Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Setari alimentare, performanta

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
chelu_sg1

chelu_sg1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.02.2011
Cat de mare este diferenta la permormanta si consum de curent intre planul de alimentare “echilibrat” si “performanta inalta”? Sau intre “economisire energie” si “echilibrat”? Cel mai mult ma intereseaza intre “echilibrat” si “performanta inalta” mai ales când ma joc. Vreau sa stiu daca se simte cu adevarat o diferenta nu ma intereseaza niste mici comparati facute cu benchmark. Daca a facut cineva un experiment si s-a simtit cu adevarat. Intre echilibrat si economisire energie se simte diferenta destul de bine când am mai multe prog deschise. Pe "echilibrat" stateam cu BitComet deschis, un film online si inca cateva pag de int explorer si tot se misca foarte bine. Reactiona instantaneu, acum sunt pe economisire si reactioneaza mai incet, mult mai incet, procesorul sta fix la 1,15 Ghz si sub 25%

#2
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
ce pc ai? daca e unul nou iti consuma......daca e mai vechitura consumul de curent e neglijabil chiar

mai conteaza si placa video si altele in afara de procesor la performanta inalta

#3
chelu_sg1

chelu_sg1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.02.2011
acer aspire e1-571g i3 3110m, 4 gb ram, hdd 500 gb, nvidia geforce gt 710m

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 vyctoras1985, on 31 mai 2014 - 06:37, said:

ce pc ai? daca e unul nou iti consuma......daca e mai vechitura consumul de curent e neglijabil chiar

mai conteaza si placa video si altele in afara de procesor la performanta inalta

Mai degraba Invers.Un Haswell dual core+ un 750 consuma aproximativ cat consuma un prescott de top.Fara acel 750 Prescotul consuma mai mult decat tot sistemul(plus ca chipseturile alea erau niste "chestii" incredibile).

#5
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
asta banuiesc eu tine de optimizarea facuta de producator. e posibil ca un calculator mai vechi sa aiba o proasta optimizare in ceea ce priveste consumul iar la unele noi desi sunt mai performante sa aiba un consum redus. dar de regula consumul la p4 fata de dualcore si dualcore  fata de core2duo & quad core e diferit. spre exemplu eu am avut un core2duo si daca inainte plateam vreo cateva sute de mii pe curent cand stateam intens pe core (de multe ori toata ziua) consumul ajunsese la peste milion pe luna. insa .... eu stateam practic toata ziua..un user mai temperat putea avea consumul de curent in limite destul de rezonabile.
mai conteaza si ventilatoarele pe langa toate. eu aveam pe core vreo 3 unul pe sursa unul pe procesor si unul pe video. si zgomotul era inebunitor. cand am trecut pe linux zgomotul a devenit mai redus. acu nu stiu ce sa zic... cat de mult ar putea obtine un prducator de hardware de la piese cand el vrea si performanta inalta? presupun pana la urma ca e vorba de niste limite tehnologice fizice care nu pot fi depasite.

#6
chelu_sg1

chelu_sg1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.02.2011
Am facut testul ala cu programul super pi si pe "economisire" mi-a dat 31,377 s la 1 mb , pe "echilibrat" 16 s si pe "performanta" tot 16 s Posted Image)
Când abia instalasem Windows imi daduse mai putin la 1 mb pe "echilibrat" . Cred ca la "performanta" nu mai imbunatateste scorul CPU poate doar grafica. La echilibrat procesorul e setat sa functioneze 100% la fel ca la performanta. In schimb frecventa cpu sta mai ridicata când setez pe performanta fata de celelalte 2 setari

Edited by chelu_sg1, 02 June 2014 - 16:49.


#7
chelu_sg1

chelu_sg1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.02.2011
Ce se intampla daca dezactivez PCI Express din "optiuni de alimentare" ? Are 3 setari: dezactivat, economisire moderata energie, economisire maxima energie.

#8
exceeder2019

exceeder2019

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.05.2014
Presupun ca iti dezactiveaza placa video dedicata ( 710M )

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate