Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Panasonic Lumix DMC-FZ1000

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#1
bobo70

bobo70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 28.06.2006
25-400 mm / F2.8 - 4.0, senzor 1", 20 Mp.
Link: http://www.dpreview....ix-dmc-fz1000/2
Specificatii aproape ca RX10 in conditiile unui pret estimat cu 400$ mai mic.

#2
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Wow, senzor de 1", 24-400 mm, f/2.8-4? Foarte interesant. Si ecran complet articulat. Foarte tare.

Edited by utopium, 12 June 2014 - 09:16.


#3
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Nimic impresionant. Imi place sa scot poze bune direct din camera, cu editare minima spre 0. Lumixul in cauza scoate niste culori sterse, nu m-au impresionat cu nimic sample-urile. La 900 de dolari ai alternative mai bune.

#4
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

La 900 de dolari ai alternative mai bune.
Evident ca ai... gen iPhone cu Instagram. Pentru cei care scot poze bune, direct din camera :P.

#5
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

View PostStefanSC, on 12 iunie 2014 - 10:02, said:

Evident ca ai... gen iPhone cu Instagram. Pentru cei care scot poze bune, direct din camera Posted Image.

Tu poti fi ironic dar niste cifre insiruite acolo pe post de specificatii impresionante nu inseamna si o calitate mai buna in cazul asta.

#6
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@Blue_Ivy:

Nu stiu, eu nu am apucat sa folosesc FZ1000, asa ca nu pot comenta referitor la calitatea imaginii.

Pe de alta parte, senzorul de 1" e maricel si versiunea de 20Mpx in diversele variante a aratat ca ofera o calitate apropiata de senzorii de dimensiuni mai mari (4/3 sau APS-C).
Un obiectiv care nu poate fi schimbat poate fi optimizat pentru senzorul aferent si poate fi construit cu tolerante mai mici deca obiectivele interschimbabile.

Cu alte cuvinte, si din ce am vazut in primele cadre, eu unul cred ca FZ1000-le va oferi o calitate a imaginii foarte buna.

Ca o mica observatie:
Cand am citit specificatiile, m-am gandit imediat la fotografi de peisaj pe care ii cunosc si care folosesc fix zona asta de focale, de regula cu obiective gen 70-200mm f4 / f2.8 (inca nu am cunoscut pe cineva cu atata dare de mana sa le detina pe amandoua simultan) si care trag de pe trepied la ISO100 la f8/f16.
Un astfel de aparat le-ar usura mult trusa deoarece camera cantareste mai putin decat oricare obiectiv din trusa lor (si nu mai trebuie sa schimbe obiective in ploaie/ceata Posted Image), sistemul de suport poate fii mai usor, filtrele pot fii de dimensiuni mai mici samd.

Chiar as fi curios in situatia descrisa mai sus, cum s-ar comporta FZ1000 vs 5D2 cu un 70-200 Posted Image

P.S:
Multumesc nicolaie Posted Image

Edited by nicolaie, 12 June 2014 - 11:24.


#7
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Un aparat ca asta nu are cum sa inlocuiasca un DSLR pentru munca de peisaj, motivele fiind:

- daca vrei mai mult de 400 de mm ?
- daca vrei mai wide de 25 ? Sunt multi care trag cu 14-24, cu 16-35, 12-14 Sigma FF, fisheye,
- daca vrei sa tragi timelapse noaptea si iti trebuie un 24 f/1,4 ?
- daca vrei gama dinamica si reproducere a culorii ? Senzorul ala de 1 inch paleste in comparatie cu un senzor full frame la capitolele astea.

Si nu in ultimul rand, nu vad care e problema cu schimbatul obiectivelor. Ansel Adams cara dupa el o camera foto pe care trebuia sa o transporte pe magar, de grea ce era, apoi sa monteze in pozitie, si noi nu putem schimba un obiectiv ? Adica, cine face poze cu camera in ploaie fara macar o umbrela sau husa de ploaie ? Ce peisaje faci cand elementul frontal al obiectivului este ud ? Nu prea merge, as zice.

E suficient sa acoperi cu o umbrela si ai scapat de orice grija.

Camera asta si cele de genul ei se preteaza ca si o camera buna de backup, o camera pentru concedii, pentru pasionatii de fotografie care vor sa lase trusa acasa sau nu vor o trusa deloc. Dar este o camera amatoriala si nu poate inlocui o solutie dedicata. Ah, si pentru videografii amatori sigur sunt bune camerele astea.

#8
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

- daca vrei mai mult de 400 de mm ?
Deja la peste 300mm incepi sa iti faca probleme atmosfera.

Quote

- daca vrei mai wide de 25 ? Sunt multi care trag cu 14-24, cu 16-35,
Dar sunt putini care si stapanesc obiectivele respective. Am observat ca majoritatea peisagistilor de la incepatori spre nivel mediu se descurca mult mai bine cu teleobiective.

Quote

- daca vrei gama dinamica si reproducere a culorii ? Senzorul ala de 1 inch paleste in comparatie cu un senzor full frame la capitolele astea.
Nu stiu ce sa zic cu privire la reproducerea culorilor. Cu gama dinamica discutia e de cate filtre ND in plus ai nevoie :).

#9
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Mie imi plac mult si controalele pe care le-au pus pe ea si specificatiile. E cam mare pentru gustul meu (obisnuit cu FZ-35), dar la ce ofera pare ca merita. La o prima comparatie pare sa aiba vreo 2 stopuri (pe senzor) peste Panasonic LX-7 (adica la ISO 800 scoate calitate comparabila cu LX-7 la ISO 200), sigur ca LX-7 le castiga inapoi din diafragma foarte deschisa. Parca m-ar atrage mai mult un echivalent LX-7 cu senzor mare si diafragma mare ... oricum, e primul superzoom care imi face cu ochiul in ultimii 5 ani. Nu sunt insa convins ca vreau o camera atat de mare/grea ... dar e pe lista de potentiale achizitii.

Edited by utopium, 12 June 2014 - 12:57.


#10
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009

View Postbobo70, on 12 iunie 2014 - 09:03, said:

25-400 mm / F2.8 - 4.0,
E 9.1-146 f/2.8-4 nu 25-400

#11
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Ce are gama dinamica cu filtrele ND?

#12
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Se refera probabil la recuperarea detaliilor de pe cer prin utilizarea de filtre neutral density graduale. In felul isi imagineaza ca nu mai trebuie sa ai un senzor cu DR mare. Daca DR-ul ar tine doar de recuperarea de detalii de pe cer ars ..

Cu apa ce te faci ? Cu pielea subiectilor, cu detaliile pe negru, cu gradatiile ? Un senzor cu gama dinamica mai mica imediat iese in evidenta si in alte circumstante decat la un cer mai luminos iar la post procesare iti poate da de furca.

@DannyMC: E drept ce spui tu insa este conventional sa se exprime echivalentul de cuprindere FF din cauza ca la compacte si bridge, de cativa ani si la telefoane, ai asa de multe marimi de senzor incat este imposibil sa stii ce focala reala pe ce senzor ce unghi de cuprindere da.

#13
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009
Stiu asta, ce voiam eu sa spun era ca si diafragmele ar trebui echivalate, altfel se creeaza impresii gresite!

Edited by DannyMC, 12 June 2014 - 16:57.


#14
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
nice toy... va aduce în jos preţul lui rx10. Oricum, sunt camere recomandabile pentru cei care oricum nu şi-ar lua alt obiectiv la deselereu înafara celui de kit sau de un "super zum".

#15
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postnicolaie, on 12 iunie 2014 - 16:52, said:

Se refera probabil la recuperarea detaliilor de pe cer prin utilizarea de filtre neutral density graduale. In felul isi imagineaza ca nu mai trebuie sa ai un senzor cu DR mare. Daca DR-ul ar tine doar de recuperarea de detalii de pe cer ars ..

Cu apa ce te faci ? Cu pielea subiectilor, cu detaliile pe negru, cu gradatiile ? Un senzor cu gama dinamica mai mica imediat iese in evidenta si in alte circumstante decat la un cer mai luminos iar la post procesare iti poate da de furca.


Ai (aveti) perfecta dreptate.

Dar permite-mi sa ofer o idee:
Consumatorii de foto sunt mult mai multi decat comunitatea de foto. Si pentru vasta majoritate a consumatorilor de fotografie conteaza continutul si reactia emotionala provoacata de acea imagine.
Ori urmarind discutiile din ultima vreme de pe forum, sunt din ce in ce mai convins ca, pentru vasta majoritate a producatorilor de continut fotografic, ce conteaza mai mult e calitatea masurabila (i.e: DxoMark si Imatest) a unei imagini. Cu alte cuvinte, fotografii par pusi intr-o cursa a inarmarii cu echipamente in loc sa fie intr-o cursa a inarmarii cu imagini expresive, cu noi povesti si noi moduri de a spune povestile.

Si sunt ferm convins ca FZ1000 si RX-10 au mai mare potential de a realiza imagini cu adevarat bune decat orice echipament de top de la orice firma foto curenta.

Si o sa va las un link sau doua:
http://www.ippawards...ers#prettyPhoto
http://www.ippawards...ct=2013-winners

#16
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
In general fotografia buna nu are nevoie de tehnologie ci doar de talent, cu cateva exceptii in anumite domenii mai tehnice. E mai greu sa discuti despre talent, despre tehnica insa oricine poate umple forumuri intregi. Arta poti face cu o foaie si un creion, un ifone e parfum.

Edited by crokodilu, 12 June 2014 - 22:59.


#17
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Depinde ce arta cauti sa faci. Pentru asa ceva ai nevoie de scule serioase:

[ http://www.wall321.com/thumbnails/detail/20130509/animals%20tigers%20national%20geographic_www.wall321.com_15.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://wallpaperswa.com/thumbnails/detail/20120724/firefox%20swans%20national%20geographic%201600x1200%20wallpaper_wallpaperswa.com_46.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Blue_Ivy, 12 June 2014 - 23:16.


#18
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Io stiu...: http://www.ippawards...hael-ONeal1.jpg

Edited by crokodilu, 12 June 2014 - 23:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate