Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Intrebare conexiune internet prin router

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
In urma cu cateva zile mi-am cumparat un laptop si un router wireles pentru a avea net mai mobil si a nu sta numai in fata pc-ului toata ziua. Ieri am montat routerul am facut setarile routerului din laptop, am wireles in casa dar cand conectez cablul ce vine din router in pc nu pot sa incarc nici o pagina in timp ce daca-l introduc in laptop netul merge si prin cablu. Ce e si mai interesant e faptul ca dupa ce conectez cablul la pc la Local Area Conexion imi arata ca primeste net insa destul de greu iar Steamul si Counter Strike-ul merg online insa alte aplicatii sau pagini nu.
Trebuie facuta ceva setare in calculator pentru a permite accesul internetului chiar daca vine din router, cineva mi-a spus ceva de o conexiune lan intre router si pc, dar eu numa nu reusesc sa-i dau de capat. Si mi se pare ciuda pentru ca net am dar numa la CS in rest nu se incarca nimic, dar pe direct merge fara probleme. Ceva sugestii?

Edited by hustyus, 21 July 2014 - 22:42.


#2
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
conflict intre porturile 80, 8080, 8000

RUN>cmd> "ipconfig/all" print

apoi posteaza aici.
APP, stii adresa routerului, model, firmware?

#3
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Routerul e un Tenda N150 easy setup(am luat si eu ce era mai ieftin).  Bune prospecte au, iti spune cum sa instalezi routerul da nu zice si cum sa fac sa am net si pe pc.
Dar maine o sa incerc si faza cu ipconfig ca azi nu mai am routerul prin zona.

#4
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Asta e printul de la cmd

Attached Files

  • Attached File  asta.JPG   53.87K   17 downloads


#5
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Acceseaza-l pe adresa 192.168.0.1:8080

#6
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Poti fi putin mai explicit daca te rog? Poate par prea agasant dar nu am mai facut chesti din astea pana acum.

#7
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Ipul respectiv trebuie sa il introduci in browser, la fel ca si cum ai accesa o pagina.

#8
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Ok o sa incerc numa daca nu merge nici o pagina nu stiu de ce ar merge asa, dar incerc orice ca de 3 zile am dureri de cap. Sa fie vreo problema ca eu am facut configurarea routerului pe laptop unde am net si prin cablu si nu direct in pc?
Nu pot accesa vreo pagina!

Edited by hustyus, 23 July 2014 - 01:22.


#9
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Acea pagina este pe localhost, cat timp esti conectat la router de pe pcul respectiv trebuie sa mearga.

Mai poti incerca sa dai un hard reset (sau cum ii zice) la router , si dupa sa intri pe pagina respectiva sa faci tu setarile la internet si wireless.

#10
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Cred ca ar trebuii sa trec pe windows 7 ca poate si widows-ul meu e invechit si nu e bun pt asa ceva.

#11
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Chiar iti recomand sa renunti la xp, ca e plin de gauri de securitate.

Oricum, problema ta nu e de la windows, mai ales ca zici ca iti merge netul cu cablul direct in pc.

#12
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Poi si prin router merge dar doar o aplicatie Cs online:))

#13
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
totul denota o configurare incorecta a routerului. revino la setarile de fabrica si citeste topicul dedicat acestui router


#14
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Azi am avut drum prin oras si le-am explicat problema la 2 service-uri si mi-au zis ca sistemul de operare pare a fi buba. Era de la router daca netul nu venea pe cablu, dar la laptop vine si pe cablu, setari la router nu am facut decat sa aleg conexiunea si sa-mi intoduc username-ul si parola de la RDS. Acuma o sa incerc sa-mi pun un win 7 si sa vad daca merge, daca nu atunci arunc routerul si imi cumpar unu la care am setarile pe net si totul merge fara probleme.

#15
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Aha, bazeaza-te in continuare pe gigel de la service-ul de pe dreapta...

Cauze sunt multe: router setat prost, un firewall care blocheaza conexiunea, un conflict, virusii, un proxy setat prost etc.

Ai de gand sa urmezi vreun sfat de la noi sau ne racim degetele degeaba?

Edited by oauzor, 24 July 2014 - 03:08.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate