Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Nu merge sunet-ul pe Creative X-Fi

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
spuser

spuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 05.11.2009
Salut, problema e simpla, nu se aude nimic ce conectez la placa de sunet Creative X-Fi.
Se da datele :
Hardware Audio : Audio Adapter: Creative X-Fi   /   Audio Controller Hardware ID:    PCI\VEN_1102&DEV_0005&SUBSYS_00241102&REV_00
Sistem de operare : Windows 8
Nu stiu daca are vreo importanta, dar am 4 dispozitive audio de iesire, active : Placa de sunet Creative X-Fi, Placa de sunet on-board Realtek, Audio Front Panel, si niste Speakere interne
Nu stiu exact ce este SPDIF dar m-am jucat cu el in BIOS, am incercat si pe Disabled si Enabled, same shit.
Any solutions?

Attached File  Untitled.png   29.32K   15 downloads
p.s. am testat fiecare dispozitiv in parte cu click dreapta si "Test", dar la Creative cand conectez castiile nu se aude nimic...

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
SPDIF este iesirea audio digitala - poate fi pe mufa RCA sau Optica. De jucat te-ai jucat poate cu cel de la Onboard care cred ca acum e dezactivat.

In mod normal ca sa-ti mearga Creative-ul ar trebui sa fie setat ca Default - prima optiune Speakers Creative.... Acum Default e Speakers Realtek.

Daca tot nu vrea dezinstaleaza tot ce tine de Creative din Control Panel - Programs. Apoi lasa Windows-ul sa descarce el driverele automat.

#3
spuser

spuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 05.11.2009

 eiffel, on 24 aprilie 2014 - 13:53, said:

SPDIF este iesirea audio digitala - poate fi pe mufa RCA sau Optica. De jucat te-ai jucat poate cu cel de la Onboard care cred ca acum e dezactivat.

In mod normal ca sa-ti mearga Creative-ul ar trebui sa fie setat ca Default - prima optiune Speakers Creative.... Acum Default e Speakers Realtek.

Daca tot nu vrea dezinstaleaza tot ce tine de Creative din Control Panel - Programs. Apoi lasa Windows-ul sa descarce el driverele automat.

Am incercat sa pun si Creative-ul pe deafult, dar acelasi rezultat, si oricum cand dau Test pe Creative, beep-ul de test e trimis doar la placa creative, nu tine cont cine e deafult.
Chestia cu dezinstalarea driverelor si sa-l las pe windows sa-si faca treaba pica, deoarece am stat vreo 2 luni fara driver, cu update-urile la zi, dar driver-ul n-a fost inclus prin update-uri... Doar astazi am instalat driver-ul, si pana sa-l instalez nu-mi recunostea placa de sunet creative

Alta problema ma gandesc ca ar putea fi asta:
Attached File  Untitled.png   32.71K   9 downloads
Nu se gasesc drivere de Windows 8 pentru sistemul Fujitsu Esprimp P5925

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai nu stiu ce sa zic, eu am pus o placa Creative Audigy pe Windows 8.1 si cu driverele ei nu a mers - aceeasi problema - dupa dezinstalare am mers in Device Manager si am dat update driver pe ea si si-a gasit singur driveri mai noi decat cei de pe site-ul Creative. Cu ei a mers din prima.
In WU nu apar.

#5
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Încearcă mai întâi să dezactivezi sunetul on board din BIOS.
Vei avea apoi doar soluția Creative.

#6
spuser

spuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 05.11.2009

 eiffel, on 24 aprilie 2014 - 14:11, said:

Pai nu stiu ce sa zic, eu am pus o placa Creative Audigy pe Windows 8.1 si cu driverele ei nu a mers - aceeasi problema - dupa dezinstalare am mers in Device Manager si am dat update driver pe ea si si-a gasit singur driveri mai noi decat cei de pe site-ul Creative. Cu ei a mers din prima.
In WU nu apar.
Am incercat si cu metoda ta, am dezinstalat driver-ul din device manager, dar cand dau update imi zice ca nu a putut gasi driverul...

 orlandobarbulescu, on 24 aprilie 2014 - 15:46, said:

Încearcă mai întâi să dezactivezi sunetul on board din BIOS.
Vei avea apoi doar soluția Creative.
Am dezactivat placa on-board, si a ramas doar Creative, insa acelasi rezultat.
p.s. nici microfonul nu merge...

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Imi imaginez ca ai mutat jackurile din spate pe iesirile creative.La playback devices daca pui prima optiune creative ca default ce se intampla?

#8
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Poți instala si jack-urile față scoțînd conectorul din placa de bază și instalându-l în placa Creative.
Dacă ai instalat bine jack-urile în placa Creative ( verde-front) verifică să nu ai actv audio prin HDMI dacă asa te legi la monitor.
Dacă nu folosești HDMI dezactivează acest dispozitiv de la audio playback( dreapta pe dif lîngă ceas). Tot de acolo activează dispozitivul ,,speakers creative”

Edited by orlandobarbulescu, 25 April 2014 - 12:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate