Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

camera de supraveghere care doar inregistreaza

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
Am nevoie de o camera de supraveghere de exterior dar care sa permita doar inregistrarea.
Defapt, ideea este ca agentul de supraveghere sa nu vada si sa nu aiba acces la aceasta camera. Doar in cazul in care am nevoie sa verific daca a fost vreun incident sa pot accesa inregistrarea.
Voi cum imi sugerati sa fac?

#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,475
  • Înscris: 17.04.2006
Sa...nu montezi monitorul?

#3
cristina81

cristina81

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 04.03.2008

View Posttaurash, on 25 iulie 2014 - 12:16, said:

Am nevoie de o camera de supraveghere de exterior dar care sa permita doar inregistrarea.
Defapt, ideea este ca agentul de supraveghere sa nu vada si sa nu aiba acces la aceasta camera. Doar in cazul in care am nevoie sa verific daca a fost vreun incident sa pot accesa inregistrarea.
Voi cum imi sugerati sa fac?


Iti trebuie o camera de exterior si un dvr de 4 canale (e numarul minim de canale) cu hard disk inclus. Vezi pe aici de exemplu: http://www.sdsmag.ro/

Camera se conecteaza la dvr-ul de 4 canale si toate imaginile sunt stocate pe hard. Cand ai chef sa le vezi conectezi un monitor la dvr si gata.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Sa blochezi vizualizarea acelei camere din soft ?

#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Mai intai alegi rezolutia la care vrei sa inregistrezi:
-rezolutie standard(960x576): camera analogica PAL + DVR analogic
-rezolutie megapixel(1280x720 sau 1920x1080): camera analogica HDCVI + DVR analogic HDCVI sau camera IP megapixel + NVR

DVR/NVRul il legi la retea si dezactivezi dreptul de vizualizare/monitorizare pentru utilizatorul "default", astfel incat, chiar daca ai un monitor conectat la echipament, imaginea nu va aparea pe monitor

Daca vrei sa vizualizezi inregistrarile, te loghezi fie local, fie de la distanta(retata/Internet) pe NVR/DVR cu un utilizator cu drepturi de monitorizare/redare inregistrari

#6
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
Pare cea mai eleganta solutie sa pot bloca din soft.
Am deja dvr+camere. Ce vreau este sa adaug o camera intr-o zona unde nu vreau sa se uite agentul, ci doar sa inregistrez.
Initial ma gandisem sa fie una cu suport card SD si sa inregistrez pe card insa pare mult mai elegant sa blochez vizualizarea.

#7
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ca sa poti bloca din software trebuie sa iti suporte DVRul actual acest lucru. Vezi daca poti schimba drepturile pe utilizatorul "default" al DVRului.

#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ai putea folosi si-o camera ip, cu stocarea pe pc-ul de acasa sau in cloud.

#9
DumitrascuCristi

DumitrascuCristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 19.07.2013
Am un prieten care a facut ceva research la un moment dat, pentru ca a vrut si el sa isi cumpere o camera de supraveghere si a ales ceva de la AXIS (asa se numeste firma). Cred k sunt mai multe modele. Cert e ca par destul de smecheri si seriosi ca au sedii si distribuie prin mai toate tarile.  Unele modele vad ca-s mai mici, nu ies asa in evidenta, gen http://www.titanicsh...CFfOhtAodv1cAYg

#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Atat doar ca apar probleme cand incepi sa folosesti produse de la N+P producatori pentru ca nu ai o platforma integrata-unificata din care sa faci management/vizualizare la toate produsele/camerele/echipamentele.

#11
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
La varianta de inregistrare nu stiu cat de bine stie sa gestioneze situatia in momentul in care spatiul de stocare este plin. Asa pe dvr/nvr stie el ce si cand sa stearga.

Daca am camera pe IP si o conectez la un PC care sa inregistreze cum pot sa-l limitez sa zicem la 100GB si cand i-a umplut sa inceapa sa stearga din ce e mai vechi!?

#12
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Depinde de softwareul de inregistrare. Sau de modul in care face inregistrarea camera pe PC.  Exista software care se conecteaza la camera sau camera care se conecteaza la un software/server.

Prin FTP nu poti face aceasta limitare. Ai nevoie de ceva cu suport NFS/SMB/Windows Share.

#13
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
Ok. Incerc sa verific daca pot face limitarea din DVR pt ca pare cea mai buna varianta pentru mine, mai ales ca am deja o camera pe care o pot instala.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate