Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Despre tuica

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
angelpetre

angelpetre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.07.2014
Ce se pune pe fundul cazanului de tuica inainte pentru a nu se prinde boasca de cazan?

#2
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Tata nu pune nimic; insa intre exteriorul cazanului si foc pune o tabla; pana acum n-am observat sa se lipeasca ceva de fundul cazanului cand arunca borhotul.

#3
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Se pune direct borhotul. Bineinteles, inainte se spala bine cazanul.

#4
masterbeta

masterbeta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 08.07.2010
se aduna seara lumea la un pahar de vorba :)

#5
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Ceva de porțelan sau ceramică, un vas, un platou, cioburi (mai mari).

#6
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Un strat bun de nisip cred ca isi face treaba. Ii zice "cazan cu pat fluidizat". :P

#7
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Că tot m-am apucat şi eu zilele astea, ce se poate pune în ţuică să o facă ceva mai deosebită? Am auzit de cafea, ramuri de dud...

#8
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Păi aia nu va mai fi țuică.

#9
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postbogdan2011, on 25 iulie 2014 - 21:34, said:

Că tot m-am apucat şi eu zilele astea, ce se poate pune în ţuică să o facă ceva mai deosebită? Am auzit de cafea, ramuri de dud...

se pun samburi de prune, cateva maini la o caldare

#10
Saint-Tropez

Saint-Tropez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 19.07.2014
Se pun paie

#11
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postangelpetre, on 25 iulie 2014 - 21:10, said:

Ce se pune pe fundul cazanului de tuica inainte pentru a nu se prinde boasca de cazan?

nimic, are inauntru niste lamele care se invart (manual sau astionate de un motoras) - asta daca ai cazan normal de tuica.

#12
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Pai, depinde din ce o faci si de capacitatea cazanului.

Daca e mai mic de vreo 4 galeti, nu se va prinde asa usor, daca e mai mare musai ar fi amestecatorul.
Apoi, borhotul de pruna se va lipi ceva mai greu, cel de mar sau de strugure mult mai usor, de aceea la cele din urma mai bine pui doar zeama ( pierzi ceva din tuica, dar e mai bine decit sa freci cazanul ore in sir!!!!!!!!)

Referitor la ce pui in tuica: numai in cea rece si deja invechita, poti pune 1-2 boabe de cafea la o sticla, pt a-i da culoare si ceva aroma.
Sau o crenguta curatata de dud in sticla.

Am facut un experiment cu o bucatica f mica de ghimbir, si a iesit ceva interesant.

Iar lista este aproape infinita, cu conditia sa nu pui la damigeana.

Iar focul mic, mai ales dupa ce incepe sa curga tuica, dar constant, iar apa de racire cit mai des schimbata.

Si un sfat util: mai ales la primul cazan, oricit de bine ar fi curatata serpentina, primul pahar ( de vin, nu ala mic de tuica) de distilat dat deoparte si folosit fie la frectie cu spirt ( bitter suedez), fie pus in urmatorul cazan.

E mai sigur fara cupru, dar cica si ceva "mitilic" ar fi acolo, datorita punctului de fierbere ceva mai jos decit la cel etilic ( adica primul alcool care ar iesi pe teava ar fi cel metilic, pina cind borhotul ar ajunge la temperatura de fierbere a etilicului)

http://en.wikipedia.org/wiki/Ethanol
http://en.wikipedia.org/wiki/Methanol

Oricum, batrinii asa faceau, si nu greseau!!!

Si inca un sfat: decit sa o faceti o zeama lunga si multa, mai bine dati deoparte recipientul in care colectati tuica cind taria coboara sub vreo 20 de grade, iar ce se mai scurge, cita vreme nu este acra, puneti peste cazanul urmator, sau lasati pt transa urmatoare la fermentat, impreuna cu alte fructe.


PS. Cind stai linga cazanul de tuica, chiar daca nu gusti nici o picatura, simpla respirare a acelui aer tot iti aduce suficient alcool in corp pt a avea probleme cu politia rutiera! Deci atentie!

Edited by fastcojo, 25 July 2014 - 22:48.


#13
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Un se pune nimic bine spalat cazanul si focul nici tare nici incet.Si dat la manivela sau motoras sa mestece pe fundul cazanului.

#14
FoxKids

FoxKids

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.05.2014

View PostSaint-Tropez, on 25 iulie 2014 - 21:43, said:

Se pun paie
Se pun cereale,se pun de toate,am inteles ca se face tuica si din cacat...

#15
Saint-Tropez

Saint-Tropez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 19.07.2014

View PostFoxKids, on 25 iulie 2014 - 23:05, said:

Se pun cereale,se pun de toate,am inteles ca se face tuica si din cacat...

Rachiul de pufoaica, promovat de detinutii patriei.
Paiele au dublu rol acolo. Bine daca vorbim de un caza classic fara instalatie sofisticata.

#16
geomanblack2

geomanblack2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 13.05.2008

View Postbogdan2011, on 25 iulie 2014 - 21:34, said:

Că tot m-am apucat şi eu zilele astea, ce se poate pune în ţuică să o facă ceva mai deosebită? Am auzit de cafea, ramuri de dud...

se pune si cum zici tu ....o mana de cafea legate intr-o carpa/ciorap,cateva ramuri uscate de dud/prun/mar (toate astea pentru a da culoarea aceea maronie),mai poti pune si zahar ars, dar pentru a capata culoarea si gustul corespunzator trebuie sa o ti la butoi minim juma de an,butoiul va trage apa din tuica , va schimba si culoarea.....variantele de mai sus sunt doar pentru cei care vor productie rapida pentru comercializeze.

#17
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Pune o tabla groasa sub cazan si atat. Hac!

#18
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postfastcojo, on 25 iulie 2014 - 22:42, said:

Si un sfat util: mai ales la primul cazan, oricit de bine ar fi curatata serpentina, primul pahar ( de vin, nu ala mic de tuica) de distilat dat deoparte si folosit fie la frectie cu spirt ( bitter suedez), fie pus in urmatorul cazan.

E mai sigur fara cupru, dar cica si ceva "mitilic" ar fi acolo, datorita punctului de fierbere ceva mai jos decit la cel etilic ( adica primul alcool care ar iesi pe teava ar fi cel metilic, pina cind borhotul ar ajunge la temperatura de fierbere a etilicului)

http://en.wikipedia.org/wiki/Ethanol
http://en.wikipedia.org/wiki/Methanol

Oricum, batrinii asa faceau, si nu greseau!!!
Pai tocmai din cauza aia se elimina o prima parte din distilat, pentru ca acolo se concentreaza alcool metilic. Prima parte poate fi aruncata; daca e mai tare, direct in foc. La fel, ultima parte din distilat se arunca pentru ca contine alcooli grei care dau mahmureala. Acum unii spun ca e bine ca separarea sa se faca la a doua distilare unde se separa mai bine decit la prima. Trebuie studiata problema. In orice caz nu are treaba cu serpentina, daca e curata sau nu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate