Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Un stingător pentru fiecare locuință

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
248 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Un stingător pentru fiecare locuință.

Quote

Inițiativa îi aparține unui senator care crede că doar așa numărul victimelor și al pagubelor cauzate de incendii ar putea fi redus.

Mai mult, spune el, și munca pompierilor ar fi ușurată, căci până ar ajunge ei, cetățenii ar putea deja interveni. Chiar dacă mai sunt câteva detalii importante de pus la punct, inițiatorul crede că o asemenea măsură ar aduce numai avantaje.
Ca să fie și mai convingător, senatorul face apel la statistici: 40 de mii de incendii se produc anual în România, spune el, iar dintre acestea mai mult de jumătate în locuințe. Dotarea cu stingătoare devine, astfel, o necesitate.
Specialiștii spun că pentru un apartament de 50-60 de metri pătrați este necesar un tip de extinctor ce costă între 50 și 100 de lei. Alți 20 de lei ar fi cheltuiți anual pentru revizii.
Dacă inițiativa devine lege, respectarea ei va trebui controlată. Pompierii nu au în acest moment dreptul de a intra în casele oamenilor pentru astfel de verificări. Legile în vigoare conțin deja o serie de recomandări.
Administratorii firmelor care comercializează stingătoare spun că în București sunt foarte puține asociații care s-au dotat cu truse antiincendiu. Iar dintre cei care le dețin, și mai puțini sunt cei care le fac revizia periodic.

Capital

La prima vedere ideea e greu de combatut, la a doua vedere stai sa te intrebi daca:
- e timpul sa investesti in fabrici de stingatoare
- senatorul nostru traieste pe alta planeta, nu pe planeta Romania, unde lumea abia plateste curentul si are WC in fundu curtii.

Exista desigur, alternative mult mai cost effective si practice.
Copil fiind, eram foarte interesata de ce pe poarta bunicului era o tablita care avea pe ea o galeata, iar pe a vecinului era aceeasi tablita, doar ca avea pe ea un topor.

Mi s-a explicat ca "pe vremuri", daca lua ceva foc, fiecare trebuia sa ajute cu ceva, in cazul nostru o galeata de apa, iar vecinul un topor.

Satul romanesc era mult mai organizat pre-comunism, dacat e chiar si in zilele noastre.
Ma refer la organziare de bun-simt, practica.

Nu ar fi mai usor ca fiecare bloc sa aiba macar un stingator pe etaj, iar la fiecare 10 case sa e gaseasca un stingator, la coltul satului ?

Chiar e nevoie la fiecare casa de un stingator?

#2
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,890
  • Înscris: 18.12.2011
Sau  Primul Stingator luat pe credit

#3
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 Adm, on 26 iulie 2014 - 15:49, said:

Chiar e nevoie la fiecare casa de un stingator?
Daca stii sa il folosesti, rau nu poa' sa faca. Ai stingator obligatoriu in masina, de ce n-ai avea unul in casa? Acuma chestia e ca omu trebuie sa stie ca daca ii ia foc tabloul electric / uleiul din tigaie / perdeaua de la o tigara trebuie sa faca niste chestii usor diferite, in functie de ce se intampla.

Adica...

[ http://www.eastmidlandstrainingservices.co.uk/firstaidimages/Fire%20Types.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by shefu_de_combinat, 26 July 2014 - 15:55.


#4
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Avand in vedere pagubele care se produc in urma unui incendiu, mai ales la bloc, parca nu e atat de rea initiativa.

#5
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Intra o baba intr-un SEXSHOP si se adreseaza vanzatorului:
- Dragu mamii, as avea si eu nevoie de un vibrator.
- Sigur mamaie, uite acolo sus pe raft avem toate tipurile.
- Pai l-as vrea pe primul din stanga .
- Mamaie, de la ala incolo, ca primul e stingatorul.

ON:Au renuntat la asigurarile obligatorii si au gasit-o pe asta ?

#6
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
stiu si eu ce sa zic, nu cred ca extinctoarele erau problema

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

 -Diana-, on 26 iulie 2014 - 15:53, said:

Avand in vedere pagubele care se produc in urma unui incendiu, mai ales la bloc, parca nu e atat de rea initiativa.

Dupa un an vreau o statistica dupa modul de utilizare a acestuia (ca-n bancu cu cele 2 bile):
La stingerea incendiului : ##%
La batut nevasta: ##%
La batut barbatul: ##%
Aruncat pe geam la betie: ##%
Inghitit de copii: ##%
Vibrator: ##%

Dupa aia vedem daca e buna legea. Si daca e buna, sa vedem daca-i buna la stingerea incendiilor ca poate fi un soi de eugenie ceva...

Edited by maccip, 26 July 2014 - 15:58.


#8
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
Domnu senator are cumva magazin de stingător?
Totuși nu este o idee rea.

#9
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Eu am un stingator in casa. M-am dotat pentru siguranta mea, nu pentru ca m-a obligat vreodata cineva.

Unii dintre voi si-au pus alarme la locuinta. De ce, v-a obligat cineva? Nu, ati constientizat riscul (de spargere a locuintei) si v-ati luat singuri masuri de siguranta. De ce nu ati proceda la fel si cu riscul de incendiu?

#10
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Piuitoare d-alea de gaz ne-au obligat sa punem; stingatoare inca nu.. ideea este buna.

#11
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Mai bine ar investi din multii aia bani europeni care sunt sifonati constant de toate partidele, sa duca o campanie de informare publica si sa convinga lumea de ce e bine sa ai un stingator in casa si sa te invete cum sa il folosesti, nu sa ti-l bage pe gat.

Daca nu cumperi ce se intampla? Vine politia la tine si iti perchezitioneaza locuinta, sa vada daca ai stingatorul ascund prin debara sau sub pat?

Sa nu mai zic ca lumea, mai ales aia pe la tara cu clase putine sunt cel putin idioti. Lasa buteliile deschise si inchid copiii de 2-3 ani in casa cu soba improvizata aprinsa. Ce sa faca astia cu stingatorul? Sa il arunce in foc?

Edited by oauzor, 26 July 2014 - 16:08.


#12
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Maccip, nu inteleg ironia din postul tau.

Alecsandru, cine ne-a obligat sa punem piuitoare si unde scrie asta? E prima data cand aud.

Ouazor, campaniile de informare sunt cu dus si intors: unii nu aud, altii nu vor sa auda.
Evident ca nu ar trebui sa fii obligat prin lege sa ai stingator in casa, insa este o idee buna sa ai.

#13
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

 -Diana-, on 26 iulie 2014 - 16:04, said:

Alecsandru, cine ne-a obligat sa punem piuitoare si unde scrie asta? E prima data cand aud.

Nenea de la gaze; a trebui sa-l si platim... GDF Suez, Arges.

Edited by Alecsandru010, 26 July 2014 - 16:07.


#14
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Nenea de la gaze de la Bucuresti nu ne-a obligat sa punem nimic.

#15
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Mi se pare in sine o idee de luat in calcul, dar cu anumite mentiuni. Unu - degeaba ai stingator daca habar n-ai sa il folosesti. Cant ti-a luat foc bradu de craciun nu ai la dispozitie 5 minute sa te familiarizezi cu utilizarea stingatorului si cu ce trebuie sa faci in caz de.  Prezenta unui stingator in casa ar putea face anumite persoane sa se lupte cu focul chiar daca deja incendiul e peste capacitatea lor de actiune si ar trebui chemati pompierii. In aceasta situatie mai mult s-ar pune singuri in pericol. Daca e sa vorbim de chestii de implementat la scara nationala, ar fi util in paralel cu pus stingatoare prin case si un curs de "ce trebuie sa facem in situatii de urgenta" predat obligatoriu la scoli. Nu doar despre incendii. Cutremure, inundatii, furtuni, epidemii si ce fel de catastrofe mai exista. Majoritatea populatiei este complet nepregatita si fie va sta in loc fie va actiona dupa ureche complicand si mai mult munca serviciilor de urgenta. Dupa care, cunoscand mentalitatea romaneasca, multi isi vor lua un stingator dupa care ala va fi acolo "de la dumnezeu" si n-o sa-l mai verifice nici dracu 10-15 ani pana cand la un eventual incendiu nu va mai fi bun de nimic. La fel poate deveni normativ si existenta unor detectoare de fum/gaze in toate cladirile, poate ar fi chiar mai folositor. Oricum mi se pare ca trebuie gandit mai mult si actionat la o scara mai larga. Asta cu "un stingator in fiecare casa" nu-i neaparat rea, da e mult prea punctuala.

#16
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 Adm, on 26 iulie 2014 - 15:49, said:

Un stingător pentru fiecare locuinţă.
Satul romanesc era mult mai organizat pre-comunism, dacat e chiar si in zilele noastre.
nu era... dar nici hoţoi la guvernare n-avea... mincinoşi, şpăgari şi mari oameni de afaceri după un mandat.
Stau la bloc de 45 de ani, fac pipiluş pe stingătorul lor de nemernici!

#17
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Un stingător într-o locuinţă nu poate fi un lucru rău!
Dacă-i obligatoriu are „iz” de altceva!Şi „pe vremea” lui nea Nicu am fost obligaţi să cumpărăm câte o mască de gaze cu trusă de detoxifiere -sau cum se numea- de la locul de muncă.Unul mai mucalit l-a întrebat pe şeful:„Am mai mulţi copii,ce fac când vin gazele toxice?”.Raspunsul nu s-a lăsat mult aşteptat:„I-o dai la care îţi e mai drag!”...

#18
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Eu cred ca guvernul ar trebui sa dea o lege prin care sa ne oblige sa avem cate ceva prin frigider.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate