Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

calcul izolatie

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
dany_beboide

dany_beboide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2013
Salutare

Acest tip de perete se poate considera unul bun din punct de vedere al transferului termic?
Eu gandisem niste pereti din caramida poroterm de 30 cm si polistiren de 20 cm.
Nu ma pricep la asfel de calcule asa ca va rog sa ma ajutati.
Multumesc.

Attached Files



#2
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
O prima intrebare: de ce nu ai postat in topicul referitor la casa ta? Cred ca era interesant de aflat daca firma aia cu care ziceai ca vrei sa construiesti este sau nu serioasa.
Intrebarea a doua: de unde ai scos "varza" de mai sus? Asta este solutia propusa de firma respectiva pentru executia peretilor???

#3
dany_beboide

dany_beboide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2013

View Postthe_lion, on 24 aprilie 2014 - 14:37, said:

O prima intrebare: de ce nu ai postat in topicul referitor la casa ta? Cred ca era interesant de aflat daca firma aia cu care ziceai ca vrei sa construiesti este sau nu serioasa.
Intrebarea a doua: de unde ai scos "varza" de mai sus? Asta este solutia propusa de firma respectiva pentru executia peretilor???

Firma respectiva se pare ca nu mai doreste sa lucreze.
Am proiectul,am autorizatia de constructie dar ei amana demararea lucrarii.
Nu am scris pe topicul acela ca nu are legatura cu subiectul respectiv.
Ce am postat acum este un perete de la o constructia unei case din containere maritime si ma intereseaza gradul de izolatie propus.
In mod sigur va voi tine la curent si cu firma respectiva care se pare ca a vrut doar sa ma "agate" si sa-mi faca un proiect.

#4
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Am inteles....oricum peretele ala este prea ciudat. Eu initial am crezut ca este vorba de 2 variante: in dreapta peretii exteriori, in stanga izolatie mansarda.
Insa in varianta in care este un singur perete, solutia cred ca este data tot de o firma de genul celei care te-a agatat...
Daca asta este toata structura unui astfel de perete, fugi cat vezi cu ochii, doar niste cw/uw-uri (probabil din tabla groasa de 0.4mm) si o tabla zincata cutata de 2 mm nu iti poate asigura rigiditatea necesara. Nu inteleg de ce tu iti pui problema doar de izolatie, intreaba si cum este realizata structura de rezistenta...

PS. Cat ti-a luat firma respectiva pentru partea de proiect? Ai dat si aia 12.000 EUR avans?
Oricum, in varianta in care crezi ca vei gasi la firme de-astea no-name niste solutii constructive inovatoare si atente cu buzunarul tau, te inseli amarnic.

Edited by the_lion, 24 April 2014 - 15:16.


#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"un perete de la o constructia unei case din containere maritime"
Si ce legatura are cu casa pe care vrei sa o construiesti? Polistiren de 20 cm e ste o aberatie. Dar daca vrei, cauta pe net, exista case construite din elemente de polistiren, niste cochile de fapt si care dupa ridicarea zidurilor, se unplu prin turnare cu beton.

#6
dany_beboide

dany_beboide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2013
Casa din containere maritime este un concept destul de nou la noi in tara dar utlizat de multi ani in afara.
Ieri am fost si am vazut o casa construita din containere maritime si crede-ma ca arata foarte bine.
Suprafata de 120 mp,finisaje de top cu pret de 45000 euro.
Daca vrei iti trimit adresa de facebook pe PM.
Rezistenta nu este data de pereti ci de structura containerelor din care este executata casa care se pot stivui (vezi transporturile navale cu containere).
Avantajele sunt majore: rezistenta foarte buna la cutremure,incendii,executie extrem de redusa.
Problema (daca vrei sa-i gasesti) este ca esti conditionat de dimensiunile containerelor (12m/2,45/280) dar se gasesc o gramada de variante.
Nu am dat avansul firmei respective pentru ca nu mi-au dat contacte de la clientii mai vechi si bineinteles nu as fi dat 12000 euro doar pe un contract.
Proiectul a costat 2000 euro pentru 244mp ceea ce nu este rau deloc.
In concluzie este o izolatie buna sau proasta la modelul postat de mine?

Edited by dany_beboide, 24 April 2014 - 16:39.


#7
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,834
  • Înscris: 01.09.2006

View Postdany_beboide, on 24 aprilie 2014 - 16:38, said:

In concluzie este o izolatie buna sau proasta la modelul postat de mine?
Poti spune ca este o izolatie suficienta, dar nu neaparat buna ...
Te-ai gandit si la faptul ca nu vei avea niciun fel de inertie termica la un astfel de perete ?
Esti constient de faptul ca vara pe canicula, daca deschizi usa vei avea in interior aceeasi temperatura ca afara ?

#8
dany_beboide

dany_beboide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2013

View Postech, on 25 aprilie 2014 - 12:03, said:

Poti spune ca este o izolatie suficienta, dar nu neaparat buna ...
Te-ai gandit si la faptul ca nu vei avea niciun fel de inertie termica la un astfel de perete ?
Esti constient de faptul ca vara pe canicula, daca deschizi usa vei avea in interior aceeasi temperatura ca afara ?

Multumesc.
Inertie termica nu exista la nici o casa din metal,lemn,etc si am vazut multi care desi construiesc clasic izoleaza si pe interior.
Ideea este ca transferul termic sa fie minim ca sa pastrez temperatura in casa.
Ce ai face in plus pentru izolatie?

#9
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,834
  • Înscris: 01.09.2006
Problema nu este la metal si lemn, care au inertie termica mare ci la polistiren, vata minerala, rigips.
Degeaba este transferul termic mic, ca tot nu vei putea pastra temperatura in casa, pentru ca trebuie sa mai si aerisesti si sa te plimbi pe usa ...
Nu ai ce sa mai faci in plus pentru izolatie, este suficienta.

#10
dany_beboide

dany_beboide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2013

View Postech, on 25 aprilie 2014 - 13:12, said:

Problema nu este la metal si lemn, care au inertie termica mare ci la polistiren, vata minerala, rigips.
Degeaba este transferul termic mic, ca tot nu vei putea pastra temperatura in casa, pentru ca trebuie sa mai si aerisesti si sa te plimbi pe usa ...
Nu ai ce sa mai faci in plus pentru izolatie, este suficienta.

Multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate