Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare MTB

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Se pare ca febra ciclismului m-a cam atins si pe mine, asa ca am plecat in cautarea unei biciclete cat mai ok posibil in ~1000 lei.
Nu ma intereseaza daca e noua sau SH, atat timp cat ofera maximul de calitate posibil in bugetul dat.
Ca nivel, sunt undeva intre amator-intermediar. Ma dau cu bicicleta de pe la vreo 5 ani si mai nou am inceput si cu offroad-ul.

Cerintele pe care le-as avea ar fi :
- sa aiba musai frane pe disc. Le prefer in detrimentul sabotilor, in special pentru ca ofera o gama mai larga de alegeri si poate pe viitor ma ales si cu niste hidraulice.
- schimbatoare cat mai ok, banuiesc ca ma nu ma prea ating de Deore XT pe aici sau ceva similar, deci cred ca o sa trebuiasca sa ma multumesc cu Acera / Alivio sau ceva similar; un SRAM X4 / Shimano Deore ar fi de preferat
- franele, dupa cum am zis, sa fie pe disc; vazusem ceva interesant cu Avid BB5, dar din pacate nu aveam banii necesari si au fugit; din cate am testat pana acum, astea mi s-au parut printre cele mai ok la banii romanului
- furca cu o cursa de ~100mm preferabil, sa zicem ca-i ok si un 80mm daca lucreaza bine; aici banuiesc ca SR Sountour sunt cam singurele, mai vazusem ceva Zoom, dar nu ma incanta

Ceva detalii despre mine: 1.85, vreo 60kg ud.
De preferat ca locatia bicicletei sa fie in Bucuresti, sa o pot testa.

Ce am gasit eu pana acum:
http://www.tocmai.ro...2-18117574.html
DHS, BB5`uri pentru frana, dar nu sunt foarte mantru de shiftere.

http://www.dirtbike....luminium-194627
Echipata Shimano, o sa trebuiasca sa vad ceva detalii mai concret; din ce pot sa-mi dau seama din poze, avem shiftere Shimano Acera / Alivio, o SR Sountour pe post de furca, iar mecanicele sunt tot Shimano, dar imi scapa modelul.

Depasesc putin bugetul, dar sper ca le pot aduce prin "negot" cat mai aproape de cei 1000 lei doriti.
Multumesc anticiapt pentru raspunsuri. Daca mai sunt nevoie de alte detalii, adresati intrebarea si raspund.

#2
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
sigur ca v-a prins .... motorina/benzina este foarte scumpa.
Ma bucur ca va ganditi si la metode alternative de transport.

#3
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Nu`i vorba de costul combustibilului, ci de fun.
Oricum masina am zic ca nu`mi trebuie in bucuresti, am mers de cateva ori si am facut mai multe decat combinatia metrou + autobuz / mers pe jos.

"Bicicicleta" va fi doar pentru plimbari, o coboarare sau doua prin paduri, pe pante nu chiar docile, etc.
Ne mai relaxam si noi, mai ales ca-i vara.

#4
Eekstein_Blinkovici

Eekstein_Blinkovici

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 13.05.2014
Ce masina ai ?

#5
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Nu-ţi recomand să te bagi la SH dacă nu te pricepi. Plus că la SH apar tot felul de costuri suplimentare, dai 1000 pe ea şi tot va trebui să mai bagi.

Ia un Rockrider 500 din Decathlon. Ştiu că nu e 1000 ci 1300, nu vei găsi ce vrei tu (nou) la 1000.

PS: Am aruncat o privire pe dirtbike.ro la bazar dar n-am văzut nimic care să se potrivească şi la mărime şi la preţ şi la dotări. E plin sezon, contează şi asta.

Edited by wirespot, 17 July 2014 - 12:23.


#6
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

 Eekstein_Blinkovici, on 17 iulie 2014 - 12:08, said:

Ce masina ai ?
Opel Astra G din 2003.
Dar e parcata frumos acasa, in Galati, am ajuns cu ea in Bucuresti cand am inceput studiile si am dus-o inapoi dupa prima luna, nu mi-a trebuit aglomeratia de aici.
Singura data cand te plimbi in liniste e seara, dar atunci cand ies seara, ies la o bere pe racoare, nu sa fiu sofer.

 wirespot, on 17 iulie 2014 - 12:19, said:

Nu-ţi recomand să te bagi la SH dacă nu te pricepi. 0.
Eu nu ma pricep, insa am doi colegi de apartament care mananca biciclete la micul dejun. Bine, exagerez putin, dar au cunostiintele necesare, zic eu.
Am postat aici pentru ca as mai vrea si o a doua parere, poate stiti ceva oferte ce noi nu le-am vazut in cautarea noastra. In fond, imi place sa ma documntez serios inainte sa dau banii pe ceva ce nu`l iau in fiecare zi si o parere in plus nu strica niciodata.

Despre cele 2 biciclete SH gasite de mine ce parere aveti?
Care ar merita banii mai mult?

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
dhs-ul e foarte slab echipat iar bulls-ul ti-e mult prea mic. Cel mai bine este sa incerci sa vezi rockriderul, modelul ala sau altul.

#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Cross-ul, roti de 29 si probabil echipare mai buna...omul nu da detalii.
Dar e probabil cam mica pt 1.85...nu ma pricep la raportul inaltime - cadru la roti de 29 :)

#9
-osy-

-osy-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.09.2011
mai cauta... eu sincer nu as da atatia bani pe un dhs, iar modelul bull eu cred ca e mica pt tine. eu nush ce va plac la sistemele cu discuri pe cablu, pe cand sunt v- breakuri mult mai ieftine si eficiente. deore stx rc  etc

#10
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Nici pe mine nu ma incanta foarte mult prima fiind DHS.
Cross`ul aparine unei tipe, banuiesc ca ar fi un lucru bun, nu pare a fi fost prea "forjata". O sa revin mai pe seara cu o ceva specificatii mai complete, dupa ce discut cu vanzatorul.

Apropo, cam ce inaltime ar trebui sa aiba cadrul?

@osy
Nu`mi plac mie V-Brake`urile. Stiu ca sunt modele mai bune ca low-entry`urile pe disc, dar nu`mi plac cum arata si nu`mi plac ca upgrade`uri ulterioare.
Vreau ca discurile sa fie prezente din start, sa nu fie nevoie sa schimb si cadrul in viitor daca vreau ceva mai bun. Eu sunt mai nebun de fel, momentan o iau de fun, nu am nevoie de echipare super ok, doar ceva decent, insa pe viitor nu stiu ce va fi si nu m-ar deranja niste frane mai ok, poate chiar ceva hidraulic.

Edited by georgik12, 17 July 2014 - 13:18.


#11
-osy-

-osy-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.09.2011
Inteleg cum sta treaba. Daca tot o sa faci upgrade in viitor atunci ti-asi recomanda sa faci bita direct din piese. Adica cumperi un cadru bun si second pe la vreo 300-400 de lei gasesti cadre bune si potrivit la inaltimea ta. Un telescop bun gasesti nou la 350 de lei rock shoks de 100 mm dart 1 sau 2. Restu piselor le iei tot second, gasesti seturi de roti la 100 de lei , pui piese mai slabe cat sa te tina un sezon. Daca ai un cadru si un telescop bun poti sa incepi construirea.

#12
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Nu cred că merită, per total ieşi mai scump. E posibil să faci biciclete ieftine din piese SH bune dar ai nevoie de timp să le cauţi şi noroc. E ceva ce se face în 6 luni - 1 an.

#13
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
@osy
Am luat in calcul si varianta asta, dar per total ma ajunge mai scump decat o bicicleta SH decenta.
Chiar si cu ~ aceleasi piese ies mai scump ca ceva de-a gata (e fix ca la sistemele PC, pe unde am eu veacul).

Ar mai fi ceva variante prin bugetul acesta?
Eventual SH, daca mai stie cineva vreo oferta.

Chiar daca ma repet, mai intreb o data: ce inaltime ar trebui sa aiba cadrul teoretic avand in vedere inaltimea mea?
17/18"?

#14
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Eşti spre capătul de sus al 19", poate 20". Depinde şi de lungimea piciorului de la fund la talpă, de lungimea braţelor etc. 19/20 e pur orientativ, trebuie să probezi.

#15
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Mi se par prea caluti cele de 19".
Pana acum am mers pe 18" si nu pot spune ca n`a fost comod, pana si pe`un 17" m`am simtit ok.

#16
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
E posibil, şi eu ar trebui să merg pe 18" şi merg pe 15-16". Depinde foarte mult de configuraţia segmentelor corpului. Cu atât mai mult e imposibil să-ţi recomandăm ceva, trebuie să vezi pe viu.

#17
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Am inteles, multumesc mult pentru informatii.
Daca mai dati peste alte variante sau mai vin idei noi, nu ezitati sa le postati. :)

#18
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Mai dau un mic up pe aici.
Pretul la asta a scazut la 1000 lei:
http://www.dirtbike....luminium-194627

Specificatii complete:
cadru 44cm- aluminium 7005 cross 1 disc,
schimbatoare shimano alivio 21 viteze,
frane pe disc mecanice shimano,
furca sr suntour nex 4110 v2;
ghidon, pipa, tija, sa - bulls;
90% noua

Merita banul sau nu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate