Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Somaj dupa absolvire

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
raul1ro

raul1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 17.02.2011
Am o intrebare la care nu gasesc raspuns. Daca primesc somaj dupa absolvire si in toamna vreau sa intru la facultate mai pot? O sa mai primesc somaj? Va fi vre-o problema?

#2
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010

 raul1ro, on 28 iulie 2014 - 09:31, said:

Am o intrebare la care nu gasesc raspuns. Daca primesc somaj dupa absolvire si in toamna vreau sa intru la facultate mai pot? O sa mai primesc somaj? Va fi vre-o problema?
Poti sa iei somaj dupa absolvire si cand intri la facultate ti-l taie(trebuie sa ii anunti ca urmezi o forma de invatamant)

#3
Arcanto

Arcanto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 29.07.2013
Daca intri la facultate, somajul va fi stopat, daca nu comunici ca esti la facultate si inca primesti somaj, mai mult ca sigur o sa fii pus sa dai banii inapoi.

#4
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006
Alții care vor bani gratis? Nu mai bine te-ai angaja?

Ce mă enervează toți cei care abuzează cât pot de mult de sistemele de asistență socială. De-aia sintagma ”asistat social” a primit conotații atât de negative, iar cei care au într-adevăr nevoie posibil să nu primească nimic, din cauza înăspririi regulilor, tocmai ca să evite abuzurile. La muncă! Apoi la șomaj!

#5
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
Pune mana si munceste ca din cauza mentalitatii asteia merge tara prost.

#6
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 raul1ro, on 28 iulie 2014 - 09:31, said:

Am o intrebare la care nu gasesc raspuns. Daca primesc somaj dupa absolvire si in toamna vreau sa intru la facultate mai pot? O sa mai primesc somaj? Va fi vre-o problema?
Daca mergi in primele 3 luni dupa ce ai absolvit il primesti..dar dupa ce iti bagi dosarul doar dupa vreo 3 luni iti trimite somaju.
ps:apropo..o sa iti dea doar 250 de ron,de fapt e ajutor de somaj nu somaj.

Edited by I2O, 28 July 2014 - 10:23.


#7
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010

 alexcrist, on 28 iulie 2014 - 10:04, said:

Alții care vor bani gratis? Nu mai bine te-ai angaja?

Ce mă enervează toți cei care abuzează cât pot de mult de sistemele de asistență socială. De-aia sintagma ”asistat social” a primit conotații atât de negative, iar cei care au într-adevăr nevoie posibil să nu primească nimic, din cauza înăspririi regulilor, tocmai ca să evite abuzurile. La muncă! Apoi la șomaj!

Vezi sa nu te enerveze pe tine mai tarziu pierderea locului de munca si sa ajungi in aceeasi situatie. Tu ai impresia ca toti somerii care sunt asistati stau acasa ca le place? Nu. Stau acasa pt ca nu sunt locuri de munca! Desigur... nu ai cum sa intelegi situatia deoarece INCA nu ai trecut prin ea.

#8
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006

 Autumn_Dream, on 28 iulie 2014 - 11:04, said:


Vezi sa nu te enerveze pe tine mai tarziu pierderea locului de munca si sa ajungi in aceeasi situatie. Tu ai impresia ca toti somerii care sunt asistati stau acasa ca le place? Nu. Stau acasa pt ca nu sunt locuri de munca! Desigur... nu ai cum sa intelegi situatia deoarece INCA nu ai trecut prin ea.

Tu observi ce se dicută aici, sau comentezi să te afli în treabă?

Cine nu are și nu își găsește loc de muncă, din partea mea un mare DA să fie ajutat. Atât prin șomaj (bani), cât și un minim de ajutor să i se găsească ceva de făcut. Însă aici e vorba de elevi, absolvenți de liceu, care la nici câteva săptămâni de BAC gata vor șomaj, să poată merge la mare pe banii statului. Păi e frumos?

#9
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 Autumn_Dream, on 28 iulie 2014 - 11:04, said:


Vezi sa nu te enerveze pe tine mai tarziu pierderea locului de munca si sa ajungi in aceeasi situatie. Tu ai impresia ca toti somerii care sunt asistati stau acasa ca le place? Nu. Stau acasa pt ca nu sunt locuri de munca! Desigur... nu ai cum sa intelegi situatia deoarece INCA nu ai trecut prin ea.

cacat ... la absolvirea liceului mai degraba as initia un thread despre froma CV-ului si tips-uri despre interviu decat despre ajutorul de somaj ...

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 alexcrist, on 28 iulie 2014 - 11:07, said:

Păi e frumos?
E legal. Degeaba discutam despre o chestie cand ea a fost reglementata. Tu ai dreptate pe fond dar mai degraba hai sa vedem cum votam, cum iesim in strada, cum sa anulam astfel de aspecte. Dar ca o persoana fructifica efectul unei legi nu are haz.

Edited by neagu_laurentiu, 28 July 2014 - 11:28.


#11
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010

 alexcrist, on 28 iulie 2014 - 11:07, said:

Tu observi ce se dicută aici, sau comentezi să te afli în treabă?

Cine nu are și nu își găsește loc de muncă, din partea mea un mare DA să fie ajutat. Atât prin șomaj (bani), cât și un minim de ajutor să i se găsească ceva de făcut. Însă aici e vorba de elevi, absolvenți de liceu, care la nici câteva săptămâni de BAC gata vor șomaj, să poată merge la mare pe banii statului. Păi e frumos?

Arata-mi-l tu pe ala care angajeaza pe cineva FARA experienta imediat dupa BAC. Initiatorul a si spus ca il intereseaza PANA intra la facultate.

#12
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
oricum somajul ti-l da incepand cu luna octombrie, deoarece se considera ca 2 luni dupa bac (aug, sept) iti cauti

#13
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006

 neagu_laurentiu, on 28 iulie 2014 - 11:23, said:

E legal. Degeaba discutam despre o chestie cand ea a fost reglementata. Tu ai dreptate pe fond dar mai degraba hai sa vedem cum votam, cum iesim in strada, cum sa anulam astfel de aspecte. Dar ca o persoana fructifica efectul unei legi nu are haz.

E o mentalitate de cacao, asta e problema. Că e legal sau nu, e mai puțin relevant. Legal e și să te bagi în față la o coadă la care așteaptă în picioare mulți oameni de multe zeci de minute. Dar tot nu e frumos.

Dacă majoritatea nu ar avea mentalitatea asta, atunci n-ar conta că unii (puțini) mai abuzează pe ici-colo de câte-o portiță legală. Dar dacă mentalitatea majorității e de cacao, putem noi să votăm și cu noi înșine, că majoritatea tot împotriva noastră va vota și legea va rămâne la fel.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 alexcrist, on 28 iulie 2014 - 12:37, said:

E o mentalitate de cacao, asta e problema.
Asta se schimba mult mai greu doar cu vorba buna.

Edited by neagu_laurentiu, 28 July 2014 - 12:49.


#15
raul1ro

raul1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 17.02.2011
Multumesc Autumn_Dream ca ai inteles macar tu ca vreau somaj pana intru la facultate.
Alexcrist sigur din cauza ca eu si inca n persoane luam somaj(o suma cu care traiesti la limita) nu merge bine treaba in tara. Dar cei din parlament iau n mii sau chiar milioane de euro pe nimic nu e nici o problema,  dar multe persoane vor sa se angajeze si nu au unde si se bazeaza pe somaj ca sa isi cumpere o paine sau in cazul meu vreau doar cateva luni dupa care vreau sa merg la facultate ca sa imi fac un trai mai bun e un abuz. Daca tu ai fi dispus sa imi oferi un loc de munca cu minim 30 de milioane pe viata eu imi las scoala si si somajul acesta de cateva monezi.

Edited by raul1ro, 28 July 2014 - 17:20.


#16
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

 Autumn_Dream, on 28 iulie 2014 - 12:02, said:

Arata-mi-l tu pe ala care angajeaza pe cineva FARA experienta imediat dupa BAC. Initiatorul a si spus ca il intereseaza PANA intra la facultate.
Auchan, Praktiker, SEWS-R (aici au tot timpul locuri libere deoarece fug oamenii de volumul de munca) etc

In urma cu o saptamana era la tv un reportaj despre un antreprenor italian care a deschis o croitorie in Flamanzi (Botosani), dar oamenii nu vor sa vina sa munceasca. Una zicea ca de ce sa se oboseasca cand poate sta acasa sa primeasca bani.

Raul, pe principiul "daca fura ala de ce sa nu fur si eu" ne sapam singuri groapa. Mai bine incercam sa facem ceva cu ei.
Am prieteni care au dat bacul acum si s-au angajat deja (dar nu merg in toamna la facultate). Au 90 de zile perioada de proba, adica daca doresc sa renunte pot sa o faca fara preaviz si alte prostii (asa am inteles de la ei).

Edited by Corupt, 28 July 2014 - 17:22.


#17
raul1ro

raul1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 17.02.2011
Problema e ca imi sare mie repede in cap dar de cei din parlament nu zice nimic.

Edited by raul1ro, 28 July 2014 - 17:45.


#18
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014

 opop, on 28 iulie 2014 - 12:07, said:

oricum somajul ti-l da incepand cu luna octombrie, deoarece se considera ca 2 luni dupa bac (aug, sept) iti cauti

gresit.

este vorba de 60 de zile dupa data absolvirii celor 12 clase, nu a bacalaureatului

bacalaureatul poti sa nici nu ti-l iei, nu e problema AJOFM-ului

 raul1ro, on 28 iulie 2014 - 09:31, said:

Am o intrebare la care nu gasesc raspuns. Daca primesc somaj dupa absolvire si in toamna vreau sa intru la facultate mai pot? O sa mai primesc somaj? Va fi vre-o problema?

poti dar trebuie sa declari ca ai intrat la facultate.

deci in octombrie mergi sa le zici ca  esti student si nu te mai incadrezi pt primirea ajutorului de somaj

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate