Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

perspectiva la nivelul ochilor (1,8m)

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
guttuso

guttuso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 31.03.2010
Salutare,

Am urmatoare problema pe care nu reusesc sa o rezolv. Trebuie sa fac un desen din doua puncte de perspectiva la nivelul ochilor (1,8m).
Trebuie sa desenez o cladire care are 3m inaltime, insa nu stiu cum trebuie sa ma pozitionez fata de linia orizontului astfel incat desenul sa fie reprezentat de la 1,8m.

Multumesc!

Attached Files


Edited by guttuso, 26 July 2014 - 18:36.


#2
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 guttuso, on 26 iulie 2014 - 18:19, said:

Salutare,

Am urmatoare problema pe care nu reusesc sa o rezolv. Trebuie sa fac un desen in doua puncte de perspectiva la nivelul ochilor (1,8m).
Trebuie sa desenez o cladire care are 3m inaltime, insa nu stiu cum trebuie sa-ma pozitionez fata de linia orizontului astfel incat desenul sa fie reprezentat de la 1,8m.

Multumesc!

Poti fi mai precis? oricum exista posibilitatea de a face doua foto digitale...si te-ai scos ( apropo ce-ai postat nu este nici pe departe ce-ai tu nevoie si conteaza mult deasemeni si distantata fata de obiect).

Edited by gicaru, 26 July 2014 - 18:36.


#3
Guest2010

Guest2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 14.05.2012
Inchide ochii si imagineaza-ti.

#4
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 Guest2010, on 26 iulie 2014 - 18:40, said:

Inchide ochii si imagineaza-ti.

adica...am 1,8m si vad "pe cladire"?

Edited by gicaru, 26 July 2014 - 18:43.


#5
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012

 guttuso, on 26 iulie 2014 - 18:19, said:

nu stiu cum trebuie sa ma pozitionez fata de linia orizontului astfel incat desenul sa fie reprezentat de la 1,8m.

Oare nu ar trebui sa fii la 1,8 m inaltime fata de sol?

In imagine ai perspectiva unei furnici si a unei pasari.

Attached Files



#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Exprimarea nu este clara, sau chiar gresita.

Ce anume doresti sa spui prin " doua puncte de perspectiva diferite" ???

Exista redare cu mai pulte puncte principale de vedere, dar in mod sigur te depasesc si subiecte mult mai simple.
Cele din desenul atasat, sunt puncte de resectie, sau puncte de fuga oarecare.
O alta varianta, ar fi ca se cer doua desene complet diferite....

 OutOfMind, on 26 iulie 2014 - 19:01, said:

Oare nu ar trebui sa fii la 1,8 m inaltime fata de sol?

In imagine ai perspectiva unei furnici si a unei pasari.

Daca a specificat inaltimea de 1,8m si cladiri normale ca si subiect, schitele atasate de tine sunt off topic.
Jos ai perspectiva aeriana, cu linia de orizont ( inaltimea, sic..) deasupra blocului turn.
Sus ai o redare f. joasa, dar scolareasca, deoarece intr-o schita finala nu se redau lucrurile mascate, decat daca pavimentul este din sticla...
Chiar si ordinea amplasarii in pagina, este nenaturala...( aeriana jos, si invers...)

Redarea de la inaltimea de 1,8m sau de 1,7m, este o conventie ca si celelalte reguli de redare in perspectiva, fiind abordarea cea mai comuna.
Se alege usor, deoarece cam atat este inaltimea ochilor pt. un om care sta sau merge biped.
Ochii sunt de regula la jumatatea capului, iar capul are ~ 25cm, iar inaltimea medie este de +/- 1,8m

Unitatea de masura este tot o conventie in redare, si valoarea ei reala pe hartie, se ia la voie sau la indicatia celui care da tema.
Linia de orizont se trage in general la treimea superioara a foii, si asta este tot o conventie.
Apoi se marcheaza punctul principal de vedere, se alege unitatea de masura reala la voie, si se marcheaza pe marginea verticala a cadrului, obtinand modularea in perspectiva, prin linii care pleaca din PV.

Edited by loock, 26 July 2014 - 19:19.


#7
guttuso

guttuso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 31.03.2010
Mai jos este o imagine mai detaliata a ceea ce vreau sa reprezint.
Ce nu stiu este cum situez caldirea fata de linia orizontului.
Multumesc!

Attached Files


Edited by guttuso, 26 July 2014 - 19:21.


#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Am scris mai sus.
Este o conventie ( regula), si se traseaza orizontal la treimea superioara a cadrului.
O alta varianta, este la sfertul superior al cadrului.

Atat redarea in proiectie cilindrica, cat si redarea in proiectie conica, sunt niste procedee artificiale, bazate pe conventii artificiale, si ele nu redau exact realitatea, ci doar impresia ei.

Edited by loock, 26 July 2014 - 19:28.


#9
guttuso

guttuso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 31.03.2010
1. Trasez linia orizontului confor conventiei
2. Delimitez intaltimea privitorului
3. Cum incep desenul cladirii conform cerintei?

#10
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012
@loock Era doar o imagine de pe prima pagina de cautare google, nu s-a vrut a fi rezolvarea pentru el. Evident ca nici perspectiva furnicii nu e corecta, parand ca se afla sub cladire si ca are raze x.
Intentia era ca initiatorul sa isi imagineze unde se afla ochii lui, raportat la cele 2 perspective din exemplu.

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 guttuso, on 26 iulie 2014 - 19:28, said:

1. Trasez linia orizontului confor conventiei
2. Delimitez intaltimea privitorului
3. Cum incep desenul cladirii conform cerintei?

Inainte sa incepi sa desenezi, trebuie sa ai idee despre coordonate spatiale, si modul particular de lucru cu ele, in f de tipul de desen abordat.
Am amintit mai sus, ca se marcheaza unitatea de masura pe marginea cadrului, mai intai vertical si apoi orizontal.
Se duc in perspectiva in PV, si se obtin in spatiu coordonatele.

#12
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Intersecția orizontului cu muchia (clădirii) cea mai apropiată de tine, la ceva care ar fi 180cm. Ce-i deasupra e restul până la 300 cm.

#13
ChiftelPrajescu

ChiftelPrajescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 19.06.2014

 guttuso, on 26 iulie 2014 - 18:19, said:

Salutare,

Am urmatoare problema pe care nu reusesc sa o rezolv. Trebuie sa fac un desen din doua puncte de perspectiva la nivelul ochilor (1,8m).
Trebuie sa desenez o cladire care are 3m inaltime, insa nu stiu cum trebuie sa ma pozitionez fata de linia orizontului astfel incat desenul sa fie reprezentat de la 1,8m.

Multumesc!

Oricum ai desena clădirea, va fi corect desenul pentru o anumită distanță până la clădirea respectivă și o anumită elevație desupra ei.

#14
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Așa e, parțial, însă raporturile se păstrează în perspectivă. Muchia cea mai apropiată trebuie să intersecteze orizontul la 0,6 x „ceva”.
180/300=0,6

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate