Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Unde pot repara un mouse (Cyborg)

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011
Salut, am primit un mouse de la un prieten, nu orice mouse, cyborg mad catz rat7 6400dpi. Pretul lui este destul de piperat, si am varsat un pahar de suc pe el, am reactionat la fractiune de secunda dar degeaba. L-am deconectat de la pc, si l-am lasat la uscat, functioneaza toate butoanele, mai putin senzorul, nu pot sa misc cursorul. Cat ma costa si unde-l pot repara mai exact? in oras la mine, Craiova, nu se baga nimeni cand aude de el... Banuiesc ca ar trebui trimis in capitala, service specializat?

#2
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 03.02.2009
l-ai lasat la uscat cu sucul pe el??incearca cu niste alcool de 96 grade ......bagat intr-un fas-fas Clin de geamuri.....si pulverizeaza pe el sau cu betisoare de urechi imbibate in alcool.

#3
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Ia un bol, umple-l cu orez, pune mouseul in bol si peste noapte vin niste chinezi sa iti repare mouseul. Ai grija sa fie bun orezul, ca altfel se supara baietii si nu ti-l mai repara.

Edited by Nenea Zap, 29 July 2014 - 01:07.


#4
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011
am varsat partial, l-am scuturat bine si uscat cu feonul, ce era sa fac, n-aveam nici surubelnite, si nu cred ca m-as fi descurcat asa bine cu desfacutul, si nici cum sa-l curat, ce solutie sa nu ii produc vreun scurt, ceva... stiu ca n-a fost o idee foarte buna, constient de asta, dar v-am zis, nu stiam ce sa fac.

Edited by 1hhgabriel, 29 July 2014 - 01:29.


#5
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 03.02.2009
suc+feon ai transformat pe acolo prin inauntru zone lipiciose.incearca sa pulverizezi alcool pur.

#6
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011
sa pulverizez peste mouse, trebuie desfacut presupun.. o sa incerc, nu pot provoca alte daune nu? pulverizand cu alcool

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 Nenea Zap, on 29 iulie 2014 - 01:07, said:

Ia un bol, umple-l cu orez, pune mouseul in bol si peste noapte vin niste chinezi sa iti repare mouseul. Ai grija sa fie bun orezul, ca altfel se supara baietii si nu ti-l mai repara.
Ha, Ha, Ha! Zau ca nu ai experimentat niciodata "solutia" salvatoare cu orez.
Nu-i la fel de buna ca atunci cand dezasamblezi device-ul si cureti toate zonele umede cu servetele sau betisoare de urechi, dar tot e mai bine decat sa-l lasi asa cum e, plin de apa.

 1hhgabriel, on 29 iulie 2014 - 01:57, said:

sa pulverizez peste mouse, trebuie desfacut presupun.. o sa incerc, nu pot provoca alte daune nu? pulverizand cu alcool
Da, trebuie desfacut complet. In mod normal ar trebui sa fie noob-proof, si atat timp cat filmezi tot procesul de dezasamblare ar trebui sa poti vedea cum il asamblezi inapoi.
Alcoolul pur (fara adaos de apa) se evapora destul de rapid si prin urmare nu apuca sa afecteze vreo componenta.

P.S.: uite, am gasit si un clip youtube cu procesul de dezasamblare. Urmareste-l si decizi pe urma daca vei reusi sa-l desfaci, sau mai bine rogi un prieten cu maini mai pricepute.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/88kp7V1q_TI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Hider141, 29 July 2014 - 07:18.


#8
marian78ro

marian78ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 08.09.2009

 1hhgabriel, on 29 iulie 2014 - 01:57, said:

sa pulverizez peste mouse, trebuie desfacut presupun.. o sa incerc, nu pot provoca alte daune nu? pulverizand cu alcool
pentru mai multa siguranta scoate-i bateria/acumulatorul cand faci asta, pana in momentul cand esti sigur ca e perfect uscat

Edited by marian78ro, 29 July 2014 - 07:12.


#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 marian78ro, on 29 iulie 2014 - 07:11, said:

pentru mai multa siguranta scoate-i bateria/acumulatorul cand faci asta, pana in momentul cand esti sigur ca e perfect uscat

Acest tip de mouse are asa ceva?

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Nu are, dar tentatia de a posta la plesneala/in necunostinta de cauza e prea mare pentru unii.

Edited by Hider141, 29 July 2014 - 08:50.


#11
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011
Bun, pai mare filosofie nu e sa-l desfac, cred, mersi pentru video. Acum ma apuc de el, e pierdere destul de mare, si tin sa precizez ca l-am tinut vreo luna asa... in stadiul asta, e posibil sa se fi agravat?

#12
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011
Deci, acum l-am desfacut complet, sa-i las toate componentele in orez? :)) sau astept pana maine, iau de la o farmacie alcool pur, sau de unde pot procura, si pulverizez?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate