ai mai putea plusa la carcasa, spre ceva mai solid, eventual si antifonat daca tii la liniste:
http://www.mediadot....4-titanium-grey

In orice caz, e prea devreme sa-ti faci planurile de pe acum.
Ne auzim cu 2-3 zile inainte de achizitie.

PS: Sper sa ai sursa de minim 500W reali daca vrei sa foloseste acum R9 280X`ul.

Edited by georgik12, 29 July 2014 - 10:13.


#3
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postriotx, on 29 iulie 2014 - 10:02, said:

Ca placa video am un prieten care o vinde pe asta la 850 RON (folosita doar 3 saptamani) : http://www.pcgarage....b-ddr5-384-bit/

Vreau doar sa stiu cam in ce sistem m-as incadra la un pret de 3000 RON( fara placa video) . Probabil ca sistemul o sa-l iau mai tarziu(2-3 luni). Intai placa video. Dar as vrea sa stiu unde stau si daca are rost sa cumpar placa video acum.
Cumpara placa grafica, chiar daca nu o sa o folosesti 3 luni.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Merge cumparata, dar trebuie neaparat testata. Altfel dupa 3 luni daca nu merge nu ti-o mai primeste nimeni inapoi, oricat de prieten ar fi.

#5
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Da, trebuie testata (se cam subintelege asta), dar oricum presupun ca are si garantie valabila.

Si fiind un prieten, daca se strica placa poate apela la el in caz ca magazinul spune ca garantia nu e transferabila.

Toate astea plus pretul justifica achizitionarea placii grafice.

#6
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010

View PostSeb, on 29 iulie 2014 - 11:07, said:

Da, trebuie testata (se cam subintelege asta), dar oricum presupun ca are si garantie valabila.

Si fiind un prieten, daca se strica placa poate apela la el in caz ca magazinul spune ca garantia nu e transferabila.

Toate astea plus pretul justifica achizitionarea placii grafice.

View Postgeorgik12, on 29 iulie 2014 - 10:12, said:

http://www.mediadot.ro/wishlist/47221/

Si deja n`am pe unde sa mai cheltui bugetul.
Ai o sursa excelenta, arhisuficienta pentru ce consum ai pe acolo, un i5 ce va rula orice joc fara nicio discutie, nu are rost i7 in cazul de fata, sporul de performanta in jocuri e aproape zero.
Ai un SSD de 120GB pentru sistemul de operare si programele de baza + un HDD de 1TB pentru stocare.
O carcasa ok, racita corespunzator si o placa de baza cu suport si pentru viitoarea generatie de procesaore Intel, Broadwell.

Eventual, ai mai putea plusa la carcasa, spre ceva mai solid, eventual si antifonat daca tii la liniste:
http://www.mediadot....4-titanium-grey

In orice caz, e prea devreme sa-ti faci planurile de pe acum.
Ne auzim cu 2-3 zile inainte de achizitie.

PS: Sper sa ai sursa de minim 500W reali daca vrei sa foloseste acum R9 280X`ul.
Da. Probabil e mai bine sa ne auzim cu 2-3 zile inainte. Multumesc. O sa iau placa video acum. N-am pe ce sistem sa o pun acum. Dar sa nu pierd pontul.
Poate gasesc sa o testez cumva. Chiar la el poate. Placa mai are 34 luni garantie la Azerty.

#7
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
O testezi la prietenul tau.

#8
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
Imi puteti va rog recomanda si o optiune de pe pcgarage ? Am vazut ca acolo au si optiunea de 4 rate la BCR(fara dobanda si alte acte necesare). Asta e perfect pentru mine. Sistemul recomandat de pe mediadot se pare ca iese in cel mai bun caz cu 200 RON in plus. Multumesc anticipat.

Din ce am citit pe forum-ul lor am ajuns la optiunea urmatoare : http://www.pcgarage....ishlist/940381/

Acum nu sunt constient daca cei de pe pcgarage sunt mai scumpi ca mediadot la toate piesele. Atunci mai degraba astept si iau de pe mediadot.
De asemenea, se merita un model i5 cu K ? Am inteles ca astea sunt specifice pt overclock.

Edited by riotx, 29 July 2014 - 14:18.


#9
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Pune o Super Flower Golden Green de 600W sau Golden Green Pro de 550W (recoamandat).
Ambele peste Seasonic`ul ala, care are destui ani in spate ca electronica.

In rest, arata ok, desi nu vad rostul unei H97 fara port M.2 sau Sata Express, ca nu schimbi tu la anul CPU`ul.

Nu merita K`ul pentru jocuri, diferenta de performanta e infima raportata la diferenta de pret (doar K`ul e 150 lei in plus, mai dai 100 lei in plus la placa de baza si inca vreo 150 pe un cooler ok si s`au dus 400 lei pentru 2-3FPS`uri).
Intel Haswell i5-4670K vs. i7-4770K Comparison Review | techPowerUp

#10
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Cum ai dat de modelul ala de hard disk?

Si eu zic ca nu merita overclocking-ul. Procesor mai scump, placa de baza mai scumpa, radiator after-market - toate sunt cheltuieli suplimentare ce nu se justifica prin rezultatul obtinut.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Hardul ala nu parcheaza capetele - e ptr sistemele de supraveghere - DVR.
Recomand sa-ti iei alt model.

#12
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
Ok. Am renuntat la ideea de procesor cu overclock. Din ce inteleg ar trebui sa ma mai gandesc la placa de baza si hard disk. Ce variante mai am ?

#13
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Poti alege WD Blue 1TB (EZEX).

#14
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
EXEX`ul Blue e o alegere ok.
Ca placa de baza, 2 variante:
- vrei M.2 si Sata Express- Gigabyte - H97- D3H
- nu vrei cele de mai sus - orice cu chipset B85

#15
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Poate alege o placa de baza chiar si cu H81, dar ori schimba procesorul (acum a pus un Haswell Refresh), ori schimba magazinul, cu altul la care update-ul de UEFI e gratuit (daca pune procesor Haswell Refresh pe placa de baza cu H81 sau cu B85, trebuie sa aiba versiune mai recenta de UEFI). Iar daca ramane pe PC Garage, decat sa dea 30 lei pentru update de UEFI/BIOS, mai bine baga banii aia in placa de baza si alege una cu H97.

#16
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
Ok. Am schimbat placa de baza, sursa si ssd-ul. La ssd in special, am procedat corect ? Era o promotie la acesta si l-am mai vazut recomandat pe forum la ei.
Am ramas la urmatoarele componente : http://www.pcgarage....ishlist/940381/

Mai pot schimba ceva ? M-am gandit in special la carcasa. Vad ca au pe pcgarage promotii frumusele(mi se par mie, nu sunt priceput) prin vara primului pc la carcase. Pot sa o inlocuiesc pe asta cu ceva de acolo ?

#17
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Pune SSD Samsung 840 EVO sau Intel 520 sau 530.

#18
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View Postriotx, on 29 iulie 2014 - 15:53, said:

Ok. Am schimbat placa de baza, sursa si ssd-ul. La ssd in special, am procedat corect ? Era o promotie la acesta si l-am mai vazut recomandat pe forum la ei.
Am ramas la urmatoarele componente : http://www.pcgarage....ishlist/940381/

Mai pot schimba ceva ? M-am gandit in special la carcasa. Vad ca au pe pcgarage promotii frumusele(mi se par mie, nu sunt priceput) prin vara primului pc la carcase. Pot sa o inlocuiesc pe asta cu ceva de acolo ?
Iti faci cam multe planuri acum daca il iei peste 2-3 luni. Acum doar ai vazut cam ce poti sa iei si cam atat, in 2-3 luni sigur o sa poti sa iei ceva mai bun in banii astia si va mai trebui sa deschizi un topic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate