Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Apple AirPort Time Capsule - router Wi-Fi ac & co.

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Salutare natiune.

De ceva vreme ma uit si imi trece prin gand sa cumpar o dracie din asta.
Dincolo de functia de router, acum am un TP-link Archer C7 de care sunt destul de multumit, as vrea sa-l pun la treaba si pe partea de back-up si nu stiu in ce masura poate fi util ca NAS.
Nu ma pricep atat de bine dar m-ar interesa sa-l pot folosi ca un fel de cloud propriu si sa-l pot accesa de pe internet de oriunde atunci cand am nevoie.

Banui ca in interior are un hdd de 2TB sau 3TB. Cred ca mi-e suficienta varianta de 2.

Daca ati vazut, folosit, cunoasteti, ce face cutiuta asta alba impartasiti si cu mine/noi, eventual in ce masura credeti ca merita banii ca utilitate.

[ http://images.techhive.com/images/article/2013/06/1253425_1160-100044007-orig.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by d-rive, 26 July 2014 - 12:18.


#2
Saint-Tropez

Saint-Tropez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 19.07.2014
Citeste si la comentarii pe link-ul pe care-l l-ai dat.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. E o iluzie, nu merita sub nici o forma.
2. E un router cu un HDD inclus, care costa cam mult pt ceea ce ofera.
3. Un NAS trebuie sa ofera (zic eu) redundanta, adica minim 2 HDD-uri RAID 1.
4. Ca router e mai banal decat o petarda chinezeasca, ca NAS mai simplist nu exista...

Un NAS de 150 RON Zyxel are functionalitati mult mai avansate ce Time Capsule.

#4
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Saint Tropez, am citit comentariile, am mai citit si recenzii prin alte parti. Parerile sunt impartite.

Adm
Am hdd-uri externe pe care-mi salvez pozele si filmele de familie. Pentru arhivare. Deci pe partea de redundanta, cum bine spui, nu ma deranjeaza prea tare ca are un singur hdd.
La punctul 4 zici ca e mai banal ca o petarda chinezeasca, ca si router. Totusi, folosesc si un AirportExpress si ca semnal, e mai meserias decat TP-Linkul Archer C7.
Ca NAS, in afara de arhivare, accesare a fisierelor de pe internet (poze si filme), precum si back-up pentru mac, nu vreau altceva de la el.

Ce alte variante as avea? Ma intereseaza partea de back-up care mi se pare destul de ok ca software, pusa la dispozitie de apple.

Adica, am vazut si in trecut pareri cum ca apple (mac) nu merita, ca exista variante pc mai ieftine si mai performante, etc. Ceea ce in realitate nu prea sta in picioare cand compari produsele in intregul lor.

P,S. am posibilitatea ca pe unul din usb-urile lui Archer C7 sa-i leg un hdd extern de 3,5 (marime). Doar ca din considerente de spatiu, etc, as fi preferat o chestie cum e dispozitivul asta de la apple cu conditia sa am semnal bun pe wi-fi, sa mearga bine, sa ma pot baza pe el.

#5
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

 d-rive, on 26 iulie 2014 - 12:17, said:


Nu ma pricep atat de bine dar m-ar interesa sa-l pot folosi ca un fel de cloud propriu si sa-l pot accesa de pe internet de oriunde atunci cand am nevoie.


Nu merge accesat decat de un Mac, nu si PC

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate