Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Stocare pe termen lung

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
ronin0ro

ronin0ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 25.10.2008
Salut, ideea e in felul urmator: am in pc vreo 25 de Gb care sunt importanti (e vorba de diverse proiecte and stuff,documentatii etc) si nu imi permit sa-i pierd. Cu timpul se vor mai adauga (noi proiecte s.a.). Ce solutii de stocare am? Vreau sa am un fel de backup, in caz ca se intampla ceva cu pc (nu stiu, ia foc...shit happens) sa le pot copia de unde le-am stocat si sa fie totul ca nou.
Eu m-am gandit la 3 solutii:
- un HDD extern
-un SSD
-un stick.

Care din variantele astea ar fi mai buna? Daca aveti voi alte idei, va rog. Eu cred ca stick-ul ar fi cea mai lejera (nu-mi amintesc sa mi se fi stricat niciodata un stick), dar nu stiu, trebuie sa il updatez permanent, mereu sa stau sa dau copy paste, nu prea imi surade. Nu stiu cum sta treaba cu HDD extern sau SSD. Care e diferenta intre ele? Si un HDD extern sta conectat permanent la pc? Sau e un fel de stick mai mare pe care il conectez si deconectez eu cand vreau?

Edited by ronin0ro, 14 June 2014 - 21:05.


#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
Care e diferenta intre ele?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4SSSMi4X_mA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Cloud

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
https://support.goog...r/2375123?hl=en

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cloud+Stick+HDD extern+Blu-Ray

#6
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Cloud este cea mai buna solutie. Daca ai vreun telefon Sony Xperia box.net iti ofera 50gb fara termen de expirare.

#7
nicuberbec01

nicuberbec01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 26.09.2011
Incearca A-Drive - 50gb gratis. Simplu de utilizat, Eu il folosesc la servici ptr. pastrarea proiectelor si cartilor tehnice,
In ultimul timp am observat ca nu mai primeste la upload fisiere mai mari de 2 gb.
Cont, parola si-ti poti accesa  arhiva de oriunde , oricand si cu orice aparat - desktop, laptop, telefon sau tableta.
Daca mai aplici si box,net ( cu un sony xperia ) faci 100gb de cloud - cred ca destul de suficient,

Edited by nicuberbec01, 15 June 2014 - 06:00.


#8
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Desigur ca solutia cloud e cea mai la indemana.Dar eu prefer ca ce e al meu sa ramana la mine nu in "cloud".
Stiu ca suntem obisnuiti sa avem conexiune rapida. Dar in lipsa ei ce faci? Pana recuperezi 25Gb pe o conexiune de banda mica... iti trece.

Am o cunostinta care a achizitionat  un HDD extern 2x500Gb (RAID backup) pe usb2 de mai mult timp pentru a stoca inregistrarile video.
Se pare ca solutia HDD este cea mai durabila.
Discurile optice sunt cele mai ieftine insa nu ai de unde sti cand DVD-ul se va deteriora (conditii de pastrare, umiditate, temperatura) si depinde de calitatea lui.
SSD nu se preteaza. E prea scump ca sa-l folosesti pentru stocare.
Solutia USB flash este buna pentru backup dar nu cel de baza. Aceste unitati sunt mai susceptibile la defectiuni decat HDD.

Daca porti mereu HDDul extern, e posibil ca sa ai accidente cu el (scapat pe jos etc.) si bine'nteles pierderi de date.

De preferat e sa ai materialele in cel putin 2 locuri stocate. In caz ca pica o varianta, sa o ai pe cealalta.
Tu alegi care.

Edited by radurus, 15 June 2014 - 11:04.


#9
ronin0ro

ronin0ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 25.10.2008

View Postradurus, on 15 iunie 2014 - 10:56, said:

Desigur ca solutia cloud e cea mai la indemana.Dar eu prefer ca ce e al meu sa ramana la mine nu in "cloud".
Stiu ca suntem obisnuiti sa avem conexiune rapida. Dar in lipsa ei ce faci? Pana recuperezi 25Gb pe o conexiune de banda mica... iti trece.

Am o cunostinta care a achizitionat  un HDD extern 2x500Gb (RAID backup) pe usb2 de mai mult timp pentru a stoca inregistrarile video.
Se pare ca solutia HDD este cea mai durabila.
Discurile optice sunt cele mai ieftine insa nu ai de unde sti cand DVD-ul se va deteriora (conditii de pastrare, umiditate, temperatura) si depinde de calitatea lui.
SSD nu se preteaza. E prea scump ca sa-l folosesti pentru stocare.
Solutia USB flash este buna pentru backup dar nu cel de baza. Aceste unitati sunt mai susceptibile la defectiuni decat HDD.

Daca porti mereu HDDul extern, e posibil ca sa ai accidente cu el (scapat pe jos etc.) si bine'nteles pierderi de date.

De preferat e sa ai materialele in cel putin 2 locuri stocate. In caz ca pica o varianta, sa o ai pe cealalta.
Tu alegi care.
Gandim similar.
Ma gandeam la un stick de 64 GB + un HDD extern (sau direct 2 stick-uri). Nu o sa le port pe niciunul dupa mine, o sa stea acasa in siguranta. Cloud nu ma incanta, din diverse motive.

Edited by ronin0ro, 15 June 2014 - 11:38.


#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
box are vreo limita la dimensiunea fisierelor?

#11
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
cel mai sigur e sa ai copii in cat mai multe locuri
eu am pozele pe doua desktopuri si doua laptopuri si pe un hdd extern, in total in 5 locuri, chiar daca se strica un hdd tot am pe alte 4

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
mai exista si mail.ru, unde ai 100 GB, nu am vazut sa aiba vreo alta limita

#13
nicuberbec01

nicuberbec01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 26.09.2011
Tehnic vorbind, daca ne gandim la lucru in echipa, presupunem ca un colaborator vrea  niste date dintr-un proiect de mii de pagini, care este pus in cloud.
Nu este mai practic si ptr. mine si ptr. el sa  avem  acces la  datele  respective in orice moment  si din orice locatie ?
Vorbesc din experienta  unor Carti tehnice ale constructiilor - cu arhive formate din 40 sau 50 de  bibliorafturi  cu documentatie.
Cine lucreaza cu Fonduri Europene stie despre ce vorbesc.
Daca ne limitam la poze cu amintiri din copilarie - asta e altceva.

#14
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Pentru unii amintirile alea au o valoare mai mare.

#15
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
fotografiile cu bunici, parinti si copii, amintirile sunt incomparabil mai valoroase decat o documentatie tehnica
ceea ce vrei tu, lucrul in echipa, stocare de date de tip business se face cu costuri pe masura, apelezi la o solutie business profesionala care nu ma intereseaza dar sper sa fie cat mai costisitoare daca tu crezi ca birocratia este mai importanta decat documentele personale

Edited by Kroghy, 15 June 2014 - 21:02.


#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
S-a tot discutat pe forum, cred ca de zeci de ori.
Un singur backup nu ajunge. Ideal e sa ai mai multe backup-uri ptr fisierele foarte importante, in locatii diferite.

HDD-urile sunt o solutie, dar trebuie luat in calcul ca trebuiesc accesate din cand in cand, altfel cele noi s-ar putea sa-si piarda datele de pe ele.
O accesare la 4-5 luni e ok. Un RAID mirror e o solutie eficienta - pica unul, datele raman pe celalalt si matricea se poate reface.

SSD - nu se merita - sunt mai scumpe per gigabit, chiar daca nu sunt asa sensibile la socuri mecanice ca hardurile. Dar datele de pe ele odata sterse nu prea se mai pot recupera.

Stick-urile - cam la fel ca SSD-urile, dar mai ieftine. Au si dezavantajul ca se pot pierde usor.

Mediile Optice - cel mai indicate sunt DVD-urile - ofera cea mai buna protectie stratului scris - e chiar la mijloc intre 2 straturi groase de plastic. Exista si DVD-uri speciale, ptr rezistenta in timp - cu folie de aur in loc de aluminiu. daca sunt de marca - verbatim sau TDK, scrise la viteza minima posibila ofera un backup pe perioade lungi de timp - 10-15 ani sau peste. Insa nu poate garanta nimeni cat de lungi. O marca slaba scrisa la viteza mare poate dura 2-3 luni doar.

Cloud - convenabil dar nu foarte sigur. Pot avea si altii - legal sau nu acces la fisiere, plus ca oricand providerul poate sa-ti stearga datele din varii motive.

Ideal - cat mai multe solutii combinate.

Personal, filmarile si pozele din concedii le tin in mai multe exemplare - pe HDD-uri montate in calculatoare diferite, locatii diferite, si pe DVD-uri Verbatim Gold.

#17
nicuberbec01

nicuberbec01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 26.09.2011
Se pare ca nu sunteti atenti la detalii, topicul a fost deschis cu intrebarea  clara a stocarii de  date ,,privind proiecte si documentatii,etc”.
,,Groghy”  dragule, oi fi tu senior members , dar lasa oamenii sa raspunda  la intrebarea care este pusa.
Sau uita-te la un meci - a inceput Campionatul Mondial , lasa si pe altii sa discute despre  ,,birocratia”, care pe ei chiar ii intereseaza.
Si daca mai si spui ca pe tine nu te intereseaza, de ce te mai bagi in discutie ?

#18
pallaster

pallaster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.09.2014
Buna ziua!
In 2010 am pus la "pastrare" in podul casei un calculator (Intel Celeron, DDR2 750 MB, HDD 250GB si Windows XP SP 3). Intrebatea este; pot sa-l pun in functiune peste  vreo 10 ani? Dar peste 20?  Ma gindesc ca acumulatorul va trebui schimbat, dar totusi BIOS-ul va mai avea datele? Si hard discul la fel...
Multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate