Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Construcție casa Cluj 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Saruman300

Saruman300

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.04.2014
Buna, in primul rând vreau sa va spun ca sunt afon in construcții , si am 30k€ plus un teren de 15/45 drept , si as vrea sa fac o casa cu 3 dormitoare, o casa decenta ,persoanele care au construit recent daca ma puteți ajuta cu niște păreri ,, e realizabil sau nu ( pt ca vad niște prețuri aici pe forum ) si nu știu după ce sa ma orientez

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
S-ar putea sa gresesc, dar cred ca mai trebuie sa renunti la cerinte pentru a te incadra in 30k Euro.
In primul rand trebuie sa te asiguri ca poti construi casa pe terenul respectiv, sa nu fie domeniu arabil sau mai stiu eu ce, dupa aia trebuie sa te pregatesti la niste costuri destul de mari pentru racordarea la retelele de apa, canalizare, electricitate, gaze naturale.
Plus mai trebuie sa strangi bani de proiect (cred ca va fi undeva intre 500-1500Euro in functie de arhitect si in functie de ce cerinte ai cu privire la viitoarea casa si in functie de ce arhitect nimeresti), taxa de autorizare, etc. si la sfarsit s-ar putea sa ramai cu 50% din cei 30.000Euro.

S-ar putea sa mai fi omis din greseala niste etape, dar in mare cam la asa ceva trebuie sa te astepti daca vrei sa construiesti o casa pe terenul respectiv.

Edited by Hider141, 24 April 2014 - 14:40.


#3
Saruman300

Saruman300

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.04.2014
Hider, problema sta asa , terenul e intravilan utilități la limita, ( nu are canalizare) cică va fi in curând , la ce te referi sa renunt ?

#4
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
cam greu ce vrei cu 30k.

unde ai terenul? :)

#5
Saruman300

Saruman300

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.04.2014
Apahida , 12 km de Cluj

#6
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
un calcul grosier duce cam la 300Eur/mp ridicat la rosu si cam 450-550 la cheie Posted Image

valorile pot varia in functie de ce briz-briz-uri vrei

imparti cati bani ai si vezi cam ce suprafata ai putea realiza

Edited by Bucifon, 24 April 2014 - 15:48.


#7
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
300 EUR /mp la rosu este chiar din topor...nu grosier.

#8
Saruman300

Saruman300

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.04.2014
Probabil daca nu scriam ,, afon " ieșeam la vreo 150-160 € mp la roșu :))

#9
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
In alta ordine de idei bine ca nu esti "ifon" depinde de echipa pe care o alegi, depinde de dorinta ta si de necesitatea casei (sunt exemple care sparg bani aia intr-o seara la pacanele). Eu de exemplu am pus osu la treaba am bagat mare si am ajuns la 6,7 k de euro (cu acte, inprejmuire perimetrala fundatia pana la cota 0,00 si am si caramida pentru parter cumparata si casa e P+M cu amplrenta la sol de 90 mp), totul e sa vei sa sti sa faci si tu, nu doar sa te uiti cum fac alti.

#10
Saruman300

Saruman300

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.04.2014
Lestad, credema ca am muncit pt 30k de aceea imi e frica sa încep si sa nu pot termina ( casa) ,sau sa imi iau nustiu ce tepe, ( se poarta in Ro)  plus ca eu lucrez inafara nu pot sa stau in Ro pe perioada executiei,  pur si simplu nu știu cum sa fac,,, si nu cred ca e un lucru rau sa recunoști ca nu te pricepi la ceva ,  oricum multumesc ca ai scris imi dai impulsuri

#11
nerioog

nerioog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.04.2014
Cu banii care ii ai s-ar putea construi o casa pe structura metalica ambutisata la rece.sunt mult mai accesibile in comparație cu orice tip de zidarie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate